A külügyminisztérium szóvivője közölte: a biztonsági erők 37 harcost és két civilt öltek meg a falu elleni támadásban. A lázadók előzőleg Treimszából indítottak több támadást más területek ellen – tette hozzá. A legnagyobb kaliberű fegyver, amelyet a kormánykatonák használtak, rakétagránát volt. Valíd Moallem külügyminiszter az előző nap kapott levelet Annantól, és az abban szereplő állítások „nem tényeken alapulnak„ – jelentette ki a szóvivő damaszkuszi sajtóértekezletén.
Nem civileket bombáztak
A szíriai hadsereg lázadók és szökött katonák tartózkodási helyét vette célba Treimsza településen, ahol a csütörtöki támadásnak ellenzéki források szerint 150-220-an estek áldozatul – állapította meg az ENSZ megfigyelő missziója, amely szombaton felkereste a települést.
Irán kész helyszínt biztosítani a szíriai kormány és az ellenzéki csoportok tárgyalásának a konfliktus megoldása érdekében – jelentette be vasárnap Ali Akbar Szálehi iráni külügyminiszter az ISNA hírügynökség jelentése szerint. Szálehi bejelentése változást jelent az iráni álláspontban, ugyanis Teherán mindeddig következetesen Bassár el-Aszad szíriai elnököt támogatta az immár 17 hónapja tartó felkelés leverésében. Irán ezenkívül azzal vádolja a nyugati és a térségbeli hatalmakat, hogy beleavatkoznak Szíria belügyeibe. Szálehi a napokban a Reutersnak nyilatkozva azt mondta: „a szíriai lázadók jó része szélsőséges csoport tagja”.
Sausan Ghosheh szóvivő szerint a hadsereg különféle fegyvereket használt a kiválasztott épületek ellen, köztük tüzérséget és aknavetőket is. A megfigyelők saját szemükkel látták a vérontás nyomait és a megrongálódott, kiégett épületeket, köztük egy iskolát. A lakásokban vértócsákat és kilőtt lőszerhüvelyeket is találtak.
Az egyes előkerült bizonyítékokból azonban úgy tűnik – írta az amerikai hírügynökség –, hogy a treimszai erőszak nem annyira a civilek bombázása volt, ahogy azt az ellenzék beállítja, hanem inkább a hadsereg és a várost védő ellenzéki fegyveresek aránytalan harca. Majdnem az összes halott férfi volt, köztük több tucat felfegyverzett lázadó. A megfigyelők szerint a katonaság támadása fegyveresek kiválasztott épületei ellen folyt.
Az ENSZ-közlemény szerint egyelőre „bizonytalan„ az áldozatok száma. A megfigyelők vasárnap visszatérnek a városba.
Egyik fél sem szent
Az Amnesty International (AI) nemzetközi jogvédő szervezet beszámolt róla, Szíriából származó bizonyítékokkal rendelkezik arról, hogy a felkelők is követnek el jogsértéseket. Ezeket azonban elhalványítja a kormányerők által alkalmazott erőszak.
Előfordul, hogy a felkelők megkínozzák, esetenként meg is ölik a hadsereg fogságukba eső katonáit – számolt be pénteken Washingtonban Donatella Rovera, aki a közelmúltban tért vissza Szíriából, ahol több hetet töltött az AI megbízásából. „Elfognak embereket, láttunk bizonyítékokat, miként verik össze őket... és egyes esetekben végeznek is velük” – mondta Rovera, aki előadást tartott a Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központjában. Rovera mindazonáltal leszögezte, hogy az erőszak kiszélesedéséért elsősorban a damaszkuszi kormányt terheli a felelősség.