Ide jutottunk: kullogunk a szlovákok mögött

A Skrtel, Hamsík és Pekarík vezette válogatott egyelőre megállíthatatlan az Eb-selejtezőkön.

2015. 04. 09. 3:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Északi szomszédunk produkciója azért is nagy szó, mert a C jelű hatosba a sorsoláskor a spanyolok estek bele az első kalapból; hogy aztán még tavaly októberben Casillasszal, Piquével, Busquetsszel, Iniestával, Fábregasszal, Diego Costával feállva kapituláljanak Zsolnán (1–2). A 2010-es világbajnok, Eb-címvédő alakulat ezt megelőzően nyolc éve kapott ki selejtezőn! A szlovákok a bravúrjuk előtt az első fordulóban az ukránokat Kijevben verték 1–0-ra, utána ugyancsak idegenben a fehéroroszokat (3–1) és a macedónokat is (2–0) is legyűrték, két hete a Luxemburg elleni hazai meccs csak könnyed ujjgyakorlat (3–0) volt a számukra. (Nyitóképünkön Skrtel, Stoch és Hamsík köszönti a Luxemburg elleni első gólt szerző Nemecet.). Négy nappal később a zsolnai stadionban a csehek elleni barátságos találkozón egy tűt sem lehetett leejteni – ez így is csak 10 594 nézőt jelentett –, és Ján Kozák együttese a presztízsmeccset is behúzta (1–0).
Ján Kozák nagy stratéga, a spanyolok ellen is nyerő taktikát dolgozott ki
Fotó: Europress/AFP
Kis kitérőt megér, hogy a csehekkel is szalad a szekér, vezetik az Eb-selejtezők A csoportját, s ha legutóbb Prágában jobban összpontosítanak a lettek ellen (1–1), akkor most ők is százszázalékosak lennének. Megverték a hollandokat, idegenben a törököket; eljátszhatunk a gondolattal, hogy milyen ütős csehszlovák válogatott állhatna most össze
Kisebb pénz, nagyobb foci
A nemzetközi kupákban a szlovák klubok nem vitézkednek, az elmúlt öt év eredményei alapján az ország csak 30. a kontinens rangsorában, éppen Magyarország előtt. A klubok között a Slovan Bratislava 177., a zsolnai MSK Zilina 186., a Videoton 201., a Debrecen 206., így a szlovák bajnokságot erősebbnek kell tekintenünk a miénknél. Északi szomszédainknál jóval kevesebb pénz van a labdarúgásban, így kevesebb a légiós, a hazai fiatalok több lehetőséget kapnak az élvonalban, mint nálunk, jobb a hozzáállásuk a munkához (akiknek van rálátásuk, ezt mondják ), és már megedződve szerződhetnek külföldre. Ami tény: a topligákban jelenleg nyolc szlovák játékos szerepel: Hamsík (Napoli), Kucka (Genoa), Skrtel (Liverpool), Teixeria (Stoke), Haraslín (Parma), Pekarík (Hertha), Svento (Köln) és Guédé (Freiburg), magyar csak kettő: Szalai (Hoffenheim) és Stieber (Hamburg), előbbi csak elvétve. A mértékadó Transfermarkt.de szerint Hamsík 30 millió eurót ér, Skrtel 13-at, nálunk Dzsudzsák (Dinamo Moszkva) 12 millióval viszi a prímet.
De ragadjunk le csak a szlovákoknál, akik legutóbbi nyolc meccsüket megnyerték, és nem fogadnánk arra, hogy júniusban az Eb-selejtezőben Macedónia megtöri a lendületüket. „Ha a csoportunkban huszonnégy ponttal zárunk, akkor nagyon jó esélyünk van arra, hogy kijussunk az Eb-re. S ehhez elég, ha újra megverjük Luxemburgot, Macedóniát és Fehéroroszországot, utóbbi kettőt itthon. S úgy gondolom, hogy ezután még jobbak leszünk” – mondja az egykor 55-szörös csehszlovák válogatott Ján Kozák, aki 2013 júliusa óta irányítja a nemzeti csapatot. A mérlege eddig 13 győzelem, 2 döntetlen és 3 vereség, igazán imponáló; miként az is, hogy a szlovákok az irányításával a világranglista 54. helyéről a 21.-re ugrottak előre. A legutóbbi „frissítéskor” a 22. helyen álltak, a következőn azonban akár a húszba is bekerülhetnek. (Csak összehasonlításképpen: Magyarország jelenleg a 46., legjobb helyezéseként 2011-ben 27. volt.)

Ami nem lenne új keletű, Szlovákia 2010-ben éppen a 20. volt a FIFA-rangsorban, kijutott a dél-afrikai vb-re, ahol a csoportjában 3–2-re legyőzte, és ezzel kiejtette az akkori címvédő olaszokat. Azon a meccsen és a nyolcaddöntőben az utóbb vb-ezüstérmes hollandokkal szemben 2–1-re alulmaradó alakulatban pályán voltak a jelenlegi gárda pillérei is: Martin Skrtel (Liverpool), Marek Hamsík (Napoli), Juraj Kucka (Genoa), Peter Pekarík (Hertha), Ján Durica (Lokomotiv Moszkva), Vladimír Weiss (Lekhwiya), Miroslav Stoch (Al-Ain) és a kapus Ján Mucha (Tula), akikből Kozák újra ütőképes csapatot hozott össze. Meglepő lehet, hogy Weiss manapság Katarból, Stoch az Egyesült Arab Emírségekből jön a válogatottba, ám azt semmiképpen sem mondhatjuk, hogy öregkorukra levezetnének az araboknál, mindketten 25 évesek. Ugyancsak szerepelt a 2010-es vb-n, utána egy időre kiesett a pikszisből, most azonban újra kerettag a magyar Saláta Kornél (Slovan Bratislava) is. A keret java része 25–30 év közötti, de már bontogatja a szárnyait az új hullám, és a 20 éves Ondrej Duda (Legia Warszawa) igencsak jól indított azzal, hogy a második válogatottbeli fellépésén az ő gólja döntött a csehek ellen.
Magyar–szlovák összehasonlító grafika
Fotó: MNO grafika

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.