„Oroszország meghívást kapott, de tudatta, hogy nem vesz részt a megbeszéléseken, ami nem meglepő” – közölte Laurent Fabius kedden, miután találkozott német kollégájával, Guido Westerwellével. A Szíria barátai nevű csoport több mint száz nyugati és arab országot, nemzetközi szervezeteket, valamint a szíriai ellenzék képviselőit tömöríti. A csoport februárban Tuniszban, áprilisban pedig Isztambulban tartott megbeszéléseket. Moszkva és Peking akkor sem vett részt a találkozón.
Mérsékelten pozitívnak tartják Moszkvában a genfi Szíria-konferencia eredményét – összegezte a szombati tanácskozást a Kommerszant című orosz napilap hétfőn.
A szíriai ellenzék ugyanakkor elutasítja a szombati genfi nagyhatalmi konferencián elfogadott béketervet, s egyúttal „szabadságharcának„ folytatását ígérte.
A pénteki, harmadik összejövetelt pár nappal az után tartják, hogy a múlt hét végén Genfben, a Szíriáért Akciócsoport – az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagját is magában foglalja – megállapodott a szíriai politikai átmenet alapelveiről, amelyek szerint egy nemzeti egységkormányban a jelenlegi vezetés és az ellenzéki képviselői is helyet kapnának. A Genfben létrejött megállapodás ugyanakkor nem mondja ki egyértelműen, hogy Bassár el-Aszad szíriai elnök menjen-e vagy maradjon.
Különböző értelmezések
Az egyezséget a nagyhatalmak nem egyformán értelmezik. Az Egyesült Államok és Franciaország véleménye szerint a megállapodás megnyitotta az utat az Aszad utáni korszak felé. Oroszország és Kína, az a két nagyhatalom, amely szilárdan támogatja a szíriai rezsimet, ezzel szemben úgy értékeli, hogy a dokumentum értelmében a szíriaiak jövőjéről saját maguknak kell dönteniük.
„A genfi folyamat beindulásával nincs szükség még egy ilyen fórumra, amelyben közel 150 ország vesz részt” – jelentette ki Szergej Lavrov kedden Moszkvában. Az orosz diplomácia vezetője szerint a Szíria barátai csoport csak arra törekedett, hogy a külső szíriai ellenzéket támogassa.
„Nem tudunk egyetérteni ennek a csoportnak a céljaival, mert azok csak a konfliktus élezését szolgálják, és nem azt, hogy létrejöjjön a megfelelő légkör ahhoz, hogy minden érintett szíriai fél külső beavatkozás nélkül párbeszédbe kezdjen” – indokolta Lavrov a távolmaradást a pénteki megbeszélésekről.
„Kínzóközpontokat” működtetnek Szíriában?
A szíriai titkosszolgálatok országszerte működtetnek „kínzóközpontokat”, ahol a fogva tartottakat botokkal és sodronyokkal verik, savval öntik le, vagy megerőszakolják őket és kitépik a körmüket – közölte a Human Rights Watch (HRW) kedden kiadott jelentésében.
Szíriai erőszak
A genfi emberi jogi tanács múlt szerdán jelentést tett közzé a legutóbbi szíriai fejleményekrő l. Ebben többek között arra mutatott rá, hogy a felkelők elleni harcban az utóbbi három hónapban a kormányerők riasztó mértékben figyelmen kívül hagyták az alapvető emberi jogokat. A testület a jogsértések között említette a kivégzéseket is.
A jelentés szerint továbbra sem tisztázott, hogy ki állt a májusi húlai vérengzés mögött, amelynek több mint száz halálos áldozata volt. A dokum entum ennek kapcsán ugyanakkor annak a nézetnek adott hangot, h ogy a kormányerők valószínűleg több gyilkosságért is felelősek. A t anács jelentésében egyidejűleg felhívta a figyelmet arra is, hogy több he lyi beszámoló a fegyveres lázadó csoportok által végre hajtott gyilkosságokról tesz említést. Egyre több támadás éri az Aszad-ell enes erők részéről a kisebbségben élő keresztényeket, mert a láz adók potenciális veszélyforrásnak, a regnáló elnök támogatóinak tartják őket. Bővebben>>>