Lejárt Silvio Berlusconi ideje a Milannál?

A sikeres évtizedek után tartós hullámvölgyben van az olasz sztárcsapat. Mi lehet a megoldás?

Énekes András
2016. 05. 20. 9:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Silvio Berlusconi 1986-ban lett a Milan elnöke, egyben tulajdonosa. Cégbirodalmán, az olaszországi tévépiac majdnem felét kitevő Fininvest vállalaton keresztül vette meg a milánói klubot. A szervezeti felépítés kis túlzással azóta változatlan, Berlusconi jobbkeze a Fininvestnél lánya, Marina Berlusconi, a Milannál pedig Adriano Galliani, aki a közelmúlt nagy Milan-sztárjainak – Ibrahimovic, Beckham, Ronaldinho, Robinho – leigazolásánál is döntő szerepet játszott.

Az elmúlt harminc évben elképesztő sikereket ért el az egyesület. Minden idők egyik, ha nem a legsikeresebb klubelnökének mondhatja magát Berlusconi a huszonnyolc megszerzett trófeával, amelyek között hetet tesz ki a Bajnokok Ligája-, illetve BEK-győzelmek száma. Az utóbbi években azonban a csapat lejtőn volt, s már egyre kevésbé tud visszakapaszkodni.

Amikor Messi és Ronaldo még karrierje elején járt, a Milan brazil támadója, Kaká számított a világ egyik legértékesebb játékosának, így 2009 nyarán a szurkolóknál kiverte a biztosítékot a Real Madridba szerződése. Carlo Ancelotti vezetőedző sem értett egyet a játékos eladásával, fel is mondta szerződését, ráadásul ebben az évben vonult vissza a milánóiak élő legendája, Paolo Maldini is. Nagyjából ekkorra datálható az első nagyobb visszaesés, melyet azonban követett még egy 2011-es fellángolás, a Massimiliano Allegrivel elért bajnoki cím. A Zlatan Ibrahimovic nevével fémjelzett csapat még emlékeztetett a kétezres évek kétszeres BL-győztes Milanjára, ám rá egy évre, 2012-ben véget ért a sikerkorszak.

A bajnoki címet elbukták az azóta zsinórban öt scudettót nyerő Juventusszal szemben. További lendületet adott a lejtmenetnek, hogy visszavonult Filippo Inzaghi, Gennaro Gattuso, Alessandro Nesta, Gianluca Zambrotta és Mark van Bommel, illetve a klub eurótízmilliókért eladta a csapat két legjobb játékosát, Thiago Silvát és Zlatan Ibrahimovicot. Ezek után borítékolható volt a visszaesés. A Milan azóta volt harmadik, nyolcadik, tizedik a bajnokságban, idén pedig az utolsó fordulók bukdácsolása miatt hetedik lett, ezzel eldőlt, hogy amennyiben nem nyeri meg a szombati kupadöntőt a Juventus ellen, jövőre még az Európa-ligában sem indulhat. A hullámvölgy időszaka alatt öt edző követte egymást a kispadon, köztük három nemrég visszavonult, edzői tapasztalat nélküli Milan-játékos, Clarence Seedorf, Filippo Inzaghi és a jelenlegi mester, Christian Brocchi.

Az edzőváltások rendre Berlusconi döntései voltak, ahogy a játékosokra költött, illetve nem költött összegek meghatározása is. A klub a 2015-ös évet meggyőző eredmények hiányában és az egyre kevesebb bérletes miatt 90 millió eurós veszteséggel zárta. Nehéz nem figyelembe venni Berlusconi politikai szerepvállalását ez időszak alatt. A sikeres években többnyire miniszterelnökként irányította a világ egyik legsikeresebb klubját, ám 2011-től már nem volt kormányon a Hajrá, Olaszország (Forza Italia) jobbközép párttal, sőt 2013-ban jogerősen elítélték adócsalásért, büntetése azonban kimerült tíz hónap közmunkában, melyet egy Milánóhoz közeli idősotthonban végzett. Azóta többször járt a bíróságon, és médiamonopóliumát, a Fininvestet is megbírságolták közel 500 millió euróra.

Természetesen Berlusconi politikai hanyatlása hátrányosan érintette a Milant mind pénzügyileg, mind morálisan. Egyre kevésbé lett vonzó a piros-fekete címer, a játékoskeret és az edző személye folyamatos bizonytalanságban volt az elmúlt öt évben. A Christian Brocchi előtt a csapatot irányító Sinisa Mihajlovic többször is összekülönbözött Berlusconival, mielőtt távozott.

A Milan a bajnoki helyezéseket, illetve az európai kupaporondról való tartós hiányzást alapul véve soha nem látott mélységbe került, a 80 éves Silvio Berlusconi pedig a jelek szerint idén jutott el arra a pontra, hogy felálljon az elnöki székből, megmentve ezzel valamennyit megtépázott becsületéből. Eleinte azt hangoztatta, hogy olasz üzletembernek szeretné eladni szeretett klubját, de a hivatalos információk szerint néhány napja egy kínai konzorciummal kötött előszerződést, amely a Milan részvényeinek 70 százalékáért több mint 500 millió eurót fizetne. Az eladásra jövő hónapban kerülhet sor, de addig persze még bármelyik fél kihátrálhat az üzlet elől.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.