„A győri labdarúgásnak lenne gazdasági élettere, vagyis a megmentésük jó irány lenne, ha a közvélemény helyeslésével találkozna. De ugyanakkor mikor lesz már meg az első precedense rossz gazdálkodás esetén a megyei osztályba való visszasorolásnak? Most biztos nem tehetik meg, miután az Újpest esetében már példát mutattak a mentőövre a szigor helyett, vagyis lélegeztetőgépen fogják tartani. Viszont akkor hol lesz itt a megtisztulás, amikor egy tulajdonos végre megálljt parancsol a költekezésnek? Ki vet véget majd annak, amit a hétvégén is láttam, amikor egy NB I-ben 10. helyezett csapat 200 millió forintos busszal gördül be a stadionba, mintha az angol királynő érkezne? 500 rendőr volt 3 ezer emberre, elképesztő ellentétek a külcsín és a pályán látottak között” – mondta el Muszbek Mihály sportközgazdász a Digi Sport Reggeli Start című műsorában csütörtökön.
„Az elérhető 200-250 milliós üzleti bevétel helyett a klubjaink 700-800 milliót költenek átlagban. Az 500 milliós különbségnek eddig két gazdája volt: a tulajdonosok és az állam nagyjából fele-fele mértékben. A tulajdonosok egy része alól most kihúzhatják a szőnyeget, s nem csak Győrről és Pápáról van szó. Ahol lényegesen nagyobb a költés tartósan, azoknál a kluboknál oda lehet tenni a kérdőjelet. Így nem mehet tovább, az biztos. Ha az állam gyorsítani akarja a futball fejlődését, akkor gyakorolnia kellene az ellenőrzést is nagyon szigorúan, és pénzt tényleg csak az utánpótlásba adni. A győri klub 500 millió feletti TAO-pénzekhez jutott, ami költségvetése harmadát haladja meg, ám közben saját nevelésű piacképes játékosait nagyítóval kell keresni” – hangsúlyozza Muszbek.
A sportközgazdász megjegyezte azt is, hogy 300-400 milliós költségvetés kell ahhoz, hogy egy csapat elvegetáljon az NB I-ben, míg az Európa-liga és a Bajnokok Ligája főtáblájához pedig öt éven át 4-5 milliárd. Ehhez szerinte nem elég tőkeerősek a tulajdonosok, ezért az államnak és az önkormányzatoknak is be kellene szállni a finanszírozásba, tulajdonlásba – mindezt az MLSZ szigorú ellenőrzése mellett.
Muszbek az NB I. létszámát is csökkentené 10-12 csapatra, úgy véli, egymilliós költségvetésekre lenne szükség, valamint a hazai felzárkózást kellene néhány évig erőltetni, nem pedig a nemzetközi versenyt.