Elsőre nem született döntés a zürichi FIFA-elnökválasztáson, Joseph Blatter épphogy, de nem tudta megszerezni a megválasztáshoz szükséges többséget az első fordulóban. A második kör előtt azonban visszalépett a vetélytárs jordán Ali herceg.
A testület tisztújító kongresszusát beárnyékolta, hogy a szervezet hét egykori, illetve jelenlegi vezető tisztviselőjét letartóztatták korrupció gyanújával. Ennek dacára sem mondott le posztjáról Joseph Blatter, a szövetség jelenlegi elnöke, noha erre szólította fel őt Michel Platini a korrupciós botrány és az ezzel összefüggő szerdai letartóztatások nyomán.
A szavazáson egyik jelölt sem tudta megszerezni a győzelemhez szükséges szavazatszámot az első körben, Blatter 133, Ali herceg 73 voksot kapott.
Joseph Blatter mellett eredetileg hárman pályáztak, de a másik két európai jelölt, a holland szövetséget vezető Michael van Praag és a korábbi aranylabdás portugál futballista, Luís Figo visszalépett, hogy az így maradó egyetlen ellenjelöltet, Ali bin al-Husszein jordán herceget támogassák. A svájci sportvezető a visszalépések ellenére egyértelmű esélyesnek tűnt posztja megtartására, már csak azért is, mert több konföderáció – így Afrika, valamint Észak- és Közép-Amerika – egységes támogatásáról biztosította. A közgyűlés előtti események azonban alapjaiban változtathatták volna meg az erőviszonyokat.
Zürichben szerdán hét magas rangú FIFA-tisztségviselőt tartóztattak le amerikai kérésre. Az amerikai vádiratban kilenc magas rangú illetékest és öt sportmarketing-vezetőt vádolnak korrupcióval, illetve azzal, hogy zsarolásra, csalásra és pénzmosásra épülő rendszert működtettek több mint két évtizeden keresztül. Ráadásul a letartóztatások után feladta magát a rendőrségen Jack Warner, a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) volt alelnöke, aki ellen körözést adtak ki korrupciós vádakkal.
A FIFA jelenlegi elnöke sokáig nem nyilatkozott, majd később Blatter azt nyilatkozta, hogy szégyent hozott a futballra és megaláztatást jelent a sportág számára a kirobbant korrupciós botrány. Platini úgy véli, hogy a szövetség működésének megváltoztatását csak úgy lehet elérni, ha új elnök kerül az élére. Ő maga ezért egyértelműen Ali bin al-Husszeint támogatta, s azt mondta, az UEFA-tagok döntő többsége szintén rá szavaz majd. Egyúttal Európán kívüli országok küldötteit is a kihívó támogatására buzdította.
„Egy újabb fekete nap Zürichben. Vesztett a FIFA és az egész futball, továbbá mindenki, aki aggódik ezért a játékért. Blatter ismeri és tolerálja a szervezeten belül zajló korrupciót, de ha valóban nem tudott róla, ahogy azt ő állítja, akkor pedig nem alkalmas a FIFA vezetésére.” (Luís Figo) \".
„A csatát elvesztették a változást akarók, de a háborúnak még messze nincs vége. Egy demokratikus procedúra után mindig gratulálni kell a győztesnek, de ez nehezebb, mint valaha.” (Michael van Praag)
„Büszke vagyok arra, hogy az UEFA a változásokat védte és támogatta.” (Michel Platini)
„Nem tudom elképzelni, hogy Blatter irányításával elkezdődhetnek a reformok a FIFA-ban, mivel 16 éve volt azok beindítására, mégsem tette meg.” (Greg Dyke, az angol szövetség elnöke)
„Csalódott vagyok, de Platinihez hasonlóan folytatni fogom a küzdelmet, hogy jelentős változások induljanak meg a szervezetben.” (Sunil Gulati, az amerikai szövetség első embere)
„Igazságos a svájci sportvezető sikere a demokratikus választáson. Blatter érti a problémákat és tudja az utat ahhoz, hogy fejlődjön a futball. Más nemzetközi szövetségekhez képest a FIFA átlátható és nyitott.” (Vitalij Mutko orosz sportminiszter)
„További jó munkát, Elnök úr!” (Orbán Viktor magyar miniszterelnök Facebook-posztja)
Afrikában és Ázsiában nagyrészt örömmel fogadták Blatter újraválasztását, de ez nem meglepő, mivel mindkét konföderáció közleményben jelezte, kitart a FIFA-t 1998 óta irányító Blatter mellett a kongresszus előtt kirobbant korrupciós botrány ellenére is.