A jövőről dönt a párharc

Kiss László szerint egyéniségek kellenek a norvégok legyőzéséhez.

2015. 11. 07. 7:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Nem unja még, hogy mindig a norvégokról és arról az átemelős gólról kérdezik?
– Én nem az unalomra gondolok ilyenkor. Mindenki hajlamos olykor nosztalgiázni, előjönnek a régi emlékek, az interneten előveszik azt a gólt, nincs ezzel semmi baj. Az viszont elszomorít, hogy azóta egyik válogatott sem homályosította el azt a sikert, azaz harmincnégy éve nem győztük le a norvégokat, és ezért kérdeznek ilyenkor még mindig engem.

– Akkor esélyesebbek is voltunk a norvégoknál?
– Minket úgy készítettek fel, hogy egy feljövőben lévő norvég válogatottal találkozunk, amely a tipikusan északi erényekre, az erőre, a harcosságra és a dinamikára építi fel a játékát, és amelynek nem ízlik majd a mi technikásabb futballunk. Velem külön is leült Mészöly Kálmán szövetségi kapitány és a segítője, Mezey György, és elmondták, a norvég kapus gyakran kint áll, rúgtam már több gólt átemelésből, most is próbálkozzam bátran. A szünetben Mezey újra figyelmeztetett, de mondtam neki, én próbálkoznék, ha eljutna hozzám a labda.

– Annyira nem ment a csapatnak?
– Fogalmazzunk úgy, hogy kiegyenlített volt a játék, és a norvégok vezettek. Én jó formában éreztem magamat, de úgy láttam, több társam ezt nem mondhatta el magáról. Annak a csapatnak azonban volt egy nagy erénye: egyéniségek alkották. Többen is képesek voltunk egy-egy váratlan és jó döntéssel vagy szép villanással hozni a meccseket. A svájciak ellen ezt tette Nyilasi Tibi és Bálint Laci, a románok ellen Fazekas Laci, Norvégiában pedig rajtam volt a sor, előbb fejjel egyenlítettem, majd azzal az átemeléssel megszereztem a győztes gólt is.

– Ezek szerint nem is a csapategység volt a fontos?

– Olyan csoportot nyertünk akkor meg, amelyben a norvégok mellett az angolok, a svájciak és a románok voltak a vetélytársaink. Mai szemmel jogos a kérdés, hogy ez miként volt lehetséges
– Például úgy, hogy a norvégokat csak mi győztük le kétszer. A magyar válogatott nem tartozott a kontinens elitjébe, de közel volt hozzá a középmezőny elején, most viszont a középmezőny végéhez tartozik, és sokkal nagyobb a távolság a legjobbaktól.

– Emlékszik egyéniségekre a norvégoktól?
– Egy név ugrik be, Tom Lundé, aki remek futballista volt, és a Népstadionban lőtt nekünk egy nagy gólt.

– És a mai norvég válogatottból?
– Nem ismerek senkit sem. Természetesen megnéztem az eredményeiket és a névsort is, egyik sem klasszis, de azt is látom, hogy zömmel erősebb klubcsapatokban játszanak, mint a mieink.

– Ezek szerint nálunk ma is több az egyéniség?
– Ez nem azon múlik, hogy mi kikiáltunk valakit egyéniségnek. Ez a pályán dől el, a játékos azzal válik egyéniséggé, hogy ha kell, kihúzza a csapatot a slamasztikából, a teljesítményével, a villanásaival megnyeri a meccset. Az ilyen futballistáról beszélnek az emberek. Szívesen mondanám Dzsudzsák Balázs nevét, de ehhez teljesítenie kellene az említett feltételeket – majd meglátjuk.

– Király Gábor csütörtökön már százszoros válogatott lehet. Nem irigyli kicsit?
– Őszintén gratulálnék neki. A mi időnkben nem volt ennyi meccs, még annak a Fazekas Lacinak sem jött össze a száz válogatottság, aki sohasem volt sérült, de nem ez a lényeg. Nekem sokkal fontosabb az az élmény, amikor a norvégok legyőzésével kijutottunk a nyolcvankettes világbajnokságra, és a Népstadionban hetvenezer ember ünnepelt minket tombolva, az országban pedig százezreket vagy milliókat tettünk boldoggá. Ezt azóta csak a nyolcvanhatos vébécsapat élhette át magyar labdarúgóként, senki más, és azt az érzést nem cserélném el sok további válogatottságért sem.

– Van egy rossz történetem. Egyik válogatott játékosunk egy edzésen gyönyörű, átemelős gólt lőtt, és mondtam neki, ez tökéletesen Kiss Laci-s volt, mire visszakérdezett, ki az a Kiss Laci? Elszomorítja?

– Mire számít a norvégok elleni párharcon?
– Azt kérem a magyar válogatott játékosaitól, hogy segítsenek nekünk, az utánpótlásban dolgozó edzőknek, hiszen ha kijutnak az Eb-re, már a következő héten rengeteg lány és fiú akar majd focizni. Most rajtuk múlik, hogy a gyerekek magyar nevekkel díszített mezeket viselnek-e majd, vagy maradnak Messinél és a többi külföldi sztárnál. Ez a párharc nem a népszerűségről vagy a pénzről, hanem a jövőről szól. Nem feltétlenül az övékéről, de nekik kötelességük ezt szem előtt tartani. Arról nem is szólva, hogy a magyar futballba az utóbbi években rengeteg pénz áramlott, a sportágnak igen nagy az adóssága, és éppen ideje lenne végre egy jó eredménnyel törleszteni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.