A magyar válogatott Portugáliával, Svájccal, Lettországgal, a Feröer-szigetekkel és Andorrával került egy csoportba.
A szombati, szentpétervári sorsoláson az 52 európai válogatottat hét hat- és két ötcsapatos csoportba sorsolták. A kilenc csoportgyőztes kijut a 2018-as vb-re, míg a nyolc legjobb csoportmásodik – úgy, hogy a hét együttest számláló csoportok esetében az utolsók elleni párharcokat nem veszik figyelembe – pótselejtezőt játszik a maradék négy kiadó helyért.
A sorsolás előtt a júliusi világranglista alapján készült el a kalapbeosztás, a magyar válogatott a harmadik kalapból várt ellenfelekre, Ukrajna, Skócia, Svédország, Albánia, Észak-Írország, Szerbia és Görögország társaságában.
Azt már korábban eldöntötték, hogy a televíziós közvetítési jogok miatt Anglia, Franciaország, Németország, Olaszország, Spanyolország és Hollandia válogatottja csakis hatcsapatos csoportban szerepelhet. A feszült politikai helyzet miatt Azerbajdzsán és Örményország nem kerülhetett azonos csoportba. Az európai csoportok csapatait az orosz válogatott gólrekordere, Alekszandr Kerzsakov és a németekkel 1996-ban Európa-bajnoki címert nyerő Oliver Bierhoff húzta ki.
Európában külön kiemelendő Hollandia és Franciaország, Spanyolország és Olaszország csatája vagy például Anglia és Skócia összecsapása.
Az európai selejtezők hivatalosan 2016. szeptember 4-én rajtolnak.
„Az én megbízatásom négy mérkőzésre szól, a világbajnoki selejtezők pedig még távol vannak, de sportigazgatóként is úgy gondolom, összességében jónak mondható a sorsolásunk, hiszen a negyedik, ötödik és hatodik kalapból olyan ellenfeleket kaptunk, amelyek ellen nyernünk kell majd a sorozatban” – idézte az Mlsz.hu Bernd Storckot, a magyar válogatott megbízott szövetségi kapitányát.
„Feröerrel a mostani Eb-selejtező sorozatban, Andorrával az előző vb-selejtező sorozatban voltunk egy csoportban, ezért aktuális képünk van mindkét válogatott játékerejéről. A portugál csapat kiemelkedik a csoportból, de két éve még Svájc is a nyolcadik helyen állt a FIFA világranglistáján, tehát nem kérdés, hogy mindkét együttes előttünk jár jelenleg. Ezzel együtt hazai pályán, egy jól szervezett magyar válogatottnak egyik rivális ellen sem kell majd esélytelenül felmennie a pályára”.
Ezek az európai selejtezőcsoportok:
A csoport: Hollandia, Franciaország, Svédország, Bulgária, Fehéroroszország, Luxemburg
B csoport: Portugália, Svájc, Magyarország, Feröer szigetek, Lettország, Andorra
C csoport: Németország, Csehország, Észak-Írország, Norvégia, Azerbajdzsán, San Marino
D csoport: Wales, Ausztria, Szerbia, Írország, Moldova, Grúzia
E csoport: Románia, Dánia, Lengyelország, Montenegró, Örményország, Kazahsztán
F csoport: Anglia, Szlovákia, Skócia, Szlovénia, Litvánia, Málta
G csoport: Spanyolország, Olaszország, Albánia, Izrael, Macedónia, Liechtenstein
H csoport: Belgium, Bosznia-Hercegovina, Görögország, Észtország, Ciprus
I csoport: Horvátország, Izland, Ukrajna, Törökország, Finnország
A meccsnapok:
2016. szeptember 4–6.
2016: október 6–8.
2016. október 9–11.
2016. november 11–13.
2017. március 24–26.
2017. június 9–11.
2017. augusztus 31.–szeptember 2
2017. szeptember 3–5.
2017. október 5–7.
2017. október 8–10.
pótselejtezők:
első mérkőzés: 2017. november 9–11.
visszavágók: 2017. november 12–14.