Az, hogy a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) korrupt, nem újdonság: a szervezet „diktátora”, Joseph „Sepp” Blatter ennek révén tudta fenntartani oly sokáig a hatalmát – és végül ebbe is bukott bele. A korrupcióellenes harcot persze azóta az új vezető, Gianni Infantino – miniportrénk róla itt – meg is hirdette, de arról keveset tudtunk, milyen volt a futballvilág offshore-háttere.
A Panama-iratok ebben is változást hoztak. Az amerikaiak által elkapott tizenhat FIFA-hivatalnokból négyen használtak olyan offshore céget, amelyet a mostani botrányban főszereplőnek számító Mossack Fonseca hozott létre. Persze nemcsak ők érintettek, hanem bizonyos focisták is – sőt más sportágakba is begyűrűzött ez a gyakorlat.
Korábban nem ismert megállapodásokra derült fény három férfi és a FIFA független etikai bizottságának tagja, Juan Pedro Damiani között a Panama-iratok révén – írja honlapján az Oknyomozó Újságírók Nemzetközi Konzorciuma (ICIJ), amelynek munkatársai részt vettek a 11,5 millió dokumentum átfésülésében. Damiani és ügyvédi irodája minimum hét offshore cégnek dolgozott, amelyek mögött Eugenio Figueredo korábbi FIFA-alelnök állt – ő egyike az USA által elővett futballvezetőknek. Damiani emellett közvetítőként együttműködött Hugo és Marano Jinkis Nevadában bejegyzett vállalatával – az apa-fiú páros dollártízmilliókat fizetett ki csúszópénzként azért, hogy megszerezzen latin-amerikai tévés közvetítési jogokat. Ilyen tévés közvetítési jogokkal kapcsolatos ügyletekből egyébként több is szerepel a Panama-iratokban.
Az etikai bizottsági tag szerencséje, hogy tevékenysége nem ütközik törvénybe, ám mégis felvet bizonyos kérdéseket abban a korban, amikor a FIFA feddhetetlensége már csak mítosz. Az uruguayi Damiani – aki az ország második legnépszerűbb klubjának, a Penarolnak az elnöke – azt mondta az ICIJ-nek, hogy nem tart fenn „semmilyen professzionális kapcsolatot” olyan személyekkel, akik érintettek a FIFA-val szembeni amerikai vizsgálatokban. Arra a kérdésre viszont nem válaszolt, hogy korábban volt-e munkakapcsolata ilyen személyekkel. Az etikai bizottság egy másik tagja ugyanakkor elismerte, hogy Damiani március 18-án értesítette a bizottságot arról, korábban együtt dolgozott Figueredóval – emiatt előzetes vizsgálat indult az uruguayi sportvezetővel szemben.
A 2015-ös FIFA-botrány nyomán a futballal kapcsolatos tevékenységektől eltiltott egykori francia válogatott focista, Michel Platini is szerepel a Panama-iratokban. Az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) egykori elnöke abban az évben lett tisztségviselő a Balney Enterprises Corp. nevű, Mossack Fonseca által létrehozott vállalatban, amikor az európai foci élére került – azaz 2007-ben. Rajta kívül az egykori FIFA-főtitkár Jérome Valcke is érintett: a szintén korrupció miatt eltiltott sportvezető a Brit Virgin-szigeteken bejegyzett Umbelina SA tulajdonosa 2013. júliusi alapítása óta. A cég kajmán-szigeteki jachtok megvásárlásával foglalkozik papíron. „Írják meg, amit akarnak” – így reagált Valcke az ICIJ megkeresésére, hozzátéve, hogy a cég már nem létezik, és nem is működött soha.
A 2,6 terrabájtnyi adathalmazból előkerültek olyan iratok is, amelyek a labdarúgást átszövő offshore-tevékenységre utalnak. Ugyanis nemcsak a legfelső szinteken volt divat az adóelkerülősdi, hanem alacsonyabban is: klubtulajdonosok, futballszövetségi hivatalnokok, játékosügynökök, klubok és játékosok is érintettek.
A leghíresebb közülük a világ talán legjobb játékosa, Lionel Messi. Az argentin nem először keveredik adóelkerülés gyanújába: a spanyol hatóságok már nyomoznak ellene, ahogy édesapja, Jorge Horacio Messi ellen is. A páros 2005-től Belize-ben és Uruguayban alapított offshore cégeket, hogy adózásmentesen rejtsen el dollármilliókat. A Panama-iratokból most kiderült, hogy a közép-amerikai országban is volt egy offshore cégük: a Mega Star Enterprisest egy nappal azután, 2013. június 13-án említik először a Mossack Fonseca dokumentumaiban, hogy a spanyol hatóságok az első vizsgálatot indították adócsalás miatt Messi és édesapja ellen.
Azaz felmerül a gyanú, hogy a vizsgálatok miatt hozták létre – uruguayi offshore cégük közvetítésével – a panamai céget. Két héttel későbbi iratokból az is kiderült, hogy Messiéké a Mega Star. Sem a focista, sem Jorge Horacio Messi nem nyilatkozott az ICIJ-nek, de a 28 éves támadó korábban azzal védekezett, hogy édesapja bármilyen papírt tesz is elé, ő vakon aláírja. Annyi azonban bizonyos, hogy ha a folyamatos adóbotrányok miatt az argentinnek el kell majd hagynia a Barcelonát, ahol jelenleg is játszik, akkor Johan Cruyff, Bernd Schuster, Diego Maradona, Ronaldo, Luís Figo és Ronaldinho lábnyomain teszi majd ezt: azaz rossz szájízzel távozhat – írja a Süddeutsche Zeitung, amely Franz Beckenbauer nyomán „kiscsászárnak” nevezte cikkének címében Lionel Messit.
Messin kívül rengeteg Brazíliából, Uruguayból, az Egyesült Királyságból, Törökországból, Szerbiából, Hollandiából, Svédországból és más országokból származó focista szerepel a dokumentumokban – írja az ICIJ. Köztük van a Premier League idei meglepetéscsapatának, a Leicester Citynek a támadója, az argentin Leonardo Ulloa is, aki egy New York-i cégnek engedte át saját reklámjogait. A Jump Drive Sport Rights LLC mögött olyan szamoai cégek álltak, amelyek egy José Manuel García Osuna nevű üzletember érdekeltségébe tartoztak – Osuna ellen egyébként csalás miatt nyomoznak Spanyolországban. Ulloa azt mondta az ICIJ-nek, hogy már nincs jó viszonyban Osunával, de megállapodásuk részleteibe nem ment bele. Osuna csak annyit ismert el, hogy egy átigazolás során segítette Ulloát, de pénzt sem a klubtól, sem a játékostól nem kapott.
Az egykori chilei válogatott Iván Zamorano ugyanígy keveredett a Fut Bam International Ltd. közelébe az 1990-es években, amikor a Real Madridnál játszott. A brit Virgin-szigeteki cég Zamoranót tulajdonosként tüntette fel, adót pedig nem fizetett. Végül Zamorano jogait a Real vásárolta meg cirka 1,3 millió dollárért. Az efféle offshore-hátterű futballbiznisz egyébként nagyon elterjedt a balkáni és a latin-amerikai országokban: a játékosügynökök így ügyeskednek, komoly összegeket leakasztva egy-egy átigazolás alkalmával.
A Manchester United és a Real Madrid egykori védője, az argentin Gabriel Heinze 2005-ben, még Angliában játszva alapította meg a Brit Virgin-szigeteken Galena Mills Corp. nevű cégét, amelyen keresztül átfuttatta a Pumától kapott, reklámszerződés során kifizetett évi egymillió dollárt, így alig adózott utána. 2008-ban szerződött a Realhoz, a Puma-szerződés lejárt, így véget ért az adóelkerülés is. A Panama-iratokból kiderül: Heinzének volt bankszámlája Svájcban, a UBS-nél, amely vaskosan benne van az offshore-bizniszben. Heinze jogi képviselője azt mondta az ICIJ-nek, hogy biztosítékként alapították a Galena Millst, ha netán történne valami a focistával. A cég pedig közölte: minden előírt adót befizettek azokban az országokban, ahol ez elő volt írva nekik.
A futballal kapcsolatos dokumentumokból kiderül az is, hogy húsz komoly fociklub korábbi vagy jelenlegi tulajdonosa is érintett az offshore-botrányban, köztük az olasz Internazionale vagy az argentin Boca Juniors is. A spanyol Real Sociedadról azt írja az ICIJ, hogy úgy fizette ki hét külföldi játékosát 2000 és 2008 között, hogy mind a focisták, mind a klub kevesebbet adózott, mint kellett volna. A szerb Darko Kovacevicnek például hivatalosan havi 2000 dolláros volt a fizetése a 2006–2007-es szezonban, de a Panama-iratokból kiderült, hogy valójában 1,4 millió dollárt keresett abban az évben. A Real Sociedad ezt a tevékenységet annak ellenére végezhette, hogy néhány focistája jelezte a nem tisztességes ügyleteket a spanyol kormányzati szerveknek is. A klub csak annyiban reagált a megkeresésekre, hogy sajtósán keresztül közölte: ez a tevékenység megszokott volt és ma is az a spanyol kluboknál.
Ugyanakkor más sportágakból is felbukkantak nevek a Panama-iratokban: tizenegy egykori NHL-játékos is élt az offshore cégek nyújtotta adóelkerülési lehetőségekkel. A hokisokon kívül Nick Faldo golfozót is kiemelte az ICIJ, akinek a Brit Virgin-szigeteken volt offshore cége 2006 és 2008 között – rajta kívül még négy golfozó szerepel a dokumentumokban, így további sportügyek nyilvánosságra kerülése várható a Panama-iratokból.