A magyar mozikban február 2-tól forgalomba kerülő Vaslady című filmben a brit kormányt 1979 és 1990 között vezető Margaret Thatcher politikai küzdelmei, gazdasági reformjai mellett a falklandi háborúban játszott szerepe is megjelenik. Phyllida Lloyd rendezésében a 86 éves Thatcher visszatekintéséből bontakozik ki a volt kormányfő élete, a megözvegyült asszony visszagondol arra, hogy egy egyszerű fűszeres lányaként jutott fel a gazdag férfiak uralta Konzervatív Párt csúcsára.
Bár a filmet sokan politikai életrajzként emlegetik, Meryl Streep elárulta, hogy őt éppenséggel azért érdekelte a szerep, mert mégsem igazán az. „Ez egy szubjektív visszaemlékezés. Nem egy politikus karrierjének kronológiai alaposságú felidézése. Valójában egy egész élet tárul fel Thatcher életének alkonyáról visszapillantva” – fogalmazott a színésznő.
Margaret Thatcher politikájával is megosztó személyiség volt, a róla született film pedig ugyancsak megosztja a közönséget. A politikus egykori ellenfelei úgy gondolják, a film túl szép színben tünteti fel, sok támogatója és barátja szerint viszont nem helyes, hogy az egykori vezetőt demenciától szenvedő, törékeny öreg hölgyként látjuk viszont a filmvásznon. A rendező azonban védelmébe vette elgondolását. A film Abi Morgan forgatókönyvéből született Thatcher lányának, Carolnak a könyve nyomán, amelyben nyíltan írt édesanyja szellemi hanyatlásáról.
Margaret Thatcher családja egyébként nem élt a Lloyd felkínálta lehetőséggel, hogy még a bemutató előtt megtekintsék a filmet, és a londoni díszbemutatóra szóló meghívást sem fogadták el. Mint a rendező elmondta: ezt természetesnek tekinti, valószínűleg ő is inkább otthon, hozzátartozói körében nézne meg egy filmet, amely a családjáról szól.
A demenciát illető kritikák Streep szerint sem jogosak. „Ha a tüdejével lett volna baja és köhögnék, vagy a lábával és sántítanék a filmben, senki sem tiltakozott volna” – hangsúlyozta. „Az a különös stigma, amivel a kultúránk a szellemi törékenységet sújtja, inkább arról mond sokat, aki azt állítja arról, hogy szégyellni való. Az lenne? Szerintem nem. Úgy vélem, nem kell takargatni a dolgokat” – jelentette ki Meryl Streep.
A film legprovokatívabb eleme, hogy arra ösztönzi a nézőket: ugyanolyan emberi lényként tekintsenek az ikonikus alakra, mint saját magukra – emelte ki Streep. „Vajon a Hamlet tényleg a hercegről, hercegi voltáról vagy a létéről szól? A Lear király tényleg egy undok öregemberről szól, az egykori despotáról, vagy a létről? Pontosan így közelítettem meg ezt a történetet is” – jegyezte meg. Mint hozzáfűzte: a Vasladyben benne van az a változás is, amelynek következtében átalakult a nők megítélése és a társadalomban elfoglalt helye.
Az MNO beszámolt róla, hogy az Oscar-díjas amerikai filmszínésznő a Berlini Nemzetközi Filmfesztivál életműdíját február 14-én veheti át.