A csatár, aki mindig kétszer csenget

Arra a kérdésre, 2015-ben ki az európai elit – az angol, a német, az olasz és a spanyol bajnokság – legtermékenyebb támadója, zsigerből hajlamosak vagyunk rávágni: Lionel Messi vagy Cristiano Ronaldo. Ami ezúttal kivételesen tévedés, hiszen bizonyos Bas Dost, a Wolfsburg 25 éves holland labdarúgója, akit az előző évvel bezárólag csak a Bundesliga (vagy esetleg a holland futball) szakértői ismertek, ám aki ebben az évben páratlan hatékonysággal szerzi a gólokat. Nyolc mérkőzésen 13 találatot jegyzett, s egyelőre semmi sem utal arra, hogy le lehetne állítani; természetesen a csapatával egyetemben, a Wolfsburg szédítő formában kezdte az évet.

2015. 03. 04. 5:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bast Dost egy hónap leforgása alatt több gólt rúgott, mint előtte két éven keresztül: a 2012–2013-as és a 2013–2014-es idényben a Wolfsburg színeiben összesen tizenkétszer vette be az ellenfelek hálóját. Különösen az előző idénye alakult gyengén, csupán 13 meccsig és 4 gólig jutott.

Az új évben káprázatos formába lendült. A „tavaszi” rajton két találattal vette ki a részét a Bayern München 4–1-es legyőzéséből, s jó szokását megtartva általában kettesével rúgja a gólokat, ha éppen nem négyesével, miként a Leverkusen ellen. A német sajtóban találóan Dostmann-nak keresztelték, aki mindig kétszer csenget A mögöttünk hagyott hét végén Brémában ismét duplázott, amivel immár nem csupán a hatékonyság alapján, hanem abszolút értékben is lehagyta Messit, a Barcelona zsenije ugyanis 2015-ben eddig 9 meccsen 12-szer fogadhatta a társak gratulációját.

A holland csatár feltámadása kisebb csoda, ami nem túl gyakori a klubfutball centrumában. Hollandiában korosztályos szinten válogatottságig vitte, majd az első osztályú Heraclesben vált profi labdarúgóvá. Már a Heerenveen futballistájaként hívta fel magára a figyelmet Európa-szerte: a 2011–2012-es évadban 32 találattal holland gólkirállyá avanzsált, úgy, hogy 2011 decemberében a Heerenveen–Excelsior (5–0) bajnokin mind az öt gólt ő rúgta! Ez a meccs nyilván jelentős mértékben hozzájárult ahhoz, hogy a Wolfsburg 2012 nyarán 7 millió euróért átigazolta a 196 centi magas, vékonydongájú, kissé kopaszodó, első ránézésre egy kiöregedőfélben lévő, második vonalbeli kosárlabdázót idéző centert. Dost eleinte finoman fogalmazva nem szolgálta meg az árát, amiről a két év alatt csupán 12 gólos mutató mellett az a tény is pontosan árulkodik, hogy a mértékadó Transfermarkt szerint a piaci értéke 4 millió euróra esett vissza.

– Egyrészt fel kellett vennem a Bundesliga ritmusát, másrészt sérülések hátráltattak, harmadrészt pedig olyan kiválósággal kellett megküzdenem a csapatba kerülésért, mint Ivica Olic. Természetesen frusztrált, hogy miután Wolfsburgba szerződtem, nem ment a játék, nem jöttek a gólok. De mindvégig úgy gondoltam, hogy megkapom az esélyt – beszélt a hányattatásairól a minap a holland csatár.

Dost nem a Bayern elleni duplát jelöli meg fordulópontként, hanem még a téli szünet előtt a Hannover ellen szerzett találatát, saját erényeként pedig azt emeli ki, hogy képes első szándékból kapura lőni (fejelni). Reméli, a teljesítményére a holland válogatottnál is felfigyelnek.

Abban pedig teljes mértékben egyetérthetünk vele, a Wolfsburgnak kötelező megtartania a második helyet a Bundesligában. Dieter Hecking munkája beérett. A Bayerntől, illetve a Chelsea-től igazolt Luiz Gustavo és Kevin De Bruyne köré épített, a télen André Schürrlével megerősített gárda jövőre a Bajnokok Ligájában is megállhatja a helyét.

Persze csak akkor, ha Bas Dost, a „postás” továbbra is pontosan kézbesít, s olykor kétszer csenget.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.