Északi szomszédunk produkciója azért is nagy szó, mert a C jelű hatosba a sorsoláskor a spanyolok estek bele az első kalapból; hogy aztán még tavaly októberben Casillasszal, Piquével, Busquetsszel, Iniestával, Fábregasszal, Diego Costával feállva kapituláljanak Zsolnán (1–2). A 2010-es világbajnok, Eb-címvédő alakulat ezt megelőzően nyolc éve kapott ki selejtezőn! A szlovákok a bravúrjuk előtt az első fordulóban az ukránokat Kijevben verték 1–0-ra, utána ugyancsak idegenben a fehéroroszokat (3–1) és a macedónokat is (2–0) is legyűrték, két hete a Luxemburg elleni hazai meccs csak könnyed ujjgyakorlat (3–0) volt a számukra. (Nyitóképünkön Skrtel, Stoch és Hamsík köszönti a Luxemburg elleni első gólt szerző Nemecet.). Négy nappal később a zsolnai stadionban a csehek elleni barátságos találkozón egy tűt sem lehetett leejteni – ez így is csak 10 594 nézőt jelentett –, és Ján Kozák együttese a presztízsmeccset is behúzta (1–0).
|
Ján Kozák nagy stratéga, a spanyolok ellen is nyerő taktikát dolgozott ki
|
Fotó: Europress/AFP |
Kis kitérőt megér, hogy a csehekkel is szalad a szekér, vezetik az Eb-selejtezők A csoportját, s ha legutóbb Prágában jobban összpontosítanak a lettek ellen (1–1), akkor most ők is százszázalékosak lennének. Megverték a hollandokat, idegenben a törököket; eljátszhatunk a gondolattal, hogy milyen ütős csehszlovák válogatott állhatna most össze
Kisebb pénz, nagyobb foci |
A nemzetközi kupákban a szlovák klubok nem vitézkednek, az elmúlt öt év eredményei alapján az ország csak 30. a kontinens rangsorában, éppen Magyarország előtt. A klubok között a Slovan Bratislava 177., a zsolnai MSK Zilina 186., a Videoton 201., a Debrecen 206., így a szlovák bajnokságot erősebbnek kell tekintenünk a miénknél. Északi szomszédainknál jóval kevesebb pénz van a labdarúgásban, így kevesebb a légiós, a hazai fiatalok több lehetőséget kapnak az élvonalban, mint nálunk, jobb a hozzáállásuk a munkához (akiknek van rálátásuk, ezt mondják ), és már megedződve szerződhetnek külföldre. Ami tény: a topligákban jelenleg nyolc szlovák játékos szerepel: Hamsík (Napoli), Kucka (Genoa), Skrtel (Liverpool), Teixeria (Stoke), Haraslín (Parma), Pekarík (Hertha), Svento (Köln) és Guédé (Freiburg), magyar csak kettő: Szalai (Hoffenheim) és Stieber (Hamburg), előbbi csak elvétve. A mértékadó Transfermarkt.de szerint Hamsík 30 millió eurót ér, Skrtel 13-at, nálunk Dzsudzsák (Dinamo Moszkva) 12 millióval viszi a prímet. |
De ragadjunk le csak a szlovákoknál, akik legutóbbi nyolc meccsüket megnyerték, és nem fogadnánk arra, hogy júniusban az Eb-selejtezőben Macedónia megtöri a lendületüket. „Ha a csoportunkban huszonnégy ponttal zárunk, akkor nagyon jó esélyünk van arra, hogy kijussunk az Eb-re. S ehhez elég, ha újra megverjük Luxemburgot, Macedóniát és Fehéroroszországot, utóbbi kettőt itthon. S úgy gondolom, hogy ezután még jobbak leszünk” – mondja az egykor 55-szörös csehszlovák válogatott Ján Kozák, aki 2013 júliusa óta irányítja a nemzeti csapatot. A mérlege eddig 13 győzelem, 2 döntetlen és 3 vereség, igazán imponáló; miként az is, hogy a szlovákok az irányításával a világranglista 54. helyéről a 21.-re ugrottak előre. A legutóbbi „frissítéskor” a 22. helyen álltak, a következőn azonban akár a húszba is bekerülhetnek. (Csak összehasonlításképpen: Magyarország jelenleg a 46., legjobb helyezéseként 2011-ben 27. volt.)
Ami nem lenne új keletű, Szlovákia 2010-ben éppen a 20. volt a FIFA-rangsorban, kijutott a dél-afrikai vb-re, ahol a csoportjában 3–2-re legyőzte, és ezzel kiejtette az akkori címvédő olaszokat. Azon a meccsen és a nyolcaddöntőben az utóbb vb-ezüstérmes hollandokkal szemben 2–1-re alulmaradó alakulatban pályán voltak a jelenlegi gárda pillérei is: Martin Skrtel (Liverpool), Marek Hamsík (Napoli), Juraj Kucka (Genoa), Peter Pekarík (Hertha), Ján Durica (Lokomotiv Moszkva), Vladimír Weiss (Lekhwiya), Miroslav Stoch (Al-Ain) és a kapus Ján Mucha (Tula), akikből Kozák újra ütőképes csapatot hozott össze. Meglepő lehet, hogy Weiss manapság Katarból, Stoch az Egyesült Arab Emírségekből jön a válogatottba, ám azt semmiképpen sem mondhatjuk, hogy öregkorukra levezetnének az araboknál, mindketten 25 évesek. Ugyancsak szerepelt a 2010-es vb-n, utána egy időre kiesett a pikszisből, most azonban újra kerettag a magyar Saláta Kornél (Slovan Bratislava) is. A keret java része 25–30 év közötti, de már bontogatja a szárnyait az új hullám, és a 20 éves Ondrej Duda (Legia Warszawa) igencsak jól indított azzal, hogy a második válogatottbeli fellépésén az ő gólja döntött a csehek ellen.
|
Magyar–szlovák összehasonlító grafika |
Fotó: MNO grafika |