A FIFA és a maffia módszerei

Thomas Kistner szerint hatalom, korrupció és a futball rokon fogalmak.

2015. 11. 26. 9:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Joseph Blatter ön szerint nem korszakos FIFA-elnök, inkább egy korrupt maffiózó?
– Igen, ez a véleményem, és ezzel nem vagyok egyedül. A napokban a svájci szövetségi rendőrség korrupcióval kapcsolatos ügyben hallgatta ki, és életfogytiglani büntetésre számíthat. Ez is pontosan jelzi, ki az a Sepp Blatter.

– Sokan úgy tartják, hogy az elmaradt vb-rendezések miatt folyik ellene bosszúhadjárat. Az amerikaiaknak és az angoloknak savanyú a szőlő
– Ez teljesen nevetséges. Sajnos az emberek nem elég tájékozottak. Ha abból indulnak ki, hogy az FBI egyszer csak határozottan fellépett bizonyos emberek ellen, akkor az elég sokkoló lehet.

– Nem erről volt szó? Egy legitim szervezet vezetője ellen nyomozott az amerikai rendőrség, amelynek elvileg semmi köze nem lehetett az ügyhöz.
– Az FBI, de bármelyik nyomozó szerv a világon, csak akkor lép akcióba, ha oka van rá. A törvényesség keretei között bármit megtehetünk, de ha áthágjuk a szabályokat, akkor lép a rendőrség. Persze csak akkor, ha bizonyíték áll a rendelkezésére, vagy alapos a gyanú a törvénysértő magatartásra. Sepp Blatter esetében is ezért léptek a bűnüldöző szervek. Nevetségesnek tartom, amikor valaki azzal érvel, hogy az Egyesült Államok csak az elbukott vb-pályázat miatt folytatott bosszú hadjáratot a FIFA és személyesen Sepp Blatter ellen. Nézze meg, mi lett azokkal a döntéshozókkal, akik annak idején a katari vagy az orosz vb-pályázatra szavaztak! Már nem lebzselnek a labdarúgás körül. A FIFA 2010. december 2-án döntött a 2014-es és a 2018-as rendezésről, s az akkori döntéshozókat magával rántotta a korrupció. Több hónapja nyomoznak a döntnökök után, sőt, bizonyos személyek ellen már évekkel ezelőtt elindult a nyomozás, jóval az előtt, hogy a magas rangú FIFA-tisztségviselőket utolérte volna a botrány. Ennek semmi köze a sikertelen amerikai vb-pályázathoz, az Egyesült Államokban a futball nem az első, még csak nem is a második, hanem sokadik sportág.

– És ebben az esetben egyértelműek a bizonyítékok?
– Igen, egyértelmű bizonyíték alapján kezdett nyomozni az FBI. Mivel nemzeti szinteken nem sikerült eredményt elérni, szükség volt az FBI fellépésére. Az FBI a világ bármilyen országában folytathat nyomozást, Oroszországban, Kínában és természetesen Nyugat-Európában, Svájcban is, ahol a labdarúgás csúcsszerve, a FIFA be van jegyezve. Én sem mindig rajongok az amerikai megoldásokért, a Nemzetbiztonsági Ügynökségről, a NSA-ről például nincs jó véleményem, de a FIFA esetében színtiszta korrupciós bűncselekmény történt, ahol szükség volt az FBI fellépésére. Ehhez kétség sem férhet, ezt ki kell nyomozni. A 2006-os vb-pályázatról szóló döntés korrupciós hátterének felderítését is az FBI-nak köszönhetjük. Nem véletlenül nyomoznak már a német hatóságok is. Szeretném leszögezni, semmi köze nem volt az FBI nyomozásának ahhoz, hogy a 2022-es amerikai vb-pályázat elbukott a katarival szemben. Inkább azt magyarázza meg az akkori döntéshozók közül valaki, hogy miért is volna jó ötvenfokos melegben vb-t rendezni!

– Cinikusnak tartja Blattert? Miért volt szükség a FIFA és az Interpol együttműködésére?
– Abban nem vagyok biztos, hogy Blatter bármit is ígért vagy várt ettől a megállapodástól vagy magától az Interpoltól. De amikor sikerült beszélnem az Interpol főtitkárával, érdekesnek találtam, hogy Blatter írta alá a szervezetnek szóló húszmillió dolláros felajánlást. Hogyan fordulhatott ez elő? Kivel egyeztetett?

– Blatter szabad kezet kapott a FIFA-tól.
– Pontosan, de számomra ez azt jelenti, hogy ha húszmillióról dönt, akkor holnap a tagság megkérdezése nélkül húsz milliárdot ajánl fel valakinek a szövetség pénzéből. Holnapután pedig százmilliárdot Ez elég ijesztő. Azt csinál, amit akar. A többiek meg bólogatnak. Olyan független szervezetben bízom, amelynél minden fillérről el tudnak számolni.

– Mi volt ön szerint Blatter legmocskosabb üzlete? A könyvében rengeteg példát említ, maffia módszerekkel vádolja Blattert és a FIFA-t.
– A maffiaműködés a vezetők viselkedéséből is látszik. Fölösleges egyetlen botrányt kiemelni, az egész szervezet így működött, minden döntés így született. A vezető, a keresztapa ül az asztalfőn, mindenen rajta tartja a szemét, és ha úgy tartja a kedve, akkor kijátssza egymás ellen az alattvalóit. Hol az egyik, hol a másik beosztottját veszi elő. Könnyű dolga van, hiszen mindenkiről tud mindent. Az olvasók majd eldöntik, melyik a legelrettentőbb Blatter-botrány.

– De ön szerint?
– Még nem tudni, még nem derült ki pontosan, hogy mekkora kenőpénzek vándoroltak ide-oda. És ezek az őrült összegek annak idején hogyan kerültek a FIFA-hoz. A mai napig nem tudjuk a választ. A legfőbb kérdésnek azt tartom, hogy mennyi pénzt tett zsebre Sepp Blatter a FIFA-tól.

– Blatter a héten azt mondta, hogy élet és halál között lebegett, az angyalok kórusát hallotta. Ez is a show része?
– Tipikus Blatter-féle handabanda. Azt azonban érdemes komolyan vennünk, hogy mostanra tényleg rádöbbent, vége, mindent elbukott. A 2016. február 26-i tisztújító kongresszust meg akarja élni, ebben bízik, ezt várja. De azt is tudja, hogy mindent elveszített. Mégis elképzelhető, hogy az angyalharsona és az ördögjelenet, amit elmesélt a sajtóban, tényleg komoly, Blattert évtizedeken keresztül a FIFA tartotta életben. Neki a FIFA volt az élete. Harmincnégy évig állt a szövetség szolgálatában, kezdetben Joao Havelange főtitkáraként, de mostantól soha nem tölthet be pozíciót, minimum hétéves szabadságvesztésre számíthat, ami az ő esetében életfogytiglani börtönbüntetésnek felel meg.

– A történet a Dassler családig vezethető vissza. A nagyobbik fiú, Horst, az Adidas későbbi autokrata vezetője vette a szárnyai alá Sepp Blattert. Ő volt Blatter példaképe.
– Valóban a hírhedt Horst fedezte fel Blattert, de nem csak őt, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnökét, Thomas Bachot is. A Dassler család a sport legfontosabb szervezetébe delegálta az embereit, a FIFA és a NOB elnökét is az Adidas adta.

– Mi Blatter legnagyobb erénye? Ha ön lett volna a tanácsadója, mit javasolt volna neki?
– Blatter senkire sem hallgatott. Az ujja köré tekerte az embereket, manipulálta őket. Gyorsan átlátott rajtuk, és egy adott pillanatban használni kezdte őket. Mindent tudott a munkatársairól, feltérképezte a gyenge pontjaikat, és azokkal zsarolta őket. Fennkölt szavakat használt, mesterien kommunikált, még a mai napig is azt mondják, hogy ő más, mint a többi. Mindig azt mondta, amit az ember éppen hallani akart. Ha a befektetéseket nézzük, Blatter semmiben sem különbözik egy utcán lézengő tizenöt éves gyerektől vagy tőlem: egy fillért sem fektetett be a FIFA-ba. A szükséges pénzek valamilyen fondorlatos úton mindig megérkeztek, pedig a szervezet majdnem csődbe ment 2001-ben Akkoriban az UEFA tobzódott a pénzben a Bajnokok Ligája bevételeinek köszönhetően, sokkal vagyonosabb volt, fejlesztési programokat indított, a FIFA pedig csak várta a pénzeket, amelyek ilyen-olyan gyanús csatornákon keresztül befolytak a költségvetésbe.

– A könyvében leírja, hogy amikor Blatter Svájcban közúti balesetet okozott, a helyszínelő rendőrök kicserélték az autója rendszámát, és eltussolták az ügyet. Ilyen kitüntetett figyelem járt a FIFA elnökének?
– A svájci hatóságok óvják a sportolókat és a sportvezetőket a sajtó támadásaitól. Ugye, nem kell mondanom, hogy ki az elmúlt huszonöt év leghíresebb svájci embere? Nyilván Sepp Blatter, már akkor a frontvonalban volt, amikor Roger Federer kölyökként ütögette a teniszlabdát. Az én hazámban is ugyanez a probléma, ahogy gondolom, önöknél is.

– A 2006-os vb-pályázatról szóló döntés előtt Óceánia képviselője, aki elvileg a dél-afrikaiakat támogatta volna, rejtélyes oknál fogva elhagyta a helyszínt, és nem szavazott. Ez a németek bűne?
– Piszkos történet.

– Franz Beckenbauer is bajban lehet?
– Nem tölt be fontos tisztséget. Nincs mit túlélnie Csak most kezdik felgöngyölíteni az ügyet, de mivel a Császár semmit sem jegyzett ellen, 2006 előtt semmilyen jelentős tisztségben sem volt elszámoltatható, nehéz lesz bármit a nyakába varrni. A labdarúgó-szövetségben lesznek bűnbakok. Tízmillió dolláros kenőpénzről beszélünk, ez elég nagy összeg ahhoz, hogy kiderüljön az igazság. A nyomozás szálai elérhetnek Beckenbauerig is. Neki az lesz a legfőbb büntetés, ha eltiltják a labdarúgással kapcsolatos tevékenységektől. A képzeletbeli erkölcsi bizonyítványában nem mutat jól, hogy részese volt egy csúnya ügynek. A Sky csatornánál dolgozik televíziós szakkommentátorként, ott biztosan nem kérdezik meg tőle, hogy mi történt tíz évvel ez előtt, de a korrupciós botrány beárnyékolja a karrierjét.

– Mit gondol, hogy tűnhettek fel kis országok képviselői a FIFA-ban és az UEFA-ban? A ciprusi Leftarikisz például egész szép karriert futott be. Tudatos döntés volt a futballirányítók részéről, hogy a kis országok felé nyissanak?
– Ha valaki nagyon eltökélt, kitartóan keresi és ápolja a kapcsolatait a labdarúgásban, könnyen feljebb juthat. Nem olyan nehéz feladat. Valljuk be, nem az intellektuális alfahímek vezetik a világ sportját. A futballvezetők nem a politikai életben vagy a pénzügyi szektorban szocializálódtak, hanem a pályán. Nézze meg, hány futballista lett vezető a sportágban! Platini, Beckenbauer, Hoeness, aki a börtönbüntetéséig a világ egyik leghíresebb menedzsere volt. Ők a sportban nőttek fel, nem a Stanford Egyetemen szereztek summa cum laude diplomát.

– Hogyan értelmezi a FIFA keleti nyitását? Azt, hogy posztkommunista vezetők kerültek képbe, például az ukrán Hrihorij Szurkisz?
– Mert ők is a futballcsalád tagjai. Ez a hivatalos szöveg. Ha velük jóban van az ember, akkor nem veszítheti el a székét. Szóval, a posztkommunisták is a részesei a futballcsaládnak Szurkiszért is kiállt az UEFA és a FIFA, amikor saját szövetségének tagsága törvénytelenséggel vádolta. A futballszervezetek gyakran erősen autokrata alapon működnek. Blatter elődje, Joao Havelange a brazil katonai vezetésből érkezett a FIFA élére. Juan Antonio Samaranch, aki huszonhat évig volt a NOB elnöke, Franco tábornok embere volt Katalóniában. Ezért is kellett elköltöznie a szülővárosából, amikor Franco meghalt.

– Hatalom, korrupció és futball rokon fogalmak?
– Természetesen igen. A korrupció beszivárog a hivatalokba, a hivatalok a hatalmat képviselik.

– Tehát nincs esély arra, hogy megtisztuljon a futball?
– A jelenlegi FIFA-tagság mellett kizárt.

– Ki lesz Blatter utódja?
– A probléma nagyságát, egyben a megújulás-képtelenséget mutatja, hogy összesen két embernek van reális esélye arra, hogy Blatter örökébe lépjen. Egyikük Gianni Infantino, az UEFA főtitkára, a másik a bahreini Salman Bin Ibrahim al-Kalifa sejk. Bahrein komoly futballnemzet, mondhatnám cinikusan Ha Salman kalifa lesz a befutó, akkor a nyugati világban nagy viták kereszttüzébe kerül. Négy éve Bahreinben leverte a demokráciát követelő százötven sportoló – köztük profi labdarúgók – tüntetését. Több demonstrálót bebörtönzött, megkínoztatott. Amerikai emberi jogi szervezetek, köztük az Amnesty International, tiltakoztak ellene. Ő mindent tagad, pedig a szervezetek szerint komoly szerepe volt az emberkínzásokban és a súlyos büntetések kiszabásában. A kritikus hangok felerősödnek, ha Salman elfoglalja a hivatalát. A legrosszabb forgatókönyv, ha Salman lesz a FIFA-elnök, Infantino pedig a főtitkár. Mindketten kötődnek az iszlámhoz, Infantino felesége muszlim. El tudom képzelni, hogy ebben a politikai helyzetben ez milyen reakciót váltana ki a világban. Kíváncsi leszek, hogy Nyugat-Európa hogyan fogadna egy muszlim FIFA-elnököt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.