Értékesebb a finn válogatott keret a magyarnál

Orosz az összeszokott északiak legjobbja, s Eremenkót magasabban jegyzik Dzsudzsáknál a futballpiacon.

Deák Zsigmond
2014. 11. 13. 2:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Felesleges a múltba révedni, főképp mert egyszer már megtettük, a legutóbbi, valóban közelmúltbeli eredmények azonban adhatnak némi támpontot a jelen reális elemzéséhez. A magyar és a finn labdarúgó-válogatott a 2012-es Európa-bajnokságra selejtezve egy 2010. októberi helsinki 2-1-es vendégsikert (Elek előretörése után Dzsudzsák bravúros gólt lőtt az utolsó pillanatokban) és egy budapesti 0-0-t (2011 őszén, a sorozat zárásaként már tét nélkül) hozott össze.

Idén tavasszal, az azóta leváltott Pintér Attila szövetségi kapitányi debütálásán Győrben a látogatók Rudolf találata után fordítani tudtak Pohjanpalo ás Roman Eremenko találataival (1-2).

Tökéletesen kiegyenlítettnek tűnnek tehát az erőviszonyok, amit a jelenlegi Eb-kvalifikációs sorozat állása is tükröz: mindkét gárda egy-egy győzelemmel, döntetlennel és vereséggel, négy ponttal, valamint nullás gólkülönbséggel (4-4 és 3-3) áll. Ismert, hogy a mieink egy Észak-Írország elleni 2-1-es vereséggel nyitottak, ami Pintér állásába került, majd jött a bukaresti 1-1 és a tórshavni 1-0 ide, eközben a finnek szintén nyertek Feröeren (3-1), aztán otthon remiztek a görögökkel (1-1), s kikaptak a románoktól (0-2).

A világranglistás helyezés nekünk kedvez (50. és 63. hely), részben a hazai pálya is, ám a két keret összevetése már kevésbé. Nyilván a sportág esetlegessége miatt nem minden a pénzen múlik, de azért figyelemre méltó, hogy a finnek összértéke (34,93 millió euró) majdnem egymillióval magasabb, mint a magyaroké (33,95 millió). Ha a legtöbbre taksált játékosokat nézzük, akkor nálunk Dzsudzsák Balázs (10 millió) és Szalai Ádám (6 millió) a listavezető, az északiaknál pedig Roman Eremenko (13 millió) és Niklas Moisander (6,5 millió).

S ha Dárdai Pál szerint Dzsudzsák zseni, akkor Eremenko mi lehet? Ráadásul nemcsak a szavak szintjén lehet összehasonlítani őket, hiszen egy bajnokságban szerepelnek. Sőt, Eremenko az orosz fővárosban is látta meg a napvilágot 1987 márciusában, háromévesen került családjával Finnországba, mert szintén focista édesapja pályája alkonyán ide szerződött. 2003-ban kapta meg a finn állampolgárságot, de orosz útlevéllel is rendelkezik. Karrierjét a Jaróban kezdte, majd légióskodott Olaszországban (Udinese, Siena), Ukrajnában (Dinamo Kijiv), szülőföldjén pedig a Rubin Kazanyban és nyártól a CSZKA Moszkvában. A címvédő, jelenleg második klubnál kulcsembernek számít, nyolc bajnokin négy gólt szerzett, a BL-ben minden eddigi csoportmeccsen szerepelt. Honfitársunk a momentán 6. Gyinamónál tizenegy bajnokin háromszor talált be, de csak hatszor volt kezdő, ötször lehozták idő előtt, legutóbb, épp az Eremenko-féle CSZKA 1-0-s legyőzésekor időhúzó csereként vetették be a hosszabbításban.

A finn nemzeti gárda összeszokottnak mondható, a három eddigi Eb-selejtezőn rendre csak egy-egy helyen változtatott a kezdőcsapaton a 2011 márciusa óta hivatalban lévő Mixu Paatelainen szövetségi kapitány. Most is ezt kell tennie, mert sérülés miatt kidőlt a sorból Alexander Ring, a német másodosztályú Kaisersautern középpályása. Eremenkón kívül még egy BL-szereplő akad a csapatban, az Ajax védője, Niklas Moisander – akinek az ikertestvére, a kapus Henrik az egyetlen újonc a keretben –, s a Real Madrid fiókcsapatának majd kétméteres centerét, Eero Markkanent is nevezte a királyi gárda. Összesen 19-en légióskodnak a 23 főből, főképp Norvégiában, Svédországban és Dániában, de a hazai Helsingin JK játékosai is ott izmosodnak az Európa-liga csoportkörében – ahol persze nincs magyar klub. S ne feledkezzünk meg a koszovói születésű Perparim Hetemajról sem, aki már több mint száz mérkőzésen viselte az olasz Serie A-s Chievo mezét.
Ismerjük szurkolóink harci kiáltását: „Ki a jobb? Magyarok!” A tények alapján erre most nem vennénk mérget.

Kapusok: Lukas Hradecky (Brondby), Niki Mäenpää (Venlo), Henrik Moisander (Lahti); védők: Kari Arkivuo (Häcken), Jarkko Hurme (Odd Grenland), Veli Lampi (HJK), Niklas Moisander (Ajax), Juhani Ojala (Tyerek Groznij), Sebastian Sorsa (HJK), Joona Toivio (Molde), Jere Uronen (Helsingborg); középpályások: Roman Eremenko (CSZKA Moszkva), Markus Halsti (Malmö), Kaspar Hämäläinen (Lech Poznan), Perparim Hetemaj (Chievo), Joni Kauko (FSV Frankfurt), Sakari Mattila (Aalesund), Tim Sparv (Midtjylland), Teemu Tainio (HJK); támadók: Eero Markkanen (Real Madrid Castilla), Joel Pohjanpalo (Düsseldorf), Teemu Pukki (Brondby), Riku Riski (Rosenborg).

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.