Ponta dolgozata „nem lóg ki” a sorból?

A szaktárca tudományos kutatást felügyelő hatóságának országos etikai bizottsága még nem hozta meg döntését a miniszterelnököt ért plágiumvád ügyében.

TK
2012. 07. 17. 14:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szaktárca tudományos kutatást felügyelő hatóságának országos etikai bizottsága még nem hozta meg döntését a miniszterelnököt ért plágiumvád ügyében. Előbb egy nemzetközi jogászokból álló román szakmai testületet hozott létre: ennek a bizottságnak a jelentését tette közzé a Mediafax. A jogász végzettségű, korábban ügyészként dolgozó Victor Ponta ugyanis 2003-ban a Nemzetközi Büntetőbíróságról írt doktori disszertációt, vezető tanára pedig Adrian Nastase akkori miniszterelnök volt.

A CNE által felkért szakértők jelentése szerint Victor Ponta 2003-ban megvédett doktorátusa megfelel az akkori követelményeknek és „bár a források megjelölése hiányos, nem állítható, hogy a doktorandusz eltulajdonította volna mások szellemi termékét”.

A bizottság véleménye szerint Victor Ponta doktori disszertációja „nem lóg ki” az akkori dolgozatok sorából, ami újdonságtartalmát, az elemzések megalapozottságát és a hivatkozási szabályok betartását illeti. A testület rámutat, hogy a bibliográfiát Ponta a dolgozat végén feltüntette.

A szakértői bizottság hozzáteszi, hogy a dolgozatot a 2003-ban hatályos jogszabály (a doktorátusok megszervezését szabályozó, 1999-ben kiadott kormányrendelet) alapján mérlegelte. A testületet kifejezetten Victor Ponta doktori dolgozatának tanulmányozása érdekében, meghívásos alapon hozta létre a CNE, a bukaresti, jászvásári (Iasi) és temesvári jogi karok által javasolt nemzetközi jogászokból.

Külföldi szakértőket akarnak felkérni

A Mediafax értesülése szerint a CNE külföldi szakértőket is fel akar kérni a miniszterelnök doktori disszertációjának a véleményezésére, és csak utána hozza meg döntését arról, hogy megalapozottak-e a politikust ért plágiumvádak. Victor Ponta maga kérte fel az Országos Etikai Tanácsot: oszlassa el annak gyanúját, hogy tisztességtelenül szerzett tudományos címet. A CNE szeptemberre ígérte állásfoglalását.

Az Országos Etikai Tanács valamennyi tagját lecserélte júniusban egy miniszteri rendelettel Liviu Pop ideiglenes tárcavezető, alig néhány nappal azelőtt, hogy a CNE lemondatott elődje, Ioan Mang volt oktatási miniszter plágiumügyét napirendjére tűzte. Közben másik két testület hivatalból indított eljárást a plágiumgyanú ügyében, de ezek illetékességét a miniszterelnök nem ismeri el.

Az etikai bizottság sem illetékes?

Az Egyetemi Címeket és Okleveleket Tanúsító Országos Tanács (CNATDCU) június 28-ai ülésén arra a következtetésre jutott, hogy Ponta plagizált, ugyanis 307 oldalas doktori disszertációjának 85 oldalát szó szerint kimásolta más tudományos munkákból anélkül, hogy szabályosan megjelölte volna az átvett részeket. A CNATDCU-t azonban az ülés megkezdése után, de még a döntés közzététele előtt miniszteri rendelettel átszervezték, határozatát pedig semmisnek nyilvánították.

A tudományos kutatást felügyelő hatóság szerint a doktori oklevelet kiállító Bukaresti Tudományegyetem etikai bizottsága sem illetékes állást foglalni a miniszterelnököt ért plágiumvádat illetően. A hatóság múlt héten közleményben figyelmeztette a egyetemet, hogy egyedül a CNE hivatott eldönteni, plagizált-e a kormányfő. Ennek ellenére az egyetem közölte, hogy lefolytatja a vizsgálatot és szükség esetén visszavonja Ponta doktori címét.

Barroso megkapta Ponta levelét

Megkapta Victor Ponta román miniszterelnök levelét José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke – jelentette be az európai uniós végrehajtó testület szóvivője kedden Brüsszelben. A szóvivő megerősítette azt is, hogy Victor Ponta és José Manuel Barroso – miután a múlt héten személyesen is találkoztak Brüsszelben – telefonbeszélgetést is folytatott a témában. A bizottság elemzi a levél tartalmát, és arra már szerdán választ ad, amikor közzéteszi jelentését a romániai (és bulgáriai) igazságügyi és korrupcióellenes reformok eredményeiről – szögezte le Frédéric Vincent szóvivő.

Brüsszeli közlések szerint a levél valamennyi problémára válaszolni igyekszik, amelyeket az Európai Bizottság megfogalmazott a román helyzettel kapcsolatban. Ponta korábban azt jelezte, hogy mind a 11 kérdést megválaszolta. Múlt csütörtöki brüsszeli találkozójuk után kiadott közleményében Barroso egy sor konkrét területet jelölt meg, amelyeken a bizottság elmozdulást vár.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.