William Hague, a brit diplomácia vezetője leszögezte: Oroszország hasztalan áll ki Bassár el-Aszad szíriai elnök mellett, mert „Szíriában a helyzet az összeomlás, a szörnyű és súlyos erőszak irányába halad”. Aszad elnök képtelen uralni a helyzetet, hiába követ el bármennyi bűncselekményt – jelentette ki a brit külügyminiszter. „Ez egy bukott rezsim, amelynek sorsa megpecsételődött” – fogalmazott William Hague.
Laurent Fabius francia külügyminiszter szerint Oroszország azzal, hogy a damaszkuszi rezsim pártját fogja, azt kockáztatja, hogy elveszíti befolyását a térségben. „Tisztában vagyunk azzal, hogy a lehető legnagyobb nyomást kell gyakorolnunk Bassár el-Aszad gyilkos rendszerére. Azon dolgozunk, hogy kiterjesszük a Szíria elleni szankciókat” – tudatta Laurent Fabius.
Kétféleképpen értelmezik az elnök szerepét
Az Akciócsoport Szíriáért elnevezésű csoport múlt hét végi találkozóján a nagyhatalmaknak sikerült megállapodniuk a szíriai politikai átmenet alapelveiről, de az elfogadott dokumentum nem fektet le határidőket, nem határoz meg konkrét intézkedéseket, és nem mondja ki egyértelműen, hogy Aszad szíriai elnöknek mennie kell. A brit és a francia diplomácia vezetői ugyanakkor úgy értelmezik a szöveget, hogy Bassár el-Aszadnak nem lehet szerepe a szíriai politikai átmenetben.
William Hague és Laurent Fabius is megerősítette, hogy amennyiben a genfi megállapodásban foglaltak nem valósulnak meg a lehető leghamarabb, az Egyesült Királyság és Franciaország az ENSZ Biztonsági Tanácsához (BT) fordul. A francia külügyminiszter kifejtette, a szíriai helyzet súlyosságára való tekintettel Párizs azért fordul a BT-hez, hogy az ENSZ alapokmányának hetedik fejezete alapján hozzon határozatot Szíria ellen. Ez a fejezet lehetővé teszi, hogy a Biztonsági Tanács további büntetőintézkedésekről vagy akár katonai beavatkozásról is döntsön.
Peking nem képviselteti magát a párizsi találkozón
Kína nem változtatott eddigi álláspontján a „Szíria barátai” találkozóval kapcsolatban – jelentette ki a külügyminisztérium szóvivője, amivel arra utalt, hogy Peking a korábbi eseményekre sem küldte el képviselőjét.
„Jelenleg nincs arról információ, hogy Kína részt venne a találkozón” – jelentette be diplomatikus módon Kína távolmaradását Liu Vej-min. Hozzátette, országa véleménye szerint a legsürgősebb feladat a genfi miniszteri szintű akciócsoport megállapodásának végrehajtása.
Genfben Jang Csie-cse külügyminiszter a szíriai válság megoldására négypontos javaslatot terjesztett elő. Felszólalásában a nemzetközi közösséget arra ösztökélte, hogy álljon ki a politikai párbeszéd támogatása mellett, mivel – Kína álláspontja szerint – ez az egyetlen módja a rendezésnek.
Oroszország sem lesz ott
A kínai külügyminiszter támogatásáról biztosította Kofi Annan közvetítő erőfeszítéseit és hatpontos béketervét. Mint mondta, a feleknek tiszteletben kell tartaniuk a szíriai emberek független választását anélkül, hogy bármilyen külső tervet erőltetnének rájuk.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter kedden jelentette be, hogy Oroszország nem megy el „Szíria barátainak” párizsi találkozójára. Peking és Moszkva eddig sem a februári tunéziai, sem az április törökországi találkozóra nem küldte el képviselőjét.
Vizsgálódnak a svájci hatóságok
A svájci hatóságok szerdán bejelentették: egy lapértesülés alapján vizsgálatot indítottak annak kiderítésére, hogy svájci gyártmányú kézigránátok valóban eljuthattak-e Szíriába.
A Sonntagszeitung című, vasárnap megjelenő svájci lap legutóbbi számában egy kézigránát fotóját tette közzé, amelyről egyik riportere azt állította, hogy három nappal korábban kapta lencsevégre Szíria északi részén, amikor a kormányellenes Szíriai Szabad Hadsereg (ASL) felkelőivel készített riportot. A svájci hatóságok vizsgálatai alapján erős a gyanú, hogy a gránát az állami kézben lévő svájci RUAG konszernnek abból a szállítmányából származik, amelyet az Egyesült Arab Emírségek számára küldtek 2003-ban.
Valóban svájci gránátot kaptak lencsevégre
A svájci kormány gazdasági államtitkársága (SECO) szerdán bejelentette, hogy a kormány megkapta a szükséges információkat az ügyről az illetékes szövetségi gazdasági osztálytól (DFE). Ennek alapján úgy tűnik, hogy a fotón látható kézigránát valóban a RUAG egykori szállítmányából való.
A háborús eszközökre vonatkozó, 1998-as törvény elfogadása után Svájc beszüntette a hadianyagok és fegyverek exportját Szíriába. Az Egyesült Arab Emírségeknek ugyanakkor 2003-ban 225 162 kézigránátot szállítottak azzal a megállapodásba foglalt feltétellel, hogy az arab állam nem adja tovább azokat.
A RUAG megerősítette, hogy a sajtófotón látható gránát valóban a konszern gyártmánya. A SECO ugyanakkor közölte: a fényképről nem derül ki, hogy hol is készült valójában, vagyis nincs egyértelmű bizonyíték arra vonatkozóan, hogy az említett kézigránátok eljutottak volna Szíriába. A svájci hatóságok mindenesetre felvették a diplomáciai úton a kapcsolatot az Egyesült Arab Emírségekkel az ügy tisztázása érdekében, és ideiglenes jelleggel azonnal megtiltották fegyverek exportját az arab államba.

Világhírű sorozat forgatása zajlik Dunaújvárosban – videó