Százöt éves, eseménydús közös történelem

A közelmúlt a svájciak mellett szól, a magyar sikerekért sokat kellett lapoznunk a históriás könyvekben.

2016. 10. 06. 12:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több mint egy évszázadra nyúlik vissza a magyar és a svájci válogatott közös történelme. Az első találkozóra 1911. január 8-án került sor, a zürichi barátságos mérkőzésen 2:0-ra nyertek a hazaiak, pedig a magyaroknál játszott többek között Schlosser Imre, aki korának kiemelkedő tehetsége volt, de ő sem tudta feltartóztatni a svájci rohamokat. Schlosser a „visszavágón” átrendezte az erőviszonyokat, a 9:0-s magyar győzelemből hat góllal vette ki a részét. Az a siker sajátos lendületet kölcsönzött labdarúgóinknak, a válogatott három meccsen keresztül őrizte veretlenségét. A két csapat első tétmérkőzésén, egy Európa-kupa-találkozón 1928-ban 3:1-re győztek a magyarok. Svájc négy év múlva vágott vissza egy 3:1-es győzelemmel, szintén ebben a sorozatban.

Az Aranycsapat színre lépésével látványosan javult a magyar mérleg Svájc ellen. Puskásék idején szóba sem jött a vereség, legfeljebb az lehetett kérdés, hogy hány góllal fognak nyerni. A sikersorozat az Aranycsapat után is folytatódott, tizennyolc mérkőzésen át őrizte veretlenségét a magyar válogatott Svájccal szemben, igaz jobbára barátságos találkozókat játszott ez idő tájt a két együttes.

Hosszabb szünet után az 1982-es világbajnoki selejtező maradt emlékezetes. A Mészöly Kálmán vezette magyar válogatott 1981-ben kétszer is megmérkőzött Svájc csapatával. A luzerni találkozón Svájc kétszer is vezetett, de Magyarország Bálint László és Müller Sándor góljával mindig egyenlített. A budapesti visszavágón meggyőző magyar siker született a Népstadionban: hatvanötezer néző látta, hogy a két ezüstcipős, Nyilasi Tibor kettő és Fazekas László egy góljával Magyarország 3-0-ra győzött. Egyebek között ennek köszönhetően Mészöly Kálmán együttese magabiztosan masírozott ki az 1982-es spanyolországi világbajnokságra.

A svájciak a meccs előtt hazai pályán nyertek a románok ellen, bár mi csak 0-0-t játszottunk, érthető módon ők bizakodó hangulatban készültek a magyarokkal a mérkőzésre. Mészöly Kálmán csapata agresszív letámadással uralta a játékot, a svájciak a félpályán is alig-alig tudtak átjönni. „A magyar középpályások a megszerzett labdákkal ügyesen indították harcba a csatárokat. A magyar csapat a félidő közepén szerzett vezetést, és ettől kezdve egyre nagyobb fölénybe kerültünk. A második félidőben folytatódott az, amit a szünet megszakított, vagyis az erőteljes magyar támadások. Az első negyedórában újabb két gólt helyeztünk el a helvétek kapujába, és ezzel magabiztos győzelmet arattunk” – tudósított az akkori sportnapilap.

A kétgólos vezetés nem mindig volt jó ómen a magyaroknak. Egy évtizeddel később, 1995-ben is Mészöly Kálmán volt a kapitány, amikor Kiprich József és Illés Béla góljával már nyeregben érezhettük magunkat, de a hajrában jött a feketeleves: Nestor Subiat duplájával 2-2-re alakult az eredmény. Érdekesség, hogy a magyar válogatott akkoriban nem tudott jól sáfárkodni a kétgólos előnyével, Svájc mellett Törökországgal szemben is leadta az elsőbbségét, és döntetlenre végzett a Népstadionban.

Mészöly Kálmánt Csank János váltotta. A szigorú, bajszos szakember sem törte meg az átkot, tétmeccsen ő sem tudta legyűrni a helvéteket, egy hazai döntetlen mellett egy minimális idegenbeli vereség volt a mérlege a váci díszpolgárnak.

Hosszú szünet után Bicskei Bertalannal sikerült legyőzni Svájc válogatottját. Korsós György és Sebők József góljával már a hetedik percben kialakult a 2-0-s végeredmény, Svájc ezúttal nem támadt fel a folytatásban. Gellei Imre irányításával játszotta eddigi utolsó mérkőzését a magyar válogatott az alpesi ország ellen, és 2-1-re kikapott.

44 mérkőzést játszott a magyar válogatott Svájccal, a kapitányok között Dietz Károly a rekorder, ő ötször dirigált a helvétek ellen. Mészöly Kálmán négyszer, Baróti Lajos és Sebes Gusztáv háromszor meccselt a svájciakkal. Sebessel 1952-ben éppen a berni Wankdorf Stadionban győzött az Aranycsapat, ahol két év múlva elveszítette a világbajnoki döntőt. Idén azzal is beérnénk, ha Bernd Storck véget vetne a svájciak elleni tétmeccseken harmincöt éve tartó nyeretlenségi sorozatnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.