Mindenki azt hitte, hogy Palesztina ellen könnyű dolgunk lesz, de ez azért nem így volt, dacára a végeredménynek – szögezte le a találkozó után a japánok mexikói szövetségi kapitánya, Javier Aguirre. – Az ellenfelünk korábban döntetlent játszott Kínával, az üzbégek is csak egy gólt tudtak lőni nekik, tisztában voltunk azzal, hogy harcos csapat.
Ez esetben azt kell mondanunk, ez az erény Ciszjordániában és a Gázai övezetben sajnos bele kell, hogy égjen a génekbe Azokon a vértől átitatott területeken, ahol nem egy palesztin válogatott labdarúgó is veszítette életét izraeli bombatámadásban. Olyanok, akiknek semmi közük nincs ahhoz, hogy a szélsőséges Hamasz pedig időnként izraeli területekre lő ki rakétákat.
A szomszédjával szembeni konfliktusok miatt a palesztin válogatott 2008-ig a hazai mérkőzéseit Jordániában és Katarban játszotta, holott a Palesztin Labdarúgó-szövetség (PFF) 1962 óta létezik. Igaz, a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) csak 1998-ban vette fel a tagjai közé, öt évvel az után, hogy az oslói megállapodás nyomán megkezdődött az izraeli csapatkivonás és a palesztin területek korlátozott önrendelkezéshez jutottak. A futballban az a találkozó jelentette az áttörést, amelyen a Ciszjordániához tartozó, Jeruzsálemtől tíz kilométerre északra található al-Ramban felépített Fejszal al-Husszein-stadionban a palesztin válogatott 2008. október 26-án 1-1-es döntetlent játszott Jordániával.
A barátságos mérkőzésen ott volt Sepp Blatter FIFA-elnök is, akinek szívügye a palesztinok integrálása a nemzetközi futballba; a nemzetközi szövetség finanszírozta az említett al-rami stadion építését is. Itt Blatter 2011 májusában azon a tizenhat csapatos nemzetközi klubtornán is tiszteletét tette, amely az első volt az országban, és gyanítjuk, ki nem találná az olvasó, melyik csapat nyerte meg a döntőben a helyi Hilal al-Quds csapatát 1-0-ra legyőzve: a magyar harmadosztályból a Csepel, ami azért mutatta, hogy a helyieknek még van hova előrelépniük.
De már sikerült is nekik. A brazíliai világbajnokság ázsiai selejtezőjében az első akadályon, Afganisztánon túljutottak, és a másodikon, Thaifölddel szemben is csak 3-2-es összesítéssel maradtak alul. Ha megnyerik a párharcot, a legjobb húszban lettek volna a kontinensen.
Most pedig már nem kell a feltételes mód, hiszen az Ázsia-kupán ott vannak a legjobb tizenhat között, a Maldív-szigeteken a nyolccsapatos Challenge Cup elnevezésű kvalifikációs torna döntőjében 1-0-ra győzték le Fülöp-szigeteket. A FIFA rangsorában jelenleg a 115. helyet foglalják el, megelőzik például Grúziát, Kazahsztánt és Új-Zélandot is. Érdekesség, hogy 2004-ben néhány hónapig az egykori újpesti Viczkó Tamás irányította a válogatottat, tavaly pedig majdnem Diego Maradona lett a szakvezető, legalábbis a felek hosszasan tárgyaltak egymással. Az argentinok ikonja 2011-ben az Egyesült Arab Emírségekben az El-Vaszel edzője volt, és már akkor jelezte, hogy szimpatizál a palesztinokkal. Elég nagy nyilvánosságot kapott, amikor Dubajban egy meccs előtt a kamerákba is belerikkantotta, hogy „Éljen Palesztina!”
Arra gondolni sem merünk, hogy csak az izraelieket akarta bosszantani
Orbán Viktor: Régi és kínzó adósságát teljesítette Magyarország