50 éve írt történelmet a Fradi

A klub máig ható futballtörténelmi sikerként elhódította a Vásárvárosok Kupáját.

2015. 06. 23. 12:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az 1964–1965-ös bajnoki idény végén immár hetedjére írták ki a Vásárvárosok Kupáját (VVK) a klubok közti második legrangosabb európai labdarúgó-küzdelemként. Annak ellenére, hogy ez a hatvanas évekre valóban csak a második (harmadik?) számú sorozat volt, a VVK-t írták ki először az öreg kontinensen 1955-ben, e mellé társult kicsivel később a ma BL-ként ismert Bajnokcsapatok Európa Kupája (szintén 1955) és a 16 éve megszűnt Kupagyőztesek Európa Kupája (1960), már az UEFA szervezésében – csak a történelmi hűség kedvéért.

Mindazonáltal az efféle sorozatok szervezőinek álma, hogy a mezőny minél kiegyenlítettebb legyen, hisz a szponzorok érdeke mindig is az volt, minél nagyobb területen legyen ismert az általuk a fogyasztókra tukmálni kívánt termék A VVK esetében ezzel a lebonyolító sokáig bajban is volt, hisz az 1955/58-as kiírást (igen, három évre húzták szét az első sorozatot) a Barcelona nyerte a London XI ellen – 6-0-ra győzött a Camp Nouban, 2-2-re végzett a Stamford Bridge-en –, ’60-ban szintén a Barca diadalmaskodott megint csak brit földön a Birminghammel szemben, két évre rá a Valencia ült a trónra – a Barcelonát elverve –, a sikerüket ráadásul megismételték ’63-ban, a Turia-partiakat pedig szintén spanyol alakulat (Real Zaragoza) taszította le a csúcsról. A kivételes év az 1960/61-es volt, amikor is a Birmingham Cityt az AS Roma gyűrte le két mérkőzésen. Tűkön ülhetett tehát az európai futballközvélemény, maradnak-e a „tutiban” a spanyol nagyok, vagy más is odaférhet a zsíros bödön mellé 1965-ben.

Az első fordulóban – mint erről a Fradi.hu beszámol – a csehszlovák ZJS Brnóval nézett szembe a Ferencváros. A brünniek az előző idényben bejutottak a legjobb nyolc közé, de az oda-visszavágós párviadal budapesti nyitányán 20 perc alatt kiderült, melyik csapat erősebb: Varga Zoltán és Albert Flórián is betalált, és bár további gólokat nem sikerült szerezni, kényelmesnek tűnő előnye birtokában a Fradinak még egy szoros brünni vereség is belefért. A párharc külön érdekessége, hogy egy hónappal később a magyar és a csehszlovák válogatott az olimpiai döntőben is összecsapott, Novák Dezső mindkét sikerből kivette a részét, Karel Lichtnegl pedig mindkét kudarc miatt búslakodhatott.

A 48 csapatból a második fordulóra 24 maradt. A Fradit ugyanakkor megtépázta az olimpia, Novák Dezső és Varga Zoltán ezért nem állt rendelkezésre a Práter Stadionban a Wiener SC ellen. Csikorgott is a gépezet, odakint 1-0-s vereség lett a vége. Budapesten a Népstadionban mérkőztek meg a felek, immár Novákkal és Vargával – mindketten be is találtak, de a 2-1-es hazai siker után az akkori szabályok szerint várt még egy harmadik összecsapás a felekre, amit Albert Flórián duplájával a Ferencváros nyert, ezt tette a klub a családi karácsonyfa alá.

Szó volt korábban egy bizonyos AS Romáról, amely 1961-ben lökhette magasba a VVK-serleget. Nos, a Fradi a harmadik fordulóban Rómába látogatott, és noha Albert Flórián és Rákosi Gyula sem állt rendelkezésre, Rátkai László és Fenyvesi Máté találatai megdermesztették a Stadio Olimpico közönségét úgy, hogy a kilátogató tízezrek a mérkőzés végén a Fradi játékosait tapsolták meg. A 2-1-es római siker után idehaza már játszhatott Albert is, az ő góljával győzött a magyar csapat és verekedte be magát a negyeddöntőbe.

Mivel ekkor már csak hat csapat volt, két erőnyerőnek lennie kellett, ez pedig az Atlético Madrid és a Juventus volt – „természetesen” ekkor még két spanyol gárda is versenyben volt, a madridiakon kívül a Bilbao. Éppen őt sodorta az élet a Ferencváros útjába. A felek összecsapása megint igazi hárommeccses drámát hozott: nem tűnt nagyon masszívnak az itthoni 1-0-s siker, mert bár az idegenbeli visszavágón is vezetett a Fradi, a hajrára elfogyott az erő és a bírói támogatás is – a krónikáskönyvek több elmaradt tizenegyest is említenek. A spanyolok (pontosabban baszkok) 2-1-es sikere harmadik mérkőzést tett szükségessé, amit viszont már simán, 3-0-ra nyert a magyar együttes, Fenyvesi Máté volt a nyerőember.

Az elődöntőben jött a francia Strasbourgot 5-0-val kiejtő Manchester United, soraiban az 1964-es aranylabdás skót Denis Law-val és a későbbi díjazott George Besttel, valamint Bobby Charltonnal (legyünk igazságosak: a Fradiban is volt egy későbbi aranylabdás támadó ). Az Old Traffordon káprázatosan gólerős vörös ördögök azonban a Romához hasonlóan nem figyeltek oda az elején, Novák Dezső nagyon fontos gólt szerzett. Az odavágó ezt követően szinte végig a Manchester szája íze szerint alakult, hiszen Law-ék három gólt is bepakoltak a vendégkapuba, mígnem jött Rákosi Gyula, aki a reménykeltő 3-2-es végeredményt kialakította. A budapesti közönséget szintén halálra őrjítette a játékvezető, szintén több tizenegyest meg nem adva és Crerand Paddyvel együtt Orosz Pált is kiállítva, de egy alkalommal nem maradhatott néma a síp; Novák Dezső büntetős gólja pedig azt jelenthette, a sorozatban harmadszor is pótvizsgára kényszerül a Ferencváros – próbatételek azonban nem azért vannak az ember életében, hogy elbukjon rajtuk.

A Fradi pedig a Népstadionban elbírta a terhet: Karába János bombagóljára Fenyvesi Máté még rátett egyet – a hajrában az angolok pedig már csak szépíteni tudtak. Döntőben a Fradi – az Atléticót szintén három meccsen felülmúló Juventusszal együtt!

1965. június 23-án eljött a nagy nap – a Ferencváros idegenben, egy mérkőzésen durálta magát neki a végső győzelemnek, ugyanis lemondott a hazai mérkőzésről.

A Stadio Communaléban 25 ezer drukker várta, hogy realizálódjanak az esélyek, 1963-ban, ’64-ben és ’65-ben ugyanis olasz csapat szerezte meg a BEK-serleget – még úgy is, hogy nem lehetett a pályán az 1961-es aranylabdás Omar Enrique Sivori.

A találkozó a kapusok meccse volt, Géczi és Anzolin is tette a dolgát, a 74. percben viszont kihagyott az olasz védelem figyelme: Novák beadása Albert Flóriánnak volt magas, a hosszún érkező Fenyvesi Mátéra viszont senki nem figyelt, így ő szerezte a futballtörténelmi jelentőségű gólt. Fenyvesi tehát tiszteletbeli olasz szakos lett, Róma után Torinóban is eredményes volt.

A mérkőzés összefoglalója videón:

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.