A magyarok ellen már csak mutatóban maradtak „bálnavadászok”

Dán, norvég klubokban edződnek a feröeriek. Otthon vannak a műfüvön, és még a szél is velük lesz.

Gabay Balázs
2016. 09. 06. 15:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha létezik európai futballtérkép, melyet a sportszaknyelv előszeretettel használ, Feröer 2015-ben került fel rá. A futballtörténete egyik súlyos mélypontját élő Görögországot verték oda-vissza, amire talán még a focira kevésbé fogékonyak is felkapták a fejüket. Az Eb-selejtezőkhöz hasonlóan most a vb-selejtezőkön is az utunkba sodorta őket a szél. Az építkezés nem tavaly kezdődött, lássuk, mit jelent futballistának lenni Feröeren!

A szigetet alig 50 ezren lakják, de a lakosság mintegy 60 százaléka nem csak imádja, játssza is a futballt, ahol csak tudja (a lakosság több mint 10 százaléka igazolt futballista). Ennek persze kemény akadályai vannak, ugyanis a feröeri klíma távol áll a miénktől. Ugyan az óceáni éghajlatnak köszönhetően 5,5-6 fok az átlaghőmérséklet a téli hónapokban, de a higanyszál nyáron sem szökik sokkal feljebb: a legmelegebb hónapban, augusztusban 13 fok van.

A futballszövetség égisze alatt négy osztályban összesen 54 labdarúgócsapat működik. Talán sokakat meglep, de a mintegy 25-30 idegenlégiós egy része kifejezetten azzal a szándékkal igazol ide, hogy ugródeszkaként használva Feröert erősebb bajnokságba tudjon továbblépni. Ez pedig, miképp a francia első osztályba távozó, szenegáli Ibrahima Camara példája mutatja, működik. Mivel rengeteg a csapadék, és közel 100 százalékos a páratartalom, füves pályán csak két együttes, a Royn Hvalba és B68 Toftir játszik, a többiek műfüvön futballoznak.

1892-ben persze még nem volt sok választás, vagy a latyakos füvön kergették a labdát, vagy sehol. Ekkor alakult az első hivatalos egylet, a Tvoroyrar Boltfelag. 50 évvel később, háborús időkben jött létre a nemzeti liga, ekkor már ki tudott állni annyi csapat, hogy elinduljon a bajnokság. 1992-ben az UEFA engedélyt adott rá, hogy a feröeri csapatok induljanak a BEK-ben (Bajnokcsapatok Európa Kupája) , a KEK-ben (Kupagyőztesek Európa Kupája) és az UEFA-kupában. Nekünk, magyaroknak akad kellemetlen emlékünk velük szemben: a 2002-es UEFA-kupa selejtezőn a Klaksvík hazai pályán 2-1-re vezetett az Újpest ellen, a lilák nagy nehezen tudták csak döntetlenre menteni a meccset, és összesítésben halovány 3-2-vel jutottak tovább.

Dán hatás

Az, hogy Feröeren a harmadik dán szövetségi kapitány dolgozik, és hogy ennyien játszanak dán csapatokban, annyira nem meglepő. A sziget Dániához tartozó autonóm terület, a feröeri mellett a dán is hivatalos nyelv.

Az este 20.45-kor kezdődő feröeri-magyar vb-selejtezőről írt felvezetőt ide kattintva olvashatják. Ha egy Feröeren dolgozó magyar kapusedző véleményére kíváncsiak, katt ide!

Na, de nézzük a Landsliðið-t, vagyis a feröeri válogatottat, mely 1988-ig kizárólag barátságos meccseket játszott, főként a környékbeli szigetek (Shetland, Orkney) csapatai ellen. Ekkor a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) úgy döntött, felveszi őket – negyedik legkisebb tagországként. Sokat nem kellett várni a miniállam első sikerére, 1989-ben Kanadát verték 1-0-ra, és ez még csak a kezdet volt. Az 1992-es Eb selejtezőjén Ausztriával csaptak össze a svédországi Landskronában, ugyanis UEFA-szabványnak megfelelő méretű füves pálya ekkor még nem volt Feröeren. Egy építési vállalkozó, Torkil Nielsen góljával 1-0-ra nyert Feröer, ami egészen elképesztő, világraszóló győzelem volt. Nemcsak azért, mert pár hónapja kapcsolódtak be a nemzetközi futball vérkeringésébe, de azért is, mert a csapat összes játékosa másodállásban futballozott, mindenkinek volt munkája odahaza, ennek végeztével jártak edzeni. Feröeren azóta azt a meccset csak landskronai csodaként emlegetik. Ráadásul abban a selejtezősorozatban még az észak-íreket is elkapták egyszer idegenben (1-1), így a kezdet rendkívül biztató volt.

A folytatás már kevésbé, a vb- és Eb-selejtezőcsoportokban rendre az utolsó helyen végzett a nemzeti csapat. Ezen nem változtatott az egykori Barca-játékos, Allan Simonsen érkezése sem a szövetségi kapitányi posztra. Azon viszont mindenképp, hogy a válogatottban számításba vehető futballisták erőnléte alapjaiban változott, sőt a dán mester még azt is elérte a szövetségnél, hogy a feröeri első osztály szezonjait a válogatott találkozóihoz igazítsák, és ha kell, meghosszabbítsák. A ’90-es évek második felében Luxemburgot, Máltát, San Marinót többször is elkapta Feröer tétmeccseken, ekkor még csak a hozzá hasonló miniországok ellen volt esélye. Néha pedig becsúszott egy-egy bravúros döntetlen a harmadik, negyedik kalaposok ellen is, mint Szlovénia, Skócia vagy Bosznia-Hercegovina. A dél-koreai vb-selejtezőt már 2 győzelemmel és egy döntetlennel zárták 7 vereség mellett.

Az első olyan eredményt, amelyre már a fél világ felkapta a fejét, a 2004-es Eb selejtezősorozatában érte el a csapat. Hannoverben a félidőben 1-1-re álltak Németország ellen, de a Kahnnal, Ballackkal, Janckerrel felálló Völler-csapat Klose révén végül elkerülte a szégyent, maradt a kínos magyarázkodás a 2-1 után. A Simonsen helyére érkező honfitárs, Henrik Larsen tudatosabban védekező csapattá kovácsolta Feröert, amire utódja, az első feröeriként dirigáló Olsen tudott építeni. Ennek volt köszönhető, hogy a friss világbajnokként Feröerre látogató olaszok mindössze egy kései góllal (1-2) tudtak győzelemmel távozni a szigetről. Ekkorra már a pályák jó részét műfű borította, ugyanis a gyep mindenhol hamar tönkrement a szélsőséges időjárási körülmények miatt. Ennek nyomán viszont gyakorlatilag egész évben lehetővé vált a tréningezés, ráadásul remek minőségű pályákon.

2008 nyarán először lőttek 3 gólt nemzetközi mérkőzésen – Észtországnak, a dél-afrikai vébére selejtezve pedig ikszeltek Ausztriával, négy év elteltével ez volt az első pontjuk tétmeccsen. Nem kellett sokat várniuk az első győzelmükre sem vb-selejtezőn – nem utolsó kalapos ellenféllel szemben: 2009-ben már az ír Brian Kerr irányításával hatalmas nemzetközi visszhangot kiváltva legyűrték Litvániát (2-1). Védekezni is nagyon megtanultak, a 2010-es vb-selejtezősorozatban meccsenként már csak átlagosan két gólt kaptak a korábbi 3-4-gyel szemben. Innentől kezdve csaknem minden évben szállítottak egy-egy tétmeccses bravúreredményt: megverték Észtországot, majd a 2014-es vébére selejtezve döntetlent értek el a rendszeres Eb- és vb-résztvevő írek ellen.

2011-ben érkezett az 1992-ben Eb-t nyert, a dán Brönby és a svájci, most éppen a Bajnokok Ligája főtábláján vitézkedő Basel korábbi trénere, Lars Olsen. A megfiatalított nemzeti csapat játékosaira többek között neki, és korábbi dán kapitányoknak is köszönhetően felfigyeltek a skandináv klubok scoutjai (játékosmegfigyelők), és egyre többen igazoltak a dán, norvég élvonalba. Az UEFA-klub koefficiens rangsorában előbbi az előkelő 18. helyén áll, utóbbi a 22. Csak a miheztartás végett: Magyarország a 33. Liechtenstein mögött, Feröer pedig a 41.

A győzelmek győzelmét 2014 novemberében aratta Feröer válogatottja: Pireuszból távoztak 1-0-lal, a Wikipedia szerint a The Guardian akkor azt írta, amióta létezik FIFA-ranglista, ilyen világraszóló sikert még nem ért el ennyire alacsonyan rangsorolt válogatott ilyen magasan jegyzett ellen. A görögök akkor a 18. helyen álltak, Feröer pedig a 187.-en. Miután Tórshavnban is legyőzték a helléneket, a válogatott történetében először az utolsó előtti helyen tudott zárni egy selejtezőcsoportban.

Az időjárásra visszatérve, Feröernek valóban hatalmas előny a hazai pálya, leginkább itt van esélyük a pontszerzésre, ugyanis Európában a meccsek többségét még mindig füves pályákon játsszák, Tórshavnban viszont pár éve műfüvesítették a nemzeti stadion játéktalaját, ami teljesen más típusú felkészülést igényel az ellenfelektől. Emellett számolni kell a szinte állandó, viharos erősségű széllel, mely az ország klímájából fakadóan szintén a feröeriek malmára hajtja a vizet.

A jelenlegi 24-es feröeri keretnek pontosan a fele légióskodik, közülük heten a dán, hárman az izlandi és ketten a norvég élvonalban futballoznak. A csapatból már csak négyen amatőrök, a többiek főállásban kergetik a labdát. Érdemes lesz rájuk odafigyelni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.