– Joseph Blatter ön szerint nem korszakos FIFA-elnök, inkább egy korrupt maffiózó?
– Igen, ez a véleményem, és ezzel nem vagyok egyedül. A napokban a svájci szövetségi rendőrség korrupcióval kapcsolatos ügyben hallgatta ki, és életfogytiglani büntetésre számíthat. Ez is pontosan jelzi, ki az a Sepp Blatter.
– Sokan úgy tartják, hogy az elmaradt vb-rendezések miatt folyik ellene bosszúhadjárat. Az amerikaiaknak és az angoloknak savanyú a szőlő
– Ez teljesen nevetséges. Sajnos az emberek nem elég tájékozottak. Ha abból indulnak ki, hogy az FBI egyszer csak határozottan fellépett bizonyos emberek ellen, akkor az elég sokkoló lehet.
– Nem erről volt szó? Egy legitim szervezet vezetője ellen nyomozott az amerikai rendőrség, amelynek elvileg semmi köze nem lehetett az ügyhöz.
– Az FBI, de bármelyik nyomozó szerv a világon, csak akkor lép akcióba, ha oka van rá. A törvényesség keretei között bármit megtehetünk, de ha áthágjuk a szabályokat, akkor lép a rendőrség. Persze csak akkor, ha bizonyíték áll a rendelkezésére, vagy alapos a gyanú a törvénysértő magatartásra. Sepp Blatter esetében is ezért léptek a bűnüldöző szervek. Nevetségesnek tartom, amikor valaki azzal érvel, hogy az Egyesült Államok csak az elbukott vb-pályázat miatt folytatott bosszú hadjáratot a FIFA és személyesen Sepp Blatter ellen. Nézze meg, mi lett azokkal a döntéshozókkal, akik annak idején a katari vagy az orosz vb-pályázatra szavaztak! Már nem lebzselnek a labdarúgás körül. A FIFA 2010. december 2-án döntött a 2014-es és a 2018-as rendezésről, s az akkori döntéshozókat magával rántotta a korrupció. Több hónapja nyomoznak a döntnökök után, sőt, bizonyos személyek ellen már évekkel ezelőtt elindult a nyomozás, jóval az előtt, hogy a magas rangú FIFA-tisztségviselőket utolérte volna a botrány. Ennek semmi köze a sikertelen amerikai vb-pályázathoz, az Egyesült Államokban a futball nem az első, még csak nem is a második, hanem sokadik sportág.
– És ebben az esetben egyértelműek a bizonyítékok?
– Igen, egyértelmű bizonyíték alapján kezdett nyomozni az FBI. Mivel nemzeti szinteken nem sikerült eredményt elérni, szükség volt az FBI fellépésére. Az FBI a világ bármilyen országában folytathat nyomozást, Oroszországban, Kínában és természetesen Nyugat-Európában, Svájcban is, ahol a labdarúgás csúcsszerve, a FIFA be van jegyezve. Én sem mindig rajongok az amerikai megoldásokért, a Nemzetbiztonsági Ügynökségről, a NSA-ről például nincs jó véleményem, de a FIFA esetében színtiszta korrupciós bűncselekmény történt, ahol szükség volt az FBI fellépésére. Ehhez kétség sem férhet, ezt ki kell nyomozni. A 2006-os vb-pályázatról szóló döntés korrupciós hátterének felderítését is az FBI-nak köszönhetjük. Nem véletlenül nyomoznak már a német hatóságok is. Szeretném leszögezni, semmi köze nem volt az FBI nyomozásának ahhoz, hogy a 2022-es amerikai vb-pályázat elbukott a katarival szemben. Inkább azt magyarázza meg az akkori döntéshozók közül valaki, hogy miért is volna jó ötvenfokos melegben vb-t rendezni!
– Cinikusnak tartja Blattert? Miért volt szükség a FIFA és az Interpol együttműködésére?
– Abban nem vagyok biztos, hogy Blatter bármit is ígért vagy várt ettől a megállapodástól vagy magától az Interpoltól. De amikor sikerült beszélnem az Interpol főtitkárával, érdekesnek találtam, hogy Blatter írta alá a szervezetnek szóló húszmillió dolláros felajánlást. Hogyan fordulhatott ez elő? Kivel egyeztetett?
– Blatter szabad kezet kapott a FIFA-tól.
– Pontosan, de számomra ez azt jelenti, hogy ha húszmillióról dönt, akkor holnap a tagság megkérdezése nélkül húsz milliárdot ajánl fel valakinek a szövetség pénzéből. Holnapután pedig százmilliárdot Ez elég ijesztő. Azt csinál, amit akar. A többiek meg bólogatnak. Olyan független szervezetben bízom, amelynél minden fillérről el tudnak számolni.
– Mi volt ön szerint Blatter legmocskosabb üzlete? A könyvében rengeteg példát említ, maffia módszerekkel vádolja Blattert és a FIFA-t.
– A maffiaműködés a vezetők viselkedéséből is látszik. Fölösleges egyetlen botrányt kiemelni, az egész szervezet így működött, minden döntés így született. A vezető, a keresztapa ül az asztalfőn, mindenen rajta tartja a szemét, és ha úgy tartja a kedve, akkor kijátssza egymás ellen az alattvalóit. Hol az egyik, hol a másik beosztottját veszi elő. Könnyű dolga van, hiszen mindenkiről tud mindent. Az olvasók majd eldöntik, melyik a legelrettentőbb Blatter-botrány.
– De ön szerint?
– Még nem tudni, még nem derült ki pontosan, hogy mekkora kenőpénzek vándoroltak ide-oda. És ezek az őrült összegek annak idején hogyan kerültek a FIFA-hoz. A mai napig nem tudjuk a választ. A legfőbb kérdésnek azt tartom, hogy mennyi pénzt tett zsebre Sepp Blatter a FIFA-tól.
– Blatter a héten azt mondta, hogy élet és halál között lebegett, az angyalok kórusát hallotta. Ez is a show része?
– Tipikus Blatter-féle handabanda. Azt azonban érdemes komolyan vennünk, hogy mostanra tényleg rádöbbent, vége, mindent elbukott. A 2016. február 26-i tisztújító kongresszust meg akarja élni, ebben bízik, ezt várja. De azt is tudja, hogy mindent elveszített. Mégis elképzelhető, hogy az angyalharsona és az ördögjelenet, amit elmesélt a sajtóban, tényleg komoly, Blattert évtizedeken keresztül a FIFA tartotta életben. Neki a FIFA volt az élete. Harmincnégy évig állt a szövetség szolgálatában, kezdetben Joao Havelange főtitkáraként, de mostantól soha nem tölthet be pozíciót, minimum hétéves szabadságvesztésre számíthat, ami az ő esetében életfogytiglani börtönbüntetésnek felel meg.
– A történet a Dassler családig vezethető vissza. A nagyobbik fiú, Horst, az Adidas későbbi autokrata vezetője vette a szárnyai alá Sepp Blattert. Ő volt Blatter példaképe.
– Valóban a hírhedt Horst fedezte fel Blattert, de nem csak őt, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnökét, Thomas Bachot is. A Dassler család a sport legfontosabb szervezetébe delegálta az embereit, a FIFA és a NOB elnökét is az Adidas adta.
– Mi Blatter legnagyobb erénye? Ha ön lett volna a tanácsadója, mit javasolt volna neki?
– Blatter senkire sem hallgatott. Az ujja köré tekerte az embereket, manipulálta őket. Gyorsan átlátott rajtuk, és egy adott pillanatban használni kezdte őket. Mindent tudott a munkatársairól, feltérképezte a gyenge pontjaikat, és azokkal zsarolta őket. Fennkölt szavakat használt, mesterien kommunikált, még a mai napig is azt mondják, hogy ő más, mint a többi. Mindig azt mondta, amit az ember éppen hallani akart. Ha a befektetéseket nézzük, Blatter semmiben sem különbözik egy utcán lézengő tizenöt éves gyerektől vagy tőlem: egy fillért sem fektetett be a FIFA-ba. A szükséges pénzek valamilyen fondorlatos úton mindig megérkeztek, pedig a szervezet majdnem csődbe ment 2001-ben Akkoriban az UEFA tobzódott a pénzben a Bajnokok Ligája bevételeinek köszönhetően, sokkal vagyonosabb volt, fejlesztési programokat indított, a FIFA pedig csak várta a pénzeket, amelyek ilyen-olyan gyanús csatornákon keresztül befolytak a költségvetésbe.
– A könyvében leírja, hogy amikor Blatter Svájcban közúti balesetet okozott, a helyszínelő rendőrök kicserélték az autója rendszámát, és eltussolták az ügyet. Ilyen kitüntetett figyelem járt a FIFA elnökének?
– A svájci hatóságok óvják a sportolókat és a sportvezetőket a sajtó támadásaitól. Ugye, nem kell mondanom, hogy ki az elmúlt huszonöt év leghíresebb svájci embere? Nyilván Sepp Blatter, már akkor a frontvonalban volt, amikor Roger Federer kölyökként ütögette a teniszlabdát. Az én hazámban is ugyanez a probléma, ahogy gondolom, önöknél is.
– A 2006-os vb-pályázatról szóló döntés előtt Óceánia képviselője, aki elvileg a dél-afrikaiakat támogatta volna, rejtélyes oknál fogva elhagyta a helyszínt, és nem szavazott. Ez a németek bűne?
– Piszkos történet.
– Franz Beckenbauer is bajban lehet?
– Nem tölt be fontos tisztséget. Nincs mit túlélnie Csak most kezdik felgöngyölíteni az ügyet, de mivel a Császár semmit sem jegyzett ellen, 2006 előtt semmilyen jelentős tisztségben sem volt elszámoltatható, nehéz lesz bármit a nyakába varrni. A labdarúgó-szövetségben lesznek bűnbakok. Tízmillió dolláros kenőpénzről beszélünk, ez elég nagy összeg ahhoz, hogy kiderüljön az igazság. A nyomozás szálai elérhetnek Beckenbauerig is. Neki az lesz a legfőbb büntetés, ha eltiltják a labdarúgással kapcsolatos tevékenységektől. A képzeletbeli erkölcsi bizonyítványában nem mutat jól, hogy részese volt egy csúnya ügynek. A Sky csatornánál dolgozik televíziós szakkommentátorként, ott biztosan nem kérdezik meg tőle, hogy mi történt tíz évvel ez előtt, de a korrupciós botrány beárnyékolja a karrierjét.
– Mit gondol, hogy tűnhettek fel kis országok képviselői a FIFA-ban és az UEFA-ban? A ciprusi Leftarikisz például egész szép karriert futott be. Tudatos döntés volt a futballirányítók részéről, hogy a kis országok felé nyissanak?
– Ha valaki nagyon eltökélt, kitartóan keresi és ápolja a kapcsolatait a labdarúgásban, könnyen feljebb juthat. Nem olyan nehéz feladat. Valljuk be, nem az intellektuális alfahímek vezetik a világ sportját. A futballvezetők nem a politikai életben vagy a pénzügyi szektorban szocializálódtak, hanem a pályán. Nézze meg, hány futballista lett vezető a sportágban! Platini, Beckenbauer, Hoeness, aki a börtönbüntetéséig a világ egyik leghíresebb menedzsere volt. Ők a sportban nőttek fel, nem a Stanford Egyetemen szereztek summa cum laude diplomát.
– Hogyan értelmezi a FIFA keleti nyitását? Azt, hogy posztkommunista vezetők kerültek képbe, például az ukrán Hrihorij Szurkisz?
– Mert ők is a futballcsalád tagjai. Ez a hivatalos szöveg. Ha velük jóban van az ember, akkor nem veszítheti el a székét. Szóval, a posztkommunisták is a részesei a futballcsaládnak Szurkiszért is kiállt az UEFA és a FIFA, amikor saját szövetségének tagsága törvénytelenséggel vádolta. A futballszervezetek gyakran erősen autokrata alapon működnek. Blatter elődje, Joao Havelange a brazil katonai vezetésből érkezett a FIFA élére. Juan Antonio Samaranch, aki huszonhat évig volt a NOB elnöke, Franco tábornok embere volt Katalóniában. Ezért is kellett elköltöznie a szülővárosából, amikor Franco meghalt.
– Hatalom, korrupció és futball rokon fogalmak?
– Természetesen igen. A korrupció beszivárog a hivatalokba, a hivatalok a hatalmat képviselik.
– Tehát nincs esély arra, hogy megtisztuljon a futball?
– A jelenlegi FIFA-tagság mellett kizárt.
– Ki lesz Blatter utódja?
– A probléma nagyságát, egyben a megújulás-képtelenséget mutatja, hogy összesen két embernek van reális esélye arra, hogy Blatter örökébe lépjen. Egyikük Gianni Infantino, az UEFA főtitkára, a másik a bahreini Salman Bin Ibrahim al-Kalifa sejk. Bahrein komoly futballnemzet, mondhatnám cinikusan Ha Salman kalifa lesz a befutó, akkor a nyugati világban nagy viták kereszttüzébe kerül. Négy éve Bahreinben leverte a demokráciát követelő százötven sportoló – köztük profi labdarúgók – tüntetését. Több demonstrálót bebörtönzött, megkínoztatott. Amerikai emberi jogi szervezetek, köztük az Amnesty International, tiltakoztak ellene. Ő mindent tagad, pedig a szervezetek szerint komoly szerepe volt az emberkínzásokban és a súlyos büntetések kiszabásában. A kritikus hangok felerősödnek, ha Salman elfoglalja a hivatalát. A legrosszabb forgatókönyv, ha Salman lesz a FIFA-elnök, Infantino pedig a főtitkár. Mindketten kötődnek az iszlámhoz, Infantino felesége muszlim. El tudom képzelni, hogy ebben a politikai helyzetben ez milyen reakciót váltana ki a világban. Kíváncsi leszek, hogy Nyugat-Európa hogyan fogadna egy muszlim FIFA-elnököt.