A 62 éves Zico már közvetlenül a jelenlegi FIFA-elnök, Joseph Blatter múlt keddi lemondása után jelezte, hogy gondolkodik a jelölés lehetőségén, szerdai, Rio de Janieróban tartott sajtótájékoztatóján pedig be is jelentette döntését. Azt ugyanakkor hozzátette: ahhoz, hogy sikerrel járhasson, változtatni kell a jelenlegi szabályokon, a mostaniak mellett ugyanis nem lát esélyt a győzelmére. A FIFA előírásai szerint már a jelöléshez szükség van öt tagszövetség ajánlására, amivel ő nem rendelkezik.
A legendás játékos a sajtóeseményen beszélt arról is, hogy szerinte a Brazil Labdarúgó-szövetség (CBF) jelenlegi elnöke, Marco Polo Del Nero tudott azokról a korrupciós ügyekről, melyek miatt elődjét, Jose Maria Marint két hete Zürichben, a FIFA kongresszusát megelőzően letartóztatták.
„Ez a két ember együtt dolgozott a brazil szövetségben azokban az időkben, amikor a korrupciós ügyek zajlottak” – mondta Zico. „Nem hiszem, hogy az ő barátságuk Marin letartóztatásakor megszakadt volna” – tette hozzá.
Del Nerónak az üggyel kapcsolatban kedden volt jelenése a brazil parlament egyik bizottsága előtt, és ott kijelentette: nem gondol a lemondásra, mert őt senki nem vádolja semmivel. Egyes sajtóhírek szerint ugyanakkor ő és Ricardo Teixeira korábbi CBF-elnök is központi figurája egy jelenleg is zajló amerikai nyomozásnak, mely pénzmosás, csalás és korrupció gyanúja miatt folyik.
Blatter megüresedő posztjára Zico előtt csak legutóbbi kihívója, Ali bin al-Husszein jordán herceg „jelentkezett be” hivatalosan. A rendkívüli elnökválasztó kongresszust július közepén jelöli majd ki a FIFA végrehajtó bizottsága. A BBC szerdai információi szerint arra december 16-án kerülhet sor.
Az Európai Parlament a várakozásoknak megfelelően csütörtökön felszólította a Nemzetközi Labdarúgó-szövetséget, hogy a korrupciós botrány miatt azonnal váltsa le elnökét, Joseph Blattert.
Az állásfoglalás – amelyet mind a hét frakció elfogadott és nagy többséggel megszavazott – tartalmazza azt a javaslatot, hogy a rendkívüli közgyűlésig, az új elnök megválasztásáig átmeneti vezető kerüljön a szervezet élére. Az EP szerint az azonnali váltástól függ a FIFA hitelessége.
Az EP alapvető szerkezeti változásokat sürget a FIFA-ban, amelynek többek között már az új elnök megválasztására is átlátható, kiegyensúlyozott és demokratikus döntéshozatali eljárást kellene alkalmaznia – fogalmaz az állásfoglalás. A szervezetnek átláthatóbban és elszámoltatható módon kell működnie, különös tekintettel a döntéshozatali eljárásra és az ügyvezetői és felső vezetői díjazásokra. Korlátozni kell a FIFA végrehajtó bizottsági tagjainak és elnökének hivatali idejét, és a felső vezetést át kell világítani – vélik a képviselők.