Az Aranycsapat előtt is volt futballunk, nem is akármilyen

A húszas évek csillaga, Schaffer Alfréd többet keresett, mint a baseli polgármester. Guttmann Béla pedig tánctanárként rúgta a bőrt.

Havasi Zsolt
2016. 04. 23. 18:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tízmillió futballszakértő országában akad egy közös nevező: az Aranycsapat. Mindegy, hogy nyolcvan- vagy húszéves a futballbolond, mind egyetért abban, hogy a Sebes Gusztáv által trenírozott válogatott sikerei és eredményei elvitathatatlanok. A Grosiccsal, Bozsikkal, Buzánszkyval és Puskással felálló tizenegynél az ötvenes évek óta nem igen volt erősebb nemzeti együttes. Igaz, 1972-ben olimpiai döntőt játszottunk, aztán kijutottunk az 1982-es és az 1986-os világbajnokságra is – utóbbi volt egészen 2016-ig az utolsó világeseménye a magyar válogatottnak –, de sem Törőcsikék, sem Détáriék nem értek Pukásék nyomába.

A kollektív emlékezetben a magyar futball legsikeresebb időszaka ehhez a tizenegyhez kötődik, pedig válogatottunk már Bozsikék generációját megelőzően, az 1938-as világbajnokságon is ezüstérmet szerzett. Sőt, a magyar foci már az első világháború előtt az európai élmezőnybe tartozott. „Ennek egyik fő oka, hogy az 1890-es évek végén és az 1900-as évek elején alakult labdarúgó-egyesületek és ezzel együtt a futballközeg fogékony volt a változásokra” – magyarázta Szegedi Péter szociológus-sporttörténész hétfőn a Budapest Pontban tartott előadásában, mely az előadó Az első aranykor című könyvének esszenciáját tartalmazta. A szakértő a honi futball kialakulásának érdekes folyamatára mutatott rá, melynek kulcsa ekképp foglalható össze: a szellemi és gazdasági tőke hatékony alkalmazása megfelelően párosult tehetséges sportemberekkel.

Míg a sportág őshazájában, Nagy-Britanniában már a 1800-as évek vége felé jelentős társadalmi és szabadidős esemény volt a futball, addig Közép-Európában, benne az Osztrák-Magyar Monarchia területén senki se tudta, mi fán terem. Ekkoriban még nagyjából ott tudta megvetni a lábát a sportág, ahol jelentős angol kolónia élt. Jó példa, hogy a Svájc legnagyobb városában, Zürichben 1886-ban megalakuló Grasshopper színeit az angol Blackburn Rovers csapatától vette át. Hazánkban utazók és tanárok révén lett ismert a játék. 1893-ban egy rossz szabályfordítás következtében például úgy próbáltak mérkőzést játszani egy középiskolában, hogy a mezőnyjátékosok csak kézzel, a kapus pedig csak lábbal érhetett labdába.

Ezzel együtt is – ahogy a szakérő hangsúlyozta – egyre többen kísérelték meg elsajátítani a labdarúgás alapjait. Ez a lelkesedés egész odáig jutott, hogy az 1885-ben megalakult Budapesti Torna Club (BTC)  két csapata 1897 májusában a megrendezte az első hivatalos mérkőzést, amelyre még csak 100 néző volt kíváncsi. A klub tagja volt egyebek között az a Hajós Alfréd, aki amellett, hogy válogatott labdarúgó, olimpiai bajnok úszó is volt – a kor sportolóideáljának ugyanis több sportágban is jónak kellett lennie.

A buzgalom nem hagyott alább, sőt: 1901-ben öt csapat részvételével megrendezték az első nemzeti bajnokságot és 1902-ben sor került az első válogatott mérkőzésre az osztrákok ellen. A BTC csillaga gyorsan leáldozott, és berobbant a köztudatba a keresztény és német gyökerekre építő FTC, majd nem sokkal később az inkább zsidó háttérrel rendelkező MTK. A két együttes 1903 és 1914 között uralta az első osztályt, ez a két csapat osztozott ugyanis az első két helyen, és egyben hajtották a sportág fejlődésének motorját is. A sporttörténész egy másik megközelítést is kiemelve jelezte, a csapatok lélekben a kulturális különbségek miatt igyekeztek egymásnak gólt lőni.

A Ferencváros sikerei mögött egy kassai cipészmester gyereke, Springer Ferenc állt, aki jogi tanulmányai idején Angliában is megfordult,, az MTK-nál pedig kezdetekben egy keresztény szellemiségű ember, Szekrényessy Kálmán húzta a klub szekerét. A tudatos fejlődés mindkét csapatnál és egyben a magyar labdarúgásban is megfigyelhető:

A sikerekben rendkívül fontos szerepet játszottak a nemzetközi mérkőzések: ezek segítségével a csapatok eltanulhatták a focit egymástól. Európában a magyar válogatott játszotta a legtöbb mérkőzést 1902 és 1913 között, így a kontinens második futballcentrumává váltunk. A fejlődés a nézőszámban is megmutatkozott. Magyarországon 1908 előtt átlagosan 8000 drukker váltott jegyet egy válogatott mérkőzésre, miközben Angliában 20 000-en, az 1912–13-as szezonra viszont hazánkban 26 500-ra emelkedett ez a szám.

Húsz év alatt tehát behoztuk a szigetországiakat.

Persze nem véletlenül nőtt meg az érdeklődők száma. Nagyban köszönhető ez a már korábban említett angol szakembereknek, akik közül az MTK legendás edzője, Jimmy Hogan ötvözve a sokpasszos, technikás és a gólra törő játékot. Az 1918-as szezonban 147-10-es gólaránnyal nyert bajnokságot csapatával. Ebből a nemzeti együttes is profitált az 1910-es években, válogatottunk a megszerezhető pontok több mint 70 százalékát gyűjtötte be ezekben az években.

A futball társadalmi beágyazottságáról is érdemes néhány szót ejteni. A mai, modern értelemben vett profizmus az 1910-es, 1920-as években még elképzelhetetlen volt. A zsidó Guttmann Béla, a Benfica későbbi legendás edzője, az MTK egykori játékosa például a megélhetés miatt tánctanárként tevékenykedett. Mint a róla írt életrajzi könyvben Detlev Claussen is írja, Guttmann épp a komoly kereset miatt igazolt a bécsi Hakoah Wien csapatához, majd később az Egyesült Államokba, ahol az Ausztriából érkező sztárok játéka nyomán indultak be a profiligák.

A világ azonban nemcsak tőlünk nyugatra változott: a fordulatot és a professzionalizmus újraértelmezését az 1919-es év hozta el Magyarországon.

Eljött a pénzért játszó játékosok kora.

Ugyan hivatalosan az 1920-as évek magyar labdarúgásának primadonnája, Schaffer Alfréd nem kapott pénzt, amikor kétévente klubot váltott, a sporttörténész előadásán felidézett rövid történet mégiscsak jól jellemzi Schaffert és a fű alatt megjelenő összegeket. A játékost egyébként szabadszájúsága miatt könnyedén lehet nevezni a kor Zlatan Ibrahimovicának.

Az első profi labdarúgónak titulált Schaffer Baselbe igazolását követően folytatott beszélgetést a város polgármesterével, aki jelezte neki, hogy tudomása szerint a futballista többet keres, mint ő. Erre Schaffer csak annyit mondott, hogy „igaz, de én tudok focizni, ön pedig nem”.

A sztárkultusz egyik jeles képviselője egyébként az MTK-ban 89 mérkőzésen lépett pályára, ezek alkalmával 154 gólt szerzett. Később az AS Roma és a Bayern München edzője is volt.

Amint azt a fenti példák is mutatják, a kitörést és a megélhetést a külföldi pályafutás jelentette. Egy-egy csapat nemzetközi túrájának sokszor az lett a vége, hogy a kiszemelt játékos egyszerűen lelépett, és a jobb élet reményében külföldön maradt. Ha valaki azonban más országba igazolt, a válogatott is lemondhatott róla – emiatt sok játékost elvesztett a magyar nemzeti csapat, ami igencsak megmutatkozott a teljesítményen is.

Az átalakuló folyamatoknak nem lehetett hátat fordítani, így 1926-ban Magyarországon is bevezették a professzionális labdarúgás rendszerét – Európában ötödik országként. Ám a gazdasági válság szétzilált mindent: a labdarúgásnak az 1910-es években betöltött kiemelkedő szerepe az 1930-as évekre eltűnt. A játékosok, edzők többsége hazáján kívül ért el sikereket, és a korábbi időszakhoz képest a válogatott győzelmi mutatója meg sem közelítette a korábbi hetven százalékot. Ráadásul a Nyugat-Európában kialakuló népesebb futballszerető tömeg és a fizetőképes fogyasztói társadalom jobb befogadó közegnek bizonyult. Ezért is különösen értékes, hogy 1938-ban vb-döntőt játszhattunk az olaszokkal.

Íme egy rövid összefoglaló a 4-2-re elveszített mérkőzésről:

Amint azt Szegedi Péter szociológus-sporttörténész az MNO kérdésére elmondta: az 1930-as évek viszonylagos sikertelensége annak is következménye volt, hogy nem tartottuk a lépest a megváltozott stratégiákkal, megragadtunk a 1910-es években bevált módszereknél, hiszen úgy vélték, hogy a már felépített játékrendszer sikerre vezethet. „Láthatjuk, a mai magyar ember is a technikás, fineszes futballt szereti” – tette hozzá.

Hiába voltak tehát kiemelkedő tehetségeink az 1930-as években, későn adaptáltuk a világ futballját domináló gólra törő célfutballt és az ehhez szükséges úgynevezett WM-rendszert. A máig emlegetett fantasztikus eredmények Sebes Gusztávval, a 4-2-4-es felállással és az Aranycsapat tagjaival érkeztek meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.