Bordeaux nevének hallatán a legtöbbeknek minden bizonnyal a kiváló borok ugranak be először. Talán kevesebben vannak azok, akik a városhoz a helyi csapatot kötik legszorosabban. Mindkét csoportnak igaza van: Bordeaux-t világszerte a bor fővárosaként szokták emlegetni, a Girondinsben pedig olyan világhírű labdarúgók játszottak korábban, mint Papin, Deschamps, Lizarazu vagy Giresse. De szintén innen indult hódító útjára a kilencvenes évek végének, a kétezres évek elejének egyik legjobb középpályása, a játékosként és immár edzőként is BL-győztes Zinedine Zidane.
Igaz ugyan, a csapat közelmúltja nem túl fényes, de a kék-fehérek így is az egyik legfigyelemreméltóbb dicsőséglistával rendelkeznek a Ligue 1-ben. Nemzetközi szinten pedig az 1996-os UEFA-kupa-döntő a legnagyobb eredményük a Bayern München ellen.
Bordeaux 1453 előtt háromszáz évig brit fennhatóság alá tartozott, ezért talán a legkevésbé francia stílusú város, ám ez nem jelenti azt, hogy ne lenne benne megannyi látnivaló. Beszédes adat, hogy Párizs után itt található a legtöbb épület, mely az UNESCO-világörökség része. Sokáig maguk a franciák is Csipkerózsikaként emlegették a települést álmosságára utalva. Az utóbbi években azonban levetkőzte magáról a megnevezést a város, híres egyetemének, számos látnivalójának, no meg a világhírű boroknak köszönhetően mára pezsgő, hangulatos nagyvárossá cseperedett.
Az itt termelt boroknak nemcsak a minősége elismert, az évente előállított mennyiség is jelentős, mintegy 700 millió palack. Minden év júniusában világhírű borfesztivál házigazdája a város, idén június 23. és 26. között esedékes a rendezvény. Ilyenkor két kilométer hosszan kínálják termékeiket a bortermelők, a magyar szurkolóknak érdemes beruházni egy pass degustations kóstolójegybe, mellyel mindegyik bort megkóstolhatják.
Két pohár bor között pedig kipróbálhatjuk a helyi desszertspecialitást, a canelé nevű süteményt, melyet kívülről karamellel vonnak be, belül pedig rumos-narancsvirágos tölteléket tartalmaz.
Nem nehéz hangulatos tereket, látványos épületeket, kellemes vendéglőket találni egy olyan városban, melynek teljes óvárosa UNESCO-oltalom alatt áll. Ugyanakkor nem lenne könnyű dolgunk, ha minden látványosságot ki szeretnénk emelni, ezért csak néhányat említünk.
Place de la Bourse
A Hold kikötője nevű városrész is a világörökség része, az itt álló Börzepalotát XV. Lajos építtette 1730-ban. Jelenleg egy szökőkút és egy 130 méter hosszú víztükör áll előtte, amelyben tükröződik az impozáns palota homlokzata. Ez lenyűgöző látványt nyújt, különösen este.
Szent Mihály-bazilika
A 114 méter magas Szent Mihály-torony Dél-Franciaország legmagasabb épülete. Tetejéről gyönyörű kilátás nyílik a városra. A templom a híres El Camino út része.
Szent András-katedrális
A gótikus stílusú római katolikus templom 1096 óta áll, ám a 12. és 16. század között szinte teljesen újjáépítették. 1998-ban került fel az UNESCO listájára.
Saint-Émilion
Nem a városban található, de a mindössze 30 kilométeres út mindenképp megéri, ugyanis ez a legautentikusabb és leghíresebb borvidék a környéken. Az egykori román stílusú vár falai ma is állnak, melyek körül rengeteg borpince várja a látogatókat.
Garonne-part
A városon az egyik legjelentősebb francia folyó, a Garonne folyik keresztül, a part hangulatos séták ideális helyszíne lehet. Aki pedig hajókázni szeretne, annak több társaság is megoldást nyújt.
A szerencsés kiutazókat persze minden látnivalónál jobban érdekli az Európa-bajnokság, Bordeaux-ban pedig nem csupán a jeggyel rendelkezők élhetnek át felejthetetlen perceket. A városban alakítják ki a torna egyik legnagyobb szurkolói zónáját. Az Esplanade des Quinconces téren kialakított terület központi eleme a 116 négyzetméteres óriáskivetítő, melyen a Eb mindegyik meccse figyelemmel követhető. A találkozók között különböző programok várják a drukkereket, a játéknapok végén pedig koncerteken mulathatnak a kilátogatók.
Ha megéheztek, de nem akarnának sokat költeni, a Place de la Victoire melletti kis utcák kebabosainál jól lehet lakni, kenyérrel is kérhetjük a dönerünket, nagy adag sültkrumplival. Ha valaki shoppingolásra vetemedne, akkor Európa egyik legnagyobb bevásárlóutcáján (1250 m) a Rue Sainte- Cathrine-on biztosan mindent megtalál. Ugyanitt meg lehet kóstolni az autentikus bordeaux- i canelét (helyi süteménycsoda) a Baillardan cukrászdában. Ők csinálják a legízletesebbet a városban.
A belépés ingyenes, viszont szigorú biztonsági intézkedések előzik meg. Fémdetektoros beléptetőkapuk, felfegyverzett katonák vigyáznak a rendre, és a levegőt is figyelik egy esetleges dróntámadást megelőzendő.
A városban található a Bordeaux-Merignac (BOD) reptér, közvetlen járat azonban nincs a meccs napján Budapestről. A Wizz Air szurkolói járatára már nincs jegy. A legolcsóbb tikett mai foglalással oda-vissza csaknem 185 ezer forintba kerül, a gép délelőtt indul és este már jön is vissza. A KLM gépe 6.10-kor száll fel, egy átszállást (Amszterdam-Schippol) követően pedig 13.25-kor landolhatunk a Merignacon.
A shuttle szolgálat félóránként indít járatokat a reptér és a vonatállomás között. Normál forgalmi viszonyok között félórás az út. Egy normál jegy ára 7.20 euró.
Másnap reggel az Air France gépe 8.10-kor indul Párizsba, ahol átszállhatunk a Budapestre tartó gépre.
Közúton több mint 1900 kilométer a távolság Budapesttől, a francia autópályákon kapus rendszer működik, egy száz kilométeres szakasz díja 7-15 euró között mozog. A sógorok tíz napra 8.80 eurót kérnek az autópályák használatáért. A következő opció a kéthavi részlet, ami 25 eurónkat emésztheti fel, de tekintve, hogy az Eb egy hónapig tart, nem sok értelme van ilyenbe fektetni annak, aki csak a torna miatt utazik az osztrák autópályákon. A német sztrádák használata ingyenes.
Aki vonattal vág neki az útnak, annak 15 órás menetidőre és körülbelül 50 000 forintos utazási költségre kell számítania. A Keleti pályaudvarról fut ki a vonat 20.40-kor, másnap reggel 6.10-kor érkezik Münchenbe, itt át kell szállni. Innen 6.25-kor indul a Párizsba tartó TGV, ami 12.05-kor fut be a Gare de Lyonra. Innen a Montparnasse állomásra kell eljutnunk, ahonnan újabb TGV-út vár ránk, 14.04-től 17.36-ig. Látható tehát, a meccs előtt két nappal el kell indulni, ugyanis kedden 18.00-kor kezdünk.
A visszaút is hasonló, annyi eltéréssel, hogy Zürichben kell utoljára váltanunk.
Bordeaux-ban a tervekkel ellentétben nem épült meg a metró, helyette három villamosvonal, 73 buszjárat és hajójáratok állnak rendelkezésre. A stadion a C villamosvonal végállomásánál, a Parc des Expositionsnál található. A B vonal brandenburgi megállójánál át lehet szállni a 25-ös buszra, de az Eb alatt egy extra járat is indul majd innen a stadionhoz.
A repülőteret, a városközpontot és a pályaudvart az 1-es busz köti össze. A pályaudvarnál megáll a C villamos, de innen indul a 9-es busz, ami a körgyűrűn haladva visz el a stadionhoz.
Az egészséges életmód hívei kerékpárra is pattanhatnak, melyek bérleti díja egy napra 1.50, míg egy hétre 7 euró.
A városi tömegközlekedésről, annak díjairól itt talál részletes információkat!
A Nouveau Stade de Bordeaux névre hallgató létesítményt 2015 májusában adták át, a Girondins a bajnokság utolsó fordulójában avatta fel, a Montpellier elleni sikerrel. Mocsaras talajra épült, ezért 945 cölöp segítségével oldották meg a merevítést. Jellegzetessége, hogy fémszerkezetű a minél könnyebb súly érdekében és teljesen körbejárható. A fő látványeleme mégis a rengeteg pilon, mely látványos, egyedi megjelenést kölcsönöz a létesítménynek. Az oszlopok a környék jellegzetes fenyőfáit idézik.
A magyar szektor kijáratánál a szurkolók megtalálhatják a mobil konzulátust, ahol mindenben rendelkezésre állnak, akár az útlevél veszett el, akár más állampolgári ügyben kellene segíteni.
A legfontosabb infó: június 14., 18.00 – Magyarország–Ausztria!