Orbán rossz „lóra” tehetett a Tusványoson

Úgy állt ki Trump mellett a kormányfő, hogy a magyar lakosság körében Clinton a népszerűbb.

Földi Bence
2016. 07. 30. 3:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Múlt szombaton Orbán Viktor kormányfő Európa vezető politikusai közül elsőként állt ki az amerikai Republikánus Párt elnökjelöltje, Donald Trump mellett. Orbán a terrorizmussal kapcsolatos Trump-féle megoldást dicsőítette a tusnádfürdői Tusványoson – erről bővebben itt olvashat –, majd e hét keddjén kijelentette: „A demokraták külpolitikája Európának rossz, Magyarországnak halálos”, míg a republikánusok külpolitikája az életet jelenti hazánknak.

Csakhogy a Pew Research Center múlt hónap végén publikált eredményeiből kiderül: a magyarok nem nagyon szimpatizálnak Donald Trumppal. A tavasszal végzett felméréseik szerint Európában – Olaszország után – nálunk kedvelik leginkább a hangzatos kijelentéseiről elhíresült politikust: az olaszoknál 21 százalék, Magyarországon 20 százalék a kedvelők aránya.

Ugyanakkor a Trumpot nem kedvelők a lakosság 42 százalékát teszik ki hazánkban a Pew szerint – igaz, sokan nem nyilvánítottak véleményt a kérdésben. Ebből a szempontból Svédországban, Németországban, Hollandiában, Franciaországban, az Egyesült Királyságban és Spanyolországban jött ki nyolcvan százaléknál magasabb arány – azaz nyugaton Trump nagyon ellenszenvesnek számít.

Ugyanitt megjegyezték azt is, hogy a radikalizmusra hajlamos olasz Forza Italia és brit UKIP szavazói körében sokkal népszerűbb a politikus, mint az adott országok más pártjait kedvelőknél. Sőt, a kutatóintézetnek arra utaló eredményeik lettek, hogy a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel szimpatizálók között Trump népszerűsége is magas.

A Demokrata Párt jelöltjét, Hillary Clintont jobban kedvelik a magyarok – 44 százalék nyilatkozott róla pozitívan –, ám ezzel Európában csupán a mezőny hátsó részén helyezkedünk el (az első helyezett svédeknél 83 százalékos a népszerűsége az egykori külügyminiszternek). Az első női elnökjelöltté válásával történelmet író Clintont egyébként a válaszadók egyharmada nem szíveli hazánkban – itt Görögország áll az élen, ott 78 százalék nem kedveli Hillaryt.

Mindenesetre a válaszadók szimpátiájából az nem derül ki, hogy végül melyik elnökjelölt győzelme lenne jobb Magyarország számára.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.