A New York-i székhelyű nemzetközi emberi jogi szervezet szerint a szíriai titkosszolgálatok 27 ilyen fogolyközpontot működtetnek országszerte, a fogvatartottak száma pedig több tízezerre tehető. A szervezet több mint 200 megkínzott szíriaival készített interjú alapján állította össze jelentését, és legalább húszfajta kínzási módszert jegyzett fel. Ezek között szerepel a fogva tartottak ütlegeléssel bottal, sodronnyal, leöntése savval és a nemi erőszak.
Egy 31 éves férfi a szervezetnek elmondta, vallatását úgy kezdték, hogy ujjait fogóval szorították össze. Ezt követően szegeket tűztek a körme alá, a mellkasába és a fülébe. Csak akkor vettek ki egy-egy szeget, ha beszélt. Elmondása szerint az is gyakorlat volt, hogy áramütéssel kínozták, sokkolót érintettek a heréihez. Naponta háromszor volt ilyen kínvallatás.
A HRW szerint a kínzások kimerítik az emberiesség elleni bűncselekmények fogalmát, és a jogsértésekkel a Nemzetközi Büntetőtörvényszéknek kell foglalkoznia. Ole Solvag, a Human Rights Watch munkatársa azt mondta, hogy Oroszországnak nem kellene védelmezni azokat az embereket, akik felelősek ezekért a tettekért.
Nyolcvanöt katona szökött Törökországba
Nyolcvanöt szíriai katona szökött hétfőn Törökországba a harcok elől – jelentette az Anadolu félhivatalos hírügynökség. Köztük van egy tábornok, egy ezredes, egy alezredes és további 18 tiszt. A katonák egy 293 főből álló csoport tagjaiként Reyhanli településnél lépték át a határt, a menekültek között sok gyerek és nő van.
Törökországban immár 35 ezer szíriai menekültet szállásolnak el táborokban a határ közelében, különböző tartományokban, és a civilek mellett sok katona van közöttük, tábornokból már 14 – tette hozzá az Anadolu tisztségviselőkre hivatkozva.
„Bárcsak ne lőttük volna le a török vadászgépet”
Bassár el-Aszad szíriai elnök azt mondta egy török ellenzéki napilapnak adott, kedden megjelent interjúban, hogy azt kívánja, bárcsak ne lőtte volna le a szíriai légvédelem a múlt hónapban az F–4E Phantom típusú török vadászgépet.
– Csak a lelövése után tudtuk meg, hogy a repülőgép török volt. Bárcsak ne lőttük volna le – fogalmazott a szíriai államfő a balközép irányultságú Cumhuriyet (Köztársaság) című újságnak. Bassár el-Aszad hozzátette, nem fogja engedni, hogy nyílt háborúskodássá fajuljon a Törökország és Szíria közötti feszültség.
Szíriai erőszak
A genfi emberi jogi tanács múlt szerdán jelentést tett közzé a legutóbbi szíriai fejleményekről. Ebben többek között arra mutatott rá, hogy a felkelők elleni harcban az utóbbi három hónapban a kormányerők riasztó mértékben figyelmen kívül hagyták az alapvető emberi jogokat. A testület a jogsértések között említette a kivégzéseket is.
A jelentés szerint továbbra sem tisztázott, hogy ki állt a májusi húlai vérengzés mögött, amelynek több mint száz halálos áldozata volt. A dokumentum ennek kapcsán ugyanakkor annak a nézetnek adott hangot, hogy a kormányerők valószínűleg több gyilkosságért is felelősek. A tanács jelentésében egyidejűleg felhívta a figyelmet arra is, hogy több helyi beszámoló a fegyveres lázadó csoportok által végrehajtott gyilkosságokról tesz említést. Egyre több támadás éri az Aszad-ellenes erők részéről a kisebbségben élő keresztényeket, mert a lázadók potenciális veszélyforrásnak, a regnáló elnök támogatóinak tartják őket. Bővebben>>>