Elmozdították Blattert, de utódja is korrupt

A FIFA ideiglenes elnöke egyáltalán nem feddhetetlen múltú, ő is érdekelt korrupciós ügyekben.

Földi Bence
2015. 10. 09. 17:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Igazán mozgalmas csütörtök áll a futballkedvelők mögött, hiszen a Liverpool bejelentette Jürgen Klopp érkezését, a magyar válogatott drámai meccsen fordított Feröer-szigetek ellen, és más Európa-bajnoki selejtezők is zajlottak.

Ám a labdarúgás jövője szempontjából ennél is fontosabb dolog történt: véglegesítették a FIFA elnökének ideiglenes felfüggesztését, azaz minimum 90, maximum 135 napig nem töltheti be a tisztséget a korrupcióval gyanúsított Joseph Blatter. Rajta kívül Jérôme Valcke korábbi FIFA-főtitkárt és Michel Platinit, az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) elnökét is felfüggesztette a FIFA.

A futball-világszövetséget január elejéig vagy akár a február 26-i, rendkívüli tisztújító küldöttgyűlésig a rangidős alelnök vezeti. Ő pedig nem más, mint a kameruni Issa Hayatou. A veseproblémákkal küzdő, 69 éves sportvezető rendszeresen kénytelen dialízisre járni, valószínűleg ez is közrejátszhatott abban, hogy még az ideiglenes elnökként való bejelentése előtt leszögezte: nem indul az elnökségért a kongresszuson. Döntését persze az is egyszerűsíthette, hogy ő sem feddhetetlen, a sáros sportvezetők sorát „erősíti”. De ki ez a figura?

Issa Hayatou korábban testnevelőtanár és sportoló volt – ám nem fociban, hanem kosárlabdában és középtávfutásban remekelt. 13 éve egyszer már megpróbálta legyőzni Sepp Blattert a FIFA elnökválasztásán, de nem járt sikerrel (a legutóbbi, májusi kongresszuson már szövetségesek voltak). Pedig elég jó kapcsolati hálójú családból érkezik: családja vezeti a garouai szultánságot, bátyja pedig Kamerun miniszterelnöke is volt korábban. Ő maga már 28 évesen a Kameruni Labdarúgó-szövetség főtitkára lett, harmincas évei közepén sportminiszterként tevékenykedett, 41 éves korára pedig a kontinens labdarúgásának első számú embereként folytatta.

2011-ben aztán a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) – amelynek szintén tagja – megrovásban részesítette Hayatou-t, aki a kilencvenes években százezer francia franknyi csúszópénzt fogadott el egy sportmarketingcégtől, amely végül elnyerte a tévéközvetítési jogokat ebben az időszakban. Hiába védekezett a sportdiplomata azzal, hogy a pénzt az afrikai futball fejlesztésére fordították. Ennél durvább ügybe is keveredett 2013-ban, amikor egy társával egyetemben azzal gyanúsították meg, hogy összesen 1,5 milliárd dollárt fogadtak el azért, hogy Katarra szavazzanak a 2022-es világbajnokság helyszínéről döntő szavazáson.

Természetesen mind Katar, mind Hayatou tagad, de ez az egyik fő témája az amerikaiak és svájciak közös vizsgálódásának, amelynek egyik célpontja Blatter. Könnyen lehet, hogy a végén Hayatou is a vádlottak padján találja magát. A sportvezető egyébként minden gyanúsítgatásra visszatámadással reagál, ebben az esetben a nyugati médiát vádolta kettős mércével. Egy sajtótájékoztatón egy a szavazatát firtató kérdésre úgy reagált, hogy végigmérte az újságírót, majd megkérdezte korát és hogy mi jogosítja fel arra, hogy efféle kérdést feltegyen egy vezető FIFA-hivatalnoknak.

Az afrikai szövetséget is úgy vezeti, hogy kritikusainak mindig visszavág. Pedig bőven van miért támadni: 2011-ben például két kontinensbajnokságról kizárta és pénzbüntetéssel sújtotta Togót azért, mert a helyi futballszövetség visszaléptette az angolai Afrika Kupától a válogatottat, miután annak buszát fegyveresek támadták meg. Nemrég Marokkó járt hasonlóan, amikor megtagadta az Afrika-kupa megrendezését. Hayatou a 2013-as újraválasztásakor is furcsán viselkedett: kizáratta a versenyből az ellenfeleket, így végül nem lett kihívója a tisztújításon – már a hetedik négyéves ciklusát tölti. A kongresszus után kijelentette:

„A média diktátornak meg hasonlóknak nevez. Azt sem tudják, hogyan zajlanak nálunk a dolgok.”

Más kérdés, hogy Hayatou regnálása során Afrika futballja példátlan fejlődést könyvelhetett el: a korábbi kettő helyett már öt válogatottat ad a kontinens a világbajnokságokra, ahol már a legjobb nyolc között is járt afrikai csapat. Kulcsszerepe volt abban is, hogy a kontinens legfejlettebb állama, Dél-Afrika megszervezhette a 2010-es világbajnokságot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.