„A javuló infrastrukturális háttér, a gazdaságilag és szakmailag megerősödött környezet, az új támogatási rendszer és a rend terén tapasztalt látványos változások arról győztek meg bennünket, hogy ebben az új helyzetben átgondolhatjuk eddigi álláspontunkat a szurkolói kártya kötelező használatáról – számolt be Csányi Sándor, a szövetség elnöke az Mlsz.hu-nak. – A bizalom jeleként és a futballban szereplők nagyobb felelősségvállalása mellett szabályrendszerünkben a korábbi kötelezettséget lehetőséggé alakítjuk át.”
A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy az OTP Bank Liga 2015–2016-os versenyévadában a szurkolói kártya kötelezettségének kérdését az MLSZ a szervező klubok hatáskörébe utalja, a válogatott mérkőzések szervezőjeként pedig nem teszi kötelezővé a kártya használatát.
Kósa Lajos szerint új, nézőbarát szabályozási környezetet kell teremteni a sportrendezvényeknél, mert úgy látja, „ma kifejezetten kényelmetlen labdarúgó-mérkőzésre járni”, s ez elriasztja a szurkolókat a sportesemények látogatásától.
A szurkolók közleményét IDE kattintva olvashatja.
„Az elmúlt öt évünk a labdarúgásunk elmaradottságából adódó problémák felszámolásáról szólt – fogalmazott az MLSZ elnöke. – Amikor bevezettük a szurkolói kártyát, akkor azt – a sokszor hangoztatott kényelmi szempont mellett (hogy ne kelljen sorban állni és az ablaknál bediktálni az adatokat) – azért is tettük, hogy segítsük hazánkban egy más típusú vásárlói kultúra kialakulását. Létrehoztunk egy központi jegyrendszert, amelyen keresztül elővételben, egységes felületen keresztül vásárolhatnak jegyet a szurkolók. Ezen újítások működnek: egyre többen vesznek online és elővételben jegyet, és kétszázezer szurkoló döntött a kártya kiváltása mellett.”
Csányi Sándor kiemelte, a kártyahasználat a jövőben is jelentős előnyt biztosít a szurkolók számára, hiszen gyorsítja és megkönnyíti a jegyhez jutást és a stadionba való belépést. Aki kártya nélkül jár meccsre, az a törvényi előírások betartása miatt nehézkesebb ügyintézésre számíthat, hiszen a személyes adatait minden esetben hitelt érdemlően meg kell adnia a jegy vásárlásakor.
„Elindítjuk a kölcsönös bizalomra építő próbaüzemet – összegezte a döntés jelentőségét a szövetség idén újraválasztott elnöke. – A válogatott mérkőzéseire évek óta, napokkal a meccsek előtt elfogynak elővételben, többségében interneten a jegyek. Nyugodtan beszélhetünk egy erős rétegről, amelynek tagjai olyan szurkolói, vásárlói attitűddel jellemezhetőek, mint nyugat-európai »kollégáik«. Most teszünk egy gesztust azok felé is, akik még valamilyen okból nem váltották ki a kártyájukat.”
Az MLSZ elnökségének határozata alapján a következő idényre adott bizalom a későbbiekre is kitarthat majd, ha sem a klubokat, sem a szövetséget nem sújtja jelentős fegyelmi büntetéssel az UEFA vagy a FIFA. A szövetség elnöksége várhatóan a következő szezon végén visszatér a kérdésre, és a választható kártyahasználat melletti érvnek tekinti majd az élvonalbeli mérkőzések átlagos nézőszámának emelkedését és különösen a szurkolásra vonatkozó szabályok betartását.
Elsőként a Budapest Honvéd reagált az MLSZ közleményére: „A Bp. Honvéd üdvözli az MLSZ azon döntését, hogy a jövőben nem teszi kötelezővé a klubkártyát. Az új bajnokság kezdetétől Kispesten sem lesz kötelező a klubkártya használata. A Bozsik Stadionban az MLSZ döntése nem okoz semmilyen gondot, hiszen évek óta rend van a kispesti pályán. A jövőben tehát nem lesz kötelező a klubkártya, ugyanakkor a gyorsabb bejutás érdekében javasoljuk, hogy szurkolóink használják a klubkártyát, hiszen az jelentősen csökkenti a várakozást a pénztáraknál.”
Wintermantel Zsolt, Újpest polgármester Facebook-oldalán kommentálta a hírt, amit szöveg hűen idézzünk: „Győri barátom csak annyit irt viberen: »Nyertünk kutya«. Pedig semmi más nem történt, csak az MLSZ-ben valaki elolvasta a sporttörvényt, hisz eddig se tehették volna kötelezővé a kártyát!” Korábban Wintermantelnek az volt a legnagyobb problémája a kártyával kapcsolatban, hogyha győri barátjával közösen akart megnézni egy mérkőzést, akkor azt nem tehette meg. Ugyanis sok esetben az adott mérkőzésre nem jelöltek ki a klubok semleges szektort, ahová azok a szurkolók ülhettek volna, akik nem a hazai csapatért szorítanak, és ahová egy harmadik csapat kártyájával be tudott volna menni.
„A Vasasnál nem lesz kötelező a szurkolói kártya. Már vannak drukkereink, akik kiváltották, ők megtarthatják, de tudunk róla, hogy az ultráink nem jártak volna be a meccsekre, ha maradt volna a rendszer, mi pedig nem szerettük volna elveszíteni őket” – mondta Vancsa Miklós, a Vasas ügyvezető igazgatója az nb1.hu-nak.
„Az MTK Budapest vezetősége haladéktalanul egyeztet a klub szurkolóival, a szurkolói szervezetek és csoportok képviselőivel és a véleményük figyelembe vételével, velük közösen kíván dönteni a kérdésben” – olvasható a budapesti kék-fehér csapat hivatalos oldalán.
„Klubunk a Sóstói Stadionban, az elmúlt idényhez hasonlóan, továbbra sem teszi kötelezővé a szurkolói kártya használatát” – írja a Vidi.hu, a Videoton hivatalos honlapja.
A Debreceni VSC labdarúgócsapatának ultrái nem térnek vissza a stadionba annak ellenére sem, hogy az MLSZ a következő szezonra nem tette kötelezővé a szurkolói kártya használatát. Pethe Tamás, a Loki Szurkolók Egyesületének szóvivője a Dehírnek elmondta, ahogyan a szervezett szurkolói csoportok, ők is a regisztráció miatt bojkottálnak, ez pedig továbbra is érvényben van. Hozzátette, nekik nem a szurkolói kártyával van problémájuk, hiszen az már a regisztráció bevezetésének a következménye. Pethe Tamás kijelentette, az ultrák továbbra sem mennek mérkőzésre, amíg a regisztráció érvényben van.