A betonmeredély volt az MTK egyetlen választása

Lehet röhögni a kapuk mögötti óriási „tengófalon”, de sok lehetősége nem volt a tervezőnek.

Gabay Balázs
2016. 09. 29. 12:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A pesti utca szerint tengófal, de akár graffitis paradicsom is lehetne a frissen elkészült Hidegkuti Nándor Stadion két rövid oldali lelátórésze. Illetve pont ez a lényeg, hogy ez nem lelátórész, innen legalábbis csak kötéllel leereszkedve lehetne szurkolni majd az MTK-nak az október 13-i átadót követően. Az első látásra értelmezhetetlen tervezői megoldás, no meg a vizuális sokk miatt egyre többen akadnak ki a kék-fehér klub Facebook-oldalára kiposztolt fotók láttán. Az Index a csapat zsidó gyökereire utalva egyenesen Siratófalnak nevezi az elkészült falrészt, ezen pedig az elnök, Deutsch Tamás akadt ki.

Most sokan hangosan röhögnek, ők valószínűleg nem tudják, hogy nem az MTK-é az első hasonló kinézetű futballstadion a világon. A legkisebb madridi csapat, a tavaly még első osztályú Rayo Vallecano stadionjában három oldalról szegélyezi tribün a pályát, a negyedik, kapu mögötti részen egy ugyanilyen fal magasodik. Ez azért nem uralja annyira a teret, mert az oldalsó lelátók kétemeletesek, így a fal eltörpül mellettük, nem „zárja be” annyira az arénát, mint a Hidegkuti stadionban. Mondjuk az Estadio de Vallecasban minden bizonnyal azért kellett ezt a megoldást alkalmazni, mert a pályától 3 méterre egy családi ház fala kezdődik.

Ha alaposan beleássuk magunkat, hamar találunk nemzetközi példát arra, hogy nem feltétlenül muszáj „bedobozolni” az olyan arénákat, ahol nincs épített lelátórész a kapuk mögött. A portugál Braga stadionját a 2004-es Eb-re húzták fel. Lenyűgöző a fekvése, egy völgyben vájták ki a helyét. Az egyik rövid oldalról a szakadék alja, 70-80 méteres sziklás rész indul el felfelé a kapu mögött 8-10 méterre, nincs fallal lezárva. A másik oldal egy kevésbé meredek bozótos terület. Mindkét helyen csupán egy labdafogó hálót feszítettek ki a pontatlan lövések miatt.

Nem ismeretlen ez a megoldás idehaza sem: Győrben az ETO Parkban ugyancsak két irányban nyitott a stadion. A déli oldalon csak labdafogó háló és mini mobillelátó van, a túloldali kapu mögött pedig a szintén mobil vendégszektor.

A 3,9 milliárd forintból felépített MTK-aréna 2014 eleji látványterveiben még szó sem volt betonba öntött „tűzfalról” a kapuk mögött. A hosszanti tribünhöz képest kisebb szektorokat terveztek oda, ahogyan például a felcsúti Puskás Akadémia Pancho Arénában is.

A 2014 decemberében győztes pályamunkában, a későbbi megvalósítási tervben viszont már ott állnak a többméteres falak (íme videón is), szóval aki most lepődik meg, az elfelejtette átnézni azt a dokumentumot, és az idei bejáráson sem vett részt.

A most pufogtatott poénok, melyek szerint a kapu mellé, fölé szálló lövések majd visszapattannak, ülnek, de azért ezt a problémát már a fenti helyeken is orvosolták labdafogó háló használatával. Az sem valószínű, miképp azt sokan pedzegetik, hogy a játékosok majd fejjel csapódnak a betonba egy durvább sprint után, mivel az alapvonal és a fal közötti távolság legalább 6-7 méter. (Frissítés: a Nemzeti Sport lemérte, egészen pontosan 760 centiméter.) Ez például a Ferencváros vagy az Újpest stadionjában sem több, ezen a területen szoktak melegíteni meccs közben a cserék.

A fanyalgók a ponyvatetőt is sérelmezik, hisz a fenti videóban itt is masszívabb szerkezetet látni, engem mondjuk ez annyira nem zavar. A betonfal viszont valóban furcsa a magyar szemnek, ezért a stadion tervezőjéhez, Bordás Péterhez fordultunk: vajon mi volt a célja a szokatlannak számító, pellengérre állított elképzeléssel? Egynapos kitartó ostrom után annyit sikerült kipréselnünk a tervező irodából, hogy – bár nem tiltották meg nekik – ők most nem szeretnének semmit mondani, megteszi majd ezt úgyis az MTK. Az viszont az ő állásfoglalásuk nélkül is nyilvánvaló, hogy az MTK-stadion két kapu mögötti részén nem nagyon lehetett volna más megoldást választani, ugyanis ehhez nincs elég hely. Déli irányban a Salgótarjáni út járdáját esetleg fel lehetett volna még bontani, de ez sem lett volna elegendő.

A kapu mögötti szektor kialakításához nemcsak az útpályát kellett volna kisajátítani, de lehet, hogy a 37-es villamos töltését is arrébb kellett volna hordani. A másik oldalon, a Sport utca felől még keskenyebb a hely. Itt az utca túloldalán egyből kezdődik a BKV Előre sporttelepe, esély sem lett volna tribünt építeni.

Persze egyből jöhet is a kérdés: miért kellett akkor 90 fokban elforgatni a stadiont? Nos reális válasznak tűnik, hogy mivel az MTK olyan arénát szeretett volna építeni, ami magasabb UEFA-kategóriás, a szervezet pedig még a nap beesési szögét is meghatározza a rekonstrukciónál, nem volt más választás, mint keleti irányba eltolni a létesítményt. Így egyébként Bajnokok Ligája és Európa-liga-selejtezők megrendezésére lesz alkalmas a stadion, viszont ha összejönne a csoportkör, a hazai találkozókat már máshol kéne megrendezni. A két hosszanti lelátón, a VIP-páholyban és a Sky Boxokban összesen 5300 szurkoló fér el.

A klub esetleg annyival tompíthatja a sokak számára nyomasztó látványt, hogy – miképp a Rayo stadionjában – molinókkal, drapériákkal takarják el a hatalmas falszakaszokat. Mindenesetre a fentiek tükrében talán már annyira nem meglepő, hogy miért ennyire mellbevágó megoldással zárták le két irányból a létesítményt. Ez persze egyáltalán nem jelenti azt, hogy a többség ne tarthatná rondának a végeredményt, ez mindenkinek szíve joga.

Még egyetlen adalék: az MTK Facebook-oldalán lévő fotókon látszik, hogy a két falszakaszba lépcső vezet fel a játéktérről. Ezek, mint azt a klubtól megtudtuk, menekülő útvonalak, melyeket a katasztrófavédelem írt elő a tervezés során, tehát, bár ez rögtön nem látszik, van funkciója a falszakasznak.

Nem tudni, a nagy felháborodás is közrejátszott-e, de az október 13-ra halasztott stadionavató kapcsán csütörtökön sajtótájékoztatót tart az MTK, ha valakiben motoszkál még kérdés, ott felteheti.

Az MTK stadionja furcsa kinézetével a fasorban sincs a világon az utóbbi évtizedekben felhúzott arénákhoz képest. A szingapúri Marina-öbölben a 2010-es ifjúsági olimpiára egy olyan futballpályát építettek, ami a vízen lebeg. Mellette jó tízezres lelátó nyújtózkodik a parton. A közel 60 ezres dél-afrikai Mmabatho láttán szintén hüledezik az ember. A tervező nyolcszögben álmodta meg a létesítményt, melyben a szektorokat legyezőszerűen, egymástól szintben is eltolva helyezték el. Egy orosz cég húzta fel még a nyolcvanas években. A magyar határtól alig 270 kilométerre lévő Rijeka otthona sem semmi. A HNK hazai pályáját egyik oldalról meredek sziklafal határolja, ebbe vájták bele az egyik hosszanti lelátót, a túloldali szektorok alját pedig az Adriai-tenger nyaldossa.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.