Feleslegessé válik-e a futballban a játékvezető?

Számos érv és ellenérv sorakozik a videobíróval kapcsolatban, összeszedtük őket.

Havasi Zsolt
2017. 01. 13. 4:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amikor a 19. század közepén a labdarúgás és a rögbi elvált egymástól, a huszonkét ember labdakergetési és gólszerzési őrülete elindult világhódító útjára. A kezdetben inkább szabadidős tevékenységként űzött sportág gyorsan fejlődött: csapatok és országos bajnokságok alakultak. S ahogy az egyre nagyobb tömegeket és pénzeket megmozgató futball fejlődött, úgy igazodott hozzá az olykor nagyobb, olykor kisebb ráncfelvarráson áteső szabályzata.

A futball 1886-ban alapított szabályalkotó testülete (International Football Association Board – IFAB), mint már sokszor történelme során, 2016. március 5-én újabb mérföldkőhöz érkezett. Ezen a napon ugyanis a szervezet arról döntött, hogy zöld jelzést ad a videotechnológiának, ezzel együtt kétéves tesztelési időszakot szavazott meg. A pályán tevékenykedő játékvezető négy esetben számíthat külső segítségre: gólok, kiállítások és büntetők megítéléséhez, illetve a szabálytalanságot elkövető játékos azonosításához. Legkésőbb a 2017–18-as szezontól, ugyan csak kísérleti jelleggel, általánosan bevezetik a videobírót a labdarúgásban.

Az IFAB szabálya lehetővé teszi, hogy a játékvezető egyik asszisztense az események felvételeit visszanézve segíthessen a főbírónak a helyes ítélet meghozatalában. A videobírónak lehetősége lesz jelezni a pályán dolgozó játékvezetőnek, ha valamit lát a felvételeken, ám a bíró is kérheti egy-egy jelenet visszanézését. „Nem azt várjuk, hogy minden egyes ítéletét számításba véve százszázalékos döntési hatékonysággal működjön, hanem hogy a nyilvánvalóan rossz döntések számát csökkentsük az olyan összecsapások esetében, amelyek mérkőzéseket befolyásoló hibák miatt dőlnek el” – áll a testület közleményében.

Mindenesetre a magyar játékvezető, Kassai Viktor történelmi tettet hajtott végre, amikor a Kashima Antlers – Atlético Nacional mérkőzésen videós visszajátszást alkalmazott egy büntető megítélésénél. És mint utólag kiderült, jól tette. Ez volt az első eset, hogy a FIFA hivatalos tornáján igénybe vették ezt a lehetőséget.

Türelemre intett az UEFA új szlovén elnöke, Aleksander Ceferin, szerinte tovább kell kísérletezni, hiszen egyelőre nem tiszta, mikor intézményesítik a rendszert. Mindenesetre az biztos, hogy egy közel ötvenoldalas dokumentum feketén-fehéren leírja, mikor kell a külső segítséget igénybe venni. A legfontosabb instrukció, mint azt Kassai több helyen jelezte, hogy nem szabad úgy mérkőzést vezetni, hogy majd úgyis segít valaki, ha hiba történik.

Persze a jelenleg kísérleti stádiumban lévő technikai újításról igencsak megoszlanak a vélemények.

„Ez új technológia, és az igazat megvallva nem igazán tetszik. Úgy vélem, zavarokat okozhat. Az első benyomásom az volt, hogy nem túl jó rendszer”

– mondta el véleményét Luka Modric, a Real Madrid és a horvát válogatott középpályása a Club América elleni klubvilágbajnoki mérkőzés után.

A találkozó végén a paraguayi Enrique Cáceres a technológiát hívta segítségül, hogy megítélje, a spanyolok második gólját szerző Cristiano Ronaldo lesről indult-e. A partjelző nem jelzett, a bíró pedig röviden tanácskozott segítőivel, s végül megadta a mérkőzés utolsó másodperceiben esett találatot.

„Én is úgy gondolom, hogy zűrzavarhoz vezethet, viszont a döntés nem rajtunk áll. Ha így határoztak, nekünk meg kell szoknunk a rendszert” – egészítette ki Modric véleményét a Real trénere, Zinédine Zidane.

A korábbi világ- és Európa-bajnok tréner mondandójának van egy fontos elemem ez pedig a megszokás. Számos olyan játékot segítő változást hozott már a szabályalkotó testület, amelyhez alkalmazkodni tudtak a labdarúgók. Nézzünk három példát:

Hazaadás újraértelmezése: Egészen 1993-ig kapusok megfoghatták a lábbal hátrapasszolt labdát, ami szándékos időhúzáshoz vezetett. Emiatt tiltották meg, ami döntően megváltoztatta a kapusok szerepét a csapatjátékban.

 Sárga és piros lap használata: Az újítás Kenneth George Aston játékvezetőhöz köthető. Ő vezette 1962-ben a Chile–Olaszország mérkőzést, amely santiagói csata elnevezéssel vonult be a sport köznyelvébe. A találkozó ugyanis mindenről szólt, csak a fociról nem. Többször meg kellett szakítani a játékot, volt olyan is, amikor csak a bevonuló rendőrség tudott rendet teremteni a pályán. És ugyan akkoriban hiába létezett a kiállítás vagy figyelmeztetés intézménye, sokan még azt sem tudták a meccs után, hogy egyáltalán figyelmeztették őket játék közben. A FIFA és az angol Labdarúgó-szövetség (FA) játékvezetői testületében is helyet kapó Aston a leírások szerint elpanaszolta feleségének a problémát, aki kivágott egy piros és egy sárga lapot kartonpapírból, és férje ingzsebébe illesztette. Így az 1970-es vb-n először már ezekkel a kártyákkal a zsebükben futhattak ki a gyepre a játékvezetők. A cédulákat a magyar élvonalban először 1971-ben alkalmazták. A lapok bevezetése után azért még igen sokszor előfordult a játékvezetői döntések elleni tiltakozás.

Lesszabály: Már 1886-ban, a labdarúgás hajnalán megalkották az első lesszabályt, amely kimondta: ha a támadó játékos és az ellenfél kapuvonala között az ellenfél legalább három játékosa tartózkodik, akkor nincs lesen a támadó. Ez akkoriban a gólok számának csökkenését hozta magával. Később beemelték, hogy bedobásnál nincs les, majd 1925-ben a védő játékosok számát háromról kettőre csökkentették. A mai értelmezés szerint pedig a játékos leshelyzetben van, ha közelebb van az ellenfél kapuvonalához, mint a labda és az utolsó előtti ellenfél. Természetesen számos apróság vonatkozik még a lesszabályra, ám a leglényegesebb, hogy alkalmazkodniuk kellett az új szabályokhoz a játékosoknak.

S – ahogy Bede Ferenc korábbi FIFA-játékvezető a Magyar Nemzetnek kiemelte – lehet, hogy

húsz év múlva már arról fogunk beszélgetni, hogy a videobírót miért nem előbb vezették be.

Mint mondta, mindenféleképpen szükségszerű volt a technológia beemelése a labdarúgásba, hiszen a felgyorsult tempó mellett már bőven vannak olyan szituációk, amelyeket emberi szemmel nem lehet megállapítani. Így könnyebbé és biztosabbá válhat a bírók munkája. Ahogy Bede jelezte, egyelőre nincs meghatározva, hányszor lehet videózni a kilencven perc alatt.

Annyiszor állítja meg a bíró a játékot, ahányszor szükséges. Nyilván lesz olyan, amikor hosszabb ideig áll a mérkőzés, de ez természetessé válik majd.

Ugyan egyelőre teoretikus feltevés, ám ahogy fejlődik a technika, úgy fog kiszorulni a bíró szubjektív döntéshozatala – a játékvezetők, akik ellenezték a videobírót, pont ezzel érveltek. A szubjektív tényezőt és az ebből fakadó rossz döntést próbálják minimálisra csökkenteni a Premier League-ben azzal, hogy gólvonaltechnológiát alkalmaznak. Bede Ferenc szerint ha folytatódik ez a gondolkodásmód, és bevezetik a kamerarendszert, a következő lépcsőben az asszisztensek szerepe is meg fog kérdőjeleződni.

A többször hazánk legjobbjának választott bíró hozzátette, hogy amivel most a fociban próbálkoznak, az a tengerentúlon már évek óta a játék szerves része. Tény, az észak-amerikai jégkorongbajnokságban vagy az amerikaifutball-bajnokságban elképzelhetetlen, hogy az első osztályú összecsapások alkalmával ne hívják segítségül a videóbírót. Előbbiben például már 1991 óta a játék menetének része a felvételek visszanézése – igaz, csak abban az esetben használják, hogy eldöntsék, a pakk áthaladt-e a gólvonalon. Mindenesetre ahogy a futballban, úgy az NHL-ben és az NFL-ben is dollármilliók forognak kockán, így egy rossz ítélet könnyen nagy bukáshoz vezethet.

Összességében Bede azonban úgy látja, a szabályokon csak a legszükségszerűbben szükséges változtatni, hiszen a világ minden táján, az összes ligában érteni és alkalmazni kell a szabályokat. Magyarul nem szabad, hogy annyira bonyolulttá váljanak, hogy a résztvevők se értsék.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.