Bizonyára nem szándékosan, de hivatalosan éppen április elsején, a bolondok napján lép életbe a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) új, játékosügynököket érintő szabályozása. A szándék a hivatalos közlemény szerint az, hogy megvalósuljon az ügynökök teljes ellenőrzése, és csökkenjen a jutalékok összege (átlagban három százalékra), ennek érdekében minden közvetítői tevékenység a FIFA és a nemzeti szövetségek joghatósága alá kerül.
Ezek után nem véletlenül fordultunk az MLSZ-hez, s érdeklődésünkre Sipos Jenő szóvivő így vázolta a helyzetet:
– A FIFA csak ajánlásokat tesz, tehát a három százalék közvetítői díj is az, de a felek megállapodhatnak más arányokban. Az eddigiekhez képest fontos változás a játékosügynöki vizsga eltörlése, aminek a szakmai mellett anyagi vonzata is volt, 700 ezer forint plusz áfa, valamint nem kell már profi felelősségbiztosítás és bankgarancia sem. Az eddigiekkel ellentétben megszűnik a képviseleti szerződés kétéves időtartama, lehet eseti kontraktusokat kötni, de persze hosszabb távúakat is. Kiskorú játékos esetén a közvetítő nem fogadhat el pénzt. A FIFA átlátható viszonyokat szeretne, ezért az országos szövetségeknek, így az MLSZ-nek évente egyszer közzé kell tenni a honlapján a hozzá tartozó minden egyes közvetítő kifizetést összesített konszolidált formában.
Sipos Jenő elmondta, hogy a FIFA gyakorlatilag megnyitotta a közvetítői piacot, de nem alkotott szoros szabályozást, így szinte bárki beléphet a „szakmába”. Persze a sportszervezetek és a játékosok felelőssége, hogy esetenként kivel állnak szóba. A hazai szabályozási szándékokról így beszélt:
– Felmerült, hogy az európai országok az UEFA égisze alatt egységesen ugyanolyan szabályozást vezetnének be, de ez egyelőre nem lezárt folyamat. Még az MLSZ sem döntött a kérdésben, előbb csütörtökön lezajlik a küldöttgyűlés, majd az összeülő új elnökség hozhatja meg a tervezett intézkedéseket.
Információink szerint a magyar szövetség elkerülné a túlszabályozást, de azért szerényen szigorítana az ajánláson, például az erkölcsi bizonyítvány megkövetelésével.
A magyarországi ismert játékosügynökök közül Vladan Filipovics a Sport TV Sportgazdaság című műsorában elmondta, szerinte mi áll az egész hátterében: „Joseph Blatternek, a FIFA elnökének volt egy nagy vitája Cristiano Ronaldo menedzserével, Jorge Mendesszel és az Ibrahimovicot képviselő Mino Raiolával. Ezek után úgy gondolta, ilyen emberekre nincs szükség a futballban, de szerintem mindenkinek joga van eldöntenie, ki legyen az ügynöke.” Íme egy videó, hogy Mendes idei könyvbemutatóján milyen jól szórakozott két neves védence, a Real Madrid két ásza, Cristiano Ronaldo és James Rodríguez:
Filipovics egyébként állítja, a FIFA által leírt 28 százalék nem valós, körülbelül 5-10 százalék az ügynöki jutalék, és az új rendszer nagy lehetőséget ad a fekete pénznek és a korrupciónak.
Hrutka János, a Magyar Játékosügynökök Szövetségének alelnöke, egykori válogatott futballista érdeklődésünkre így vázolta a hazai piac esetleges változásait:
– Azok a játékosok, akik eddig is szerződésben voltak velünk, szerintem maradnak is, ismernek minket, tudják, mire számíthatnak. De mi történik, ha mondjuk április 1-jén, mielőtt összeállna az MLSZ új vezetése, jön egy – megsérteni senkit sem szeretnék – „máltai hentes”, és leszerződteti tíz évre a hazai akadémiák fiataljait? A FIFA érezte a szabályozatlanság veszélyét, s ledobta a terhet a nemzeti szövetségekre, azok viszont nem egységesek, így aránytalanságok jöhetnek létre. Mi felvettük a kapcsolatot az MLSZ-szel és a csapatokkal, s úgy néz ki, a hazai ügynökök és a klubok közös érdeke az előírások szigorítása. Csak minél előbb történjen meg!