A Károly Róbert Főiskolára azért esett a nemzetközi szervezet választása, mert az intézmény egyedülálló tapasztalatokat halmozott fel az olyan környezeti katasztrófák légi állapotfelmérése során, mint a Mexikói-öbölt károsító olajszennyezés, vagy a kolontári vörösiszap-katasztrófa – közölte Ocela Tibor.
Hozzáférés a NASA felvételeihez
A hivatalnak közvetlen hozzáférése lesz a NASA műholdas felvételeihez, és világszerte részt vesz majd olyan programokban, amelyek a katasztrófák és vészhelyzetek következményeinek felderítését szolgálják – tette hozzá.
Bekapcsolódhatnak a diákok
Mint elmondta: a főiskola már ma is meglévő technológiai eszközeit használó ENSZ-irodában végzett munka eredményeit az Egyesült Nemzetek valamennyi tagországa hasznosíthatja. A laboratórium egyben része a főiskola oktatási egységének, vagyis az intézmény környezetgazdálkodási agrármérnök szakos hallgatói bekapcsolódhatnak az ENSZ tevékenységébe, és akár külföldi missziókon is részt vehetnek – mondta a referens.
A világon egyedülálló
A főiskola vezetői már korábban bejelentették, hogy az év végéig a világon egyedülálló eszközparkkal rendelkező környezetinformatikai és távérzékelési laboratórium létesül az intézményben. A Nemzeti Fejlesztési Terv Társadalmi Infrastruktúra Operatív Programja keretében támogatott projekt összköltsége 802 millió forint.
A laboratórium olyan természeti katasztrófák következményeinek a felmérését is lehetővé teszi, mint amilyen a vörösiszapömlés volt, de például egy erdő faállományának a pontos meghatározása is elvégezhető az eszközök segítségével. Az érzékelők egy repülőgép aljára szerelve, a levegőből észlelik a földfelszín által kibocsátott elektromágneses jeleket, majd egy szuperszámítógép segítségével feldolgozzák az így kapott adatokat.