Mennyország lehet egy hazai futballakadémia

Jövő nyártól meglesznek azok a körzetek, ahonnan az utánpótlásközpontok felvehetik a játékosaikat.

Deák Zsigmond
2014. 10. 01. 12:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Sporttelevízió Grund felsőfokon című sorozatának Portugáliát bemutató adásából kiderült, ott igyekeznek a fiatalokat minél tovább a családjuk közelében tartani, a Benfica például négy kitelepített akadémiát működtet országszerte, hogy ne szakítsák ki a legfiatalabbakat saját közegükből. Ezzel kapcsolatban Buzsáky Ákos, a Ferencváros jelenlegi, a Porto és az Académica korábbi játékosa elmondta, szerencsésnek tartja magát, hogy stabil családi háttér áll mögötte, és ez például egy 15-16-17 évesnek nagyon fontos. „Ha egy kisfiú kikerült 14-15 évesen külföldre, akkor olyan sok külső hatás éri, hogy nem biztos: a futballpályán nyújtott teljesítménye lesz az, ami meggátolja, hogy fejlődjön, vagy futballistává váljon, ha nem azt a hátteret kapja meg, amit egy családi fészek meg tud adni.”

Szalai László, az MLSZ edzőképző központjának igazgatója, az utánpótlás-válogatott Mészöly Gézát váltó szakvezetője is úgy véli, nem szerencsés, ha idejekorán elszakadnak a gyerekek a családi háztól. „A Magyar Labdarúgó Szövetségnek van egyfajta törekvése, a jövő nyártól ez a rendszer is megváltozik. Szeretnénk azt a rendszert bevezetni, hogy ne lehessen például Szombathelyről Békéscsabára vinni, vagy Békéscsabáról elhozni játékost idejekorán, tehát legyenek meg azok a körzetek, ahonnan ezek az utánpótlásközpontok felvehetik a játékosokat” – árulta el Szalai László, aki úgy véli, ez segítené, hogy a játékosok minél tovább a családdal maradhassanak. „Bár sokszor felróják az akadémiai rendszer hibájaként azt, hogy a fiatalok bent laknak, össze vannak zárva, kiszakítjuk őket a saját közegükből, azért olyan sok személyiségsérült gyereket én még nem nagyon láttam az akadémián.”

Az akadémisták elhelyezése nálunk nem olyan egyszerű, mint Nyugaton. „Ha mondjuk Kispestet veszem példaként, a Havanna-lakótelepen vagy a Wekerlén nem biztos, hogy találok olyan családokat, akik be tudnak fogadni még két-három gyereket magukhoz, el tudják látni őket folyamatosan, ahogyan azt teszik mondjuk Angliában vagy Belgiumban” – utalt a szakember arra, hogy mások a társadalmi körülmények. Szerinte ezeknek a szakmai intézményeknek ifjúságvédő szerepük is van. „Az akadémiáknak nem csak az a lényege, hogy futballistát neveljen. Nekünk a Honvédban volt olyan játékosunk, aki, mielőtt bekerült hozzánk, naponta egyszer evett, számára az, hogy naponta négyszer kapott ennivalót, iskolába járt és jó körülmények között élt, olyan volt, mint a mennyország.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.