A szakember az MLSZ szerdai sajtóbeszélgetésén azt mondta, a csapat tulajdonképpen „ajándékba kapta” a vb-részvételt, mert míg más együtteseknek ehhez selejtezőket kellett megnyerniük, addig a magyaroknak elég volt a tavaly nyári, hazai rendezésű U19-es Európa-bajnokságon egy csoportmérkőzésen győzniük.
„Meg kellett és meg kell értetnünk a játékosokkal, hogy bár nem biztos, hogy ott van a helyünk a vb-n, élnünk kell a lehetőséggel” – jelentette ki Szalai László, s a feladat nehézségét érzékeltetve bemutatta a Transfermarkt.de adatai alapján összeállított listát, amely szerint a magyar válogatott értéke 1,43 millió, a brazilé 38,55 millió euró.
A szakvezető kitért arra is, hogy miként kezelték a futballisták a hazai U19-es kontinenstornán nyújtott gyengébb teljesítményük (3-1-es és 6-1-es vereség) és hozzáállásuk miatt őket ért kritikákat. „Természetesen ők is olvasnak újságot, nézik az internetet, s nyilvánvalóan fájt nekik az, ahogyan kikezdték őket, ugyanakkor senkit sem hibáztattak ezért” – mondta Szalai, s hozzátette, neki az is a feladata, hogy egyfajta lelki pluszt adjon a játékosoknak, és felébressze bennük a vágyat, hogy megmutassák, valóban jó labdarúgók.
A szövetségi edző jelezte, a keret külföldön játszó tagjait ki kell majd kérni a klubjuktól, az U20-as világbajnokság ugyanis olyan időpontban lesz, amely érinti az egyesületek programjait is. „Magyarországon nem lesz gond, a légiósokkal viszont az a helyzet, hogy ki kell utaznunk tárgyalni a lehetőségekről, mert például a Kalmár Zsoltot foglalkoztató német másodosztályú RB Leipzigtől levélben azt a választ kaptuk, hogy a játékos már felnőtt futballista, ezért semmiféle korosztályos eseményre nem kívánják elengedni” – mondta Szalai László.
Szalai László és Klink Zoltán erőnléti edző beszámolt az U20-as válogatottnál elvégzett helyzetelemzés és számítógépes mérések eredményeiről, amelyek elsősorban a játékosok mozgását és élettani funkcióját érintette.
„A gerinc és környékének izomzata például egyik futballistánál sem volt megfelelő. Ha ez nincs rendben, akkor felesleges is mással foglalkozni, először ezt kell rendbe tenni” – mondta Szalai László, aki az MLSZ edzőképzésért felelős vezetője is. Hangsúlyozta ugyanakkor, ebben nagy felelőssége van az iskolai testnevelésnek és annak is, hogy gyerekek többsége úgy nő fel, hogy szinte alig mozog, leginkább otthon, a számítógép vagy az okostelefon előtt ül.
A szakember felhozta a mérkőzésenkénti sprintelések számát, kiemelve, hogy az európai labdarúgásban azt a futást tekintik sprintnek, amely eléri a 27 km/h sebességet. „Mi egy mérkőzésen mindössze kettő sprintet tudtunk bemérni egy játékosnál, és ez a kettő is épphogy elérte az alsó határértéket” – mondta a szövetségi edző.
Klink Zoltán – aki korábban többek között Erdei Zsolt profi ökölvívót, Kammerer Zoltán kajakost és a női vízilabda-válogatottat is segítette – elmondta, hogy az elmúlt harminc évben az edzéselmélet elrohant Magyarország mellett. „Egész egyszerűen nem jó, amit tanítanak az edzőknek, utána pedig tőlük várják a megváltást. Ők viszont azt tudják csak továbbadni, amit megtanítottak nekik” – jelentette ki a szakember.