Mágikus Magyarok: Puskásék lemosták a pályáról az angolokat

Az évszázad mérkőzése 63 éve felnyitotta az angol futballvezérek szemét.

Gabay Balázs
2016. 11. 25. 9:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Zelk Zoltán verset, más dalt írt róla, könyv és film készült belőle, Budapesten óriási tűzfalra fújtak fel részletet belőle. Ma 63 éve mosta le a pályáról a magyar labdarúgó-válogatott Anglia csapatát a brit sajtó által az évszázad mérkőzésének nevezett barátságos találkozón. Hamis mítoszok is élnek a 6:3 kapcsán, például hogy az angolok ne kaptak volna ki azelőtt hazai pályán: ez ugyanis megtörtént négy évvel korábban a liverpooli Goodison Parkban, az írek ellen. Viszont az bizonyos, hogy a meccset követően nem csak az angol sportújságírók, a játékosok is magukba zuhantak a két csapat közti különbség láttán.

Syd Owen, egykori klasszis középhátvéd a találkozót látva azt nyilatkozta, olyan volt, mintha az ellenfél játékosai az űrből jöttek volna. Pedig Sebes Gusztáv szövetségi kapitány semmi különöset nem csinált, egyszerűen lemodellezte az angolok várható felállását, és a Wembley játékterének méreteit. A taktika egyszerű volt, és megsemmisítő: letámadás és gólra törő játék. Alig 60 másodperc elteltével az angol hálóban táncolt a labda. Egy félidő alatt ötöt kaptak a vendéglátók, alig tértek magukhoz.

A magyar hátvédek gyorsabban hozták ki a labdát, a középpályások pontosabban passzoltak, a csatárok sebesebben fejezték be az akciókat, mint ellenfeleik, amivel képtelen volt mit kezdeni az angol válogatott. Walter Winterbottom szövetségi kapitány rögeszmésen hitt a W-M felállás sikerében, és nem mérte fel, hogy centerhalf­ja már az angol–magyar előtti, a világválogatott ellen játszott meccsen is csődöt mondott a gyors támadókkal szemben. Hidegkuti Nándor háromszor mutatott rá tévedésére, bombagólokat lőtt, csakúgy mint Puskás Ferenc, aki a meccset a rádióban közvetítő Szepesi György szerint az évszázad gólját szerezte nehezen feledhető visszahúzós csele után.

Clifford Webbnek, a Daily Mail újságíró­jának elkeseredett sorai mindent elmondanak a vendéglátók hangulatáról azt követően, hogy a budapesti visszavágón 7:1-re kaptak ki. „Sebességben, gondolkozásban és állóképességben is felülmúltak minket a Mágikus Magyarok. Csak abban reménykedem, hogy ezek a kijózanító pofonok lesznek olyan hatással futballvezetőinkre, hogy belássák: a mai modern futball alapfeltétele és kulcsa a gyors futás közbeni labdabirtoklás.”

Az angol újságírók egy része úgy látta, a vereség, és a magyarok korszerű futballja – Zakariás például a középhátvéd és a védekező középpályás posztja között ingázott – forradalmi változásokat indított be a brit futballban, és Anglia Puskásék hadrendjén alapulva nyerte meg 1966-ban a vébét. Vittorio Pozzo, az olaszok 1934-ben, és 1938-ban világbajnokságot nyerő szövetségi kapitánya merész, de majdnem tökéletes jósnak bizonyult. A helsinki olimpia előtt azt mondta, a magyarok győznek a játékokon, és ugyanígy tippelt a 6:3 előtt is. Egyedül az 1954-es vébé előtt tett rossz lóra, itt újfent a magyarokat gondolta a végső nyertesnek, de másképp lett.

Bár idehaza sokan kívülről fújják, álljon itt az 1953. november 25-én pályára lépő magyar válogatott összeállítása: Grosics – Buzánszky, Lóránt, Lantos – Zakariás, Bozsik – Budai II, Kocsis, Hidegkuti, Puskás, Czibor. Csere: Gellér Sándor. Szövetségi kapitány: Sebes Gusztáv.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.