Kovács Zoltán: Amit a lelátón nem szabad, azt a VIP-ben sem

Az Újpest sportigazgatója szerint nem erővel kellene megváltoztatni a szurkolói kultúrát.

WL
2015. 02. 10. 18:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kovács Zoltán szerint a lelátón rendnek kell lenni, az ultrák által teremtett jó hangulatra szükség van, de a verekedés és az erőszak nem a stadionokba való.

„A nézőtéren sok a csúnya verbális megnyilatkozás, és persze ezt is meg lehet változtatni, de nem erőnek erejével, talán ezt az általános iskolában kellene elkezdeni. Ez nem csak az ultrákra jellemző, nem lehet csak rájuk fogni, hiszen a VIP-páholyban is lehet hallani hasonlókat, igaz őket nem büntetik meg. Úgy gondolják, hogy megengedhetik maguknak, de szerintem nem, én legszívesebben kivezettetném őket” – nyilatkozta az Újpest sportigazgatója a Magyar Lelátónak. Hozzátette ugyanakkor, hogy a huligánoknak nincs helyük a stadionokban.

Kovács meggyőződésének adott hangot, hogy Újpestre nyugodtan jöhetnek a családok és gyerekek futballmérkőzésre. „Én nagyon örülök például, ha a fiaim kijönnek a mérkőzésekre. Azt veszem észre, hogy nem arra figyelnek, hogy mit mondanak más szurkolók, de ha mégis megragad bennük, az az én felelősségem, hogy elmagyarázzam nekik, mi miért van és hogy mire koncentráljanak. Tíz év múlva, ha szurkolók lesznek, nem az az elvárás, hogy csúnyán beszélni és verekedni kell a stadionban, hanem az, hogy szeresse az Újpestet, és szurkoljon a klubért” – fejtette ki véleményét a blognak a lilák ikonja.

Kovács nyilatkozatának fényében érdemes egy pillantást vetni a honi futballvezetők lelátói rendcsinálási módszereire.

A legnagyobb hazai futballklubnál, a Ferencvárosnál Kubatov Gábor klubelnök szinte hadban áll a szurkolói csoportokkal, legalábbis téli, különböző hazai médiumoknak adott nyilatkozatcsokrából erre lehet következtetni.

A drukkerek egy részével való szembenállás ékes bizonyítéka, hogy a Fradi még új stadionja nyitómeccsén sem volt képes telt házat produkálni a Groupama Arénában. A Chelsea elleni gálameccset, ahogy a bajnokság mérkőzéseit is, ugyanis bojkottálták a klub szigorú beléptetési politikáját – egyebek között a vénaszkennert – bíráló keményvonalas drukkerek, de a magyar szinten borsos jegyárak is elriasztottak jó pár ferencvárosi szimpatizánst.

Kubatov célja a szigorításokkal szavai szerint egy európai Fradi kialakítása, ahol a trágárkodás már nem fér bele a lelátói kultúrába. Az elnök korábban még azzal is megpróbálkozott, a hogy a klubra kiszabott büntetéseket áthárítja az azonosított rendbontó szurkolókra, bár a vénaszkenneres rendszer üzembe állítása után hanyagolta ezt a fajta megoldást.

Az FTC ráadásul a nemzetközi színtéren is komoly büntetést szedett be, hétfői hír, miszerint az UEFA illetékes bizottsága elutasította a klub fellebbezését a fiumei Európa-liga-selejtezőn történt incidensekkel kapcsolatban, így helybenhagyta az első fokon kiszabott büntetést, így a zöld-fehér egyesület ötvenezer euró pénzbírságot köteles fizetni, és a következő hazai UEFA-mérkőzést zárt kapuk köteles megrendezni. Az ügy miatt a Ferencvárost mintegy hatvanmillió forint kár éri, az elmaradt jegybevételek, a megfizetett ötvenezer euró és az UEFA-eljárások költségei formájában – írja a Fradi.hu.

A Budapest Honvédnál a tulajdonos, George F. Hemingway is szigorúan bünteti a szurkolókat, ha miattuk küld csekket az MLSZ, előfordult már, hogy a büntetési tételt beépítette a soron következő mérkőzés jegyáraiba vagy bezáratta az ultrák szektorát.

Újpesten is komoly összegű büntetéseket fizetnek a szövetség kasszájába a lelátói viselkedés miatt – főleg trágár vagy rasszista rigmusok miatt szankcionál az MLSZ. Bár a liláknál viszonylag harmonikusnak tekinthető a vezetők és az ultrák kapcsolata, sokáig a szurkolói csoportok álltak szemben egymással.

Több csapat drukkerei is bejelentették korábban, hogy a kártyarendszer bevezetése miatt – egy ideje csak regisztrált szurkolók léphetnek be a stadionokba – kisebb-nagyobb mértékben hanyagolják a meccsre járást, a szervezett szurkolást.

A klubok részéről életbe léptetett szigorítások talán legfőbb oka nem is a klubelnökök kényes ízlése, hanem a Magyar Labdarúgó Szövetség kemény büntetési tételei a nézőtéren elhangzott trágár és rasszista rigmusok miatt. Emiatt több egyesület is százezres tételek befizetésére kényszerül fordulóról fordulóra az NB I-ben, és néha már alacsonyabb osztályokban is.

A büntetések befizetését egy nagyon fontos tényező befolyásolja és teszi nehézzé: a csekély nézőszám. Egyszerűen olyan alacsony a magyar bajnokság látogatottsága – néha tízezer ember egy fordulóban az összes mérkőzésen –, hogy a jegybevételekből nehezen lehet kigazdálkodni a büntetési tételeket. Ráadásul a szurkolók között nem túl népszerű „közönségcsere” sem lehet egyelőre megoldás, ugyanis a fizetőképesebb és kevésbé kritikus tömegek stadionokba vonzásának legfontosabb láncszeme hiányzik: a minőségi futball. Azzal viszont, hogy a klubok szurkolókat tiltanak ki vagy nehezítik meg bejutásukat az arénákba, pénztől esnek el.

Bár szinte az összes első osztályú csapatnak új stadiont épít az állam, vagy a régit felújítja, és ezzel versenyképesebbé teszi létesítményszinten a klubokat, a szakmai munka minőségibbé tételével az egyesületeknek is hozzá kellene adniuk a magukét. Akkor majd jönnek a szurkolók és a jön a nagyobb bevétel is. És ez nem csak azért lenne fontos, hogy így az egyesületek legalább a büntetéseket kigazdálkodhassák

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.