Thorbjorn Jagland, a strasbourgi székhelyű páneurópai szervezet, az Európa Tanács főtitkára szombaton közleményben jelentette be, hogy a romániai belpolitikai események miatt a Velencei Bizottsághoz fordult. Arra kérte a tanács égisze alatt működő, független alkotmányjogászokból álló testületet, alakítson ki „véleményt” arról, hogy a legutóbbi romániai fejlemények összhangban vannak-e a jogállamisággal és a demokratikus elvekkel.
Bírált „próbálkozások”
A Velencei Bizottság elnöke már szerdán bírálta a román kormánynak azokat a „próbálkozásait”, hogy nyomást gyakoroljon az alkotmánybíróságra és csorbítsa a testület függetlenségét. Gianni Buquicchio felszólította Romániát, amely tagja a Velencei Bizottságnak, hogy teljes mértékben tartsa tiszteletben saját alkotmányát, valamint a bírói függetlenségre és a jogállamiságra vonatkozó nemzetközi normákat.
Victor Ponta péntek este sajtóértekezleten beszélt arról, hogy kormánya tiszteletben tartja az igazságszolgáltatás függetlenségét, miután a parlament felfüggesztette hivatalából Traian Basescu államfőt.
Basescu leváltásáról népszavazáson döntenek majd az állampolgárok. Korábban szócsata alakult ki Victor Ponta miniszterelnök és Traian Basescu között a parlamentben.
Tőkés László európai parlamenti képviselő a romániai helyzet kapcsán szerdán úgy fogalmazott, senkinek nem áll jogában lerombolni azokat az értékeket Romániában, amelyekért 1989 decemberében romániai polgárok százai ontották vérüket és áldozták életüket. A román kérdés téma lett volna az Európai Parlamentben is, de a szocialisták az MSZP segítségével nemet mondtak a vitára.
Magyar álláspont
„Magyarország nem politikai színezete, hanem cselekedetei alapján ítéli meg Románia kormányát, és folytatni szeretné az elmúlt években kibontakozott együttműködést” – ezt Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára mondta korábban.