A Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) tanácsának keddi döntése értelmében 2026-ban már 48 csapat szerepelhet a világbajnokságon. A szövetség közlése szerint egyhangú döntés született Zürichben. Az új lebonyolítási rend szerint kilenc év múlva a 48 nemzeti együttes az első szakaszban 16 hármas csoportban küzd majd meg. Úgy tűnik, a triók első két helyezettje jut tovább a kieséses szakaszba.
Kérdés még, hogy megszűnik-e a döntetlen a tornán, és azonnali büntetőpárbaj döntene a győztes kilétéről. Azt sem tudni, az indulók számának növekedésével melyik kontinens jár majd jól, de nagy valószínűséggel Afrika és Ázsia, előbbi a nagy, még feltáratlan piac, utóbbi a szponzorok bevonása érdekében. A Daily Mail információi szerint ugyanakkor az európai helyek száma 13-ról 16-ra nő. A lap hozzáteszi, hogy Afrikát 5 helyett 9 csapat képviselheti, Ázsia is kap további 4 helyet (most 4 vagy 5 csapat juthat ki az interkontinentális selejtező függvényében). Ez plusz 11 csapatot jelent, a maradék ötöt nem részletezi a cikk.
Az olasz–svájci Gianni Infantino FIFA-elnök múlt szerdán egy dubaji konferencián leszögezte, a bővített tornát ugyanannyi idő alatt le lehetne bonyolítani, mint a mostani 32 csapatos viadalt. Infantino a februári elnökválasztást megelőzően még a 40 csapatos vb ötletével kampányolt, később azt javasolta, hogy a 48 nemzeti együttesből 16 egy selejtezőforduló után essen ki, majd a torna az eddigiekhez hasonlóan, 32 csapattal folytatódjon, legutóbb viszont már azt hangoztatta, hogy a 16-szor hármas formátum a legnépszerűbb opció.
A 48 együttest felvonultató vb egyúttal a pénzügyileg legvonzóbb struktúra is lenne Infantino szerint. Az előzetes számítások alapján a bevétel csaknem 20 százalékkal, 6,5 milliárd dollárra nőhet, a költségek viszont csak 300 millióval gyarapodhatnának, így elérhetnék a 2,3 milliárd dollárt, a lehetséges nyereség pedig 640 millió dollár lenne. A FIFA a tervek szerint a televíziónézőknek és a műsorszolgáltatóknak a kezdési időpontok rugalmassá tételével kedvezne, vagyis nem a helyi idő szerinti főműsoridőben rendeznék a találkozók többségét, hanem akkor, amikor az a legmegfelelőbb a két válogatott otthoni szurkolói számára.
Az első, 1930-ban, Uruguayban rendezett tornán még csak 13 csapat szerepelt, hogy aztán négy esztendővel később Olaszországba már 16 csapatot hívjanak el. Hosszú évekig ez volt a vb mezőnyének létszáma, kivéve azokat az éveket, amikor valamely csapat visszavonta nevezését (1950-ben India és Franciaország lépett vissza, korábban pedig Ausztria az Anschluss miatt nem játszott az 1938-as vb-n), illetve közismert az is, hogy '42-ben és '46-ban nem rendeztek foci-vb-t. 1982-ben, Spanyolországban láthatott a nagyérdemű először 24 csapatot, és 1994-ig maradt is ennyi, hogy aztán 1998-ban, Franciaországban már 32 csapat lábán induljon útjára a labda. A mostani létszámemelés még nem érinti a 2018-as oroszországi és 2022-es katari tornát sem, a 2026-os megmérettetés helyszíne pedig még nem ismert.
A mérkőzések száma 64-ről várhatóan 80-ra emelkedik.
Diego Maradona (minden idők egyik legjobb labdarúgója): - Elégedett vagyok a kezdeményezéssel, mert ennek hála olyan országok is kijuthatnak, amelyek most a kvalifikáció kezdetekor tudják, hogy teljesen esélytelenek. Fantasztikus lesz, mindenki arról álmodik, hogy vb-n szerepelhessen, most már nem hiába.
Carlo Ancelotti (edző, Bayern München): - A gazdasági érdekek befolyásolják a minőséget, mert egyre több mérkőzést kell játszanunk. A futball felzabálja önmagát, hogy úgy mondjam. Túlságosan ki vagyunk facsarva. A kevesebb meccs jobb minőséget jelentene, ezt kellene szem előtt tartani.
Pep Guardiola (edző, Manchester City): - Nem veszik figyelembe a labdarúgók érdekeit. Ez egy rossz ötlet. Ha már valamit kitalálunk, akkor az legyen a több cserelehetőség a mérkőzésen. Ki fogják így nyírni a játékosokat. A játékosokra hatalmas nyomás nehezedik, nem tudják magukat kipihenni. Amint vége vége a szezonnak, egy hét múlva kezdődik is a vb.
Joachim Löw (német kapitány): - Ha több csapat vesz részt a világbajnokságon, akkor a minőség hígulni fog.
David Trézéguet (világbajnok labdarúgó): - Szerintem ez egy ragyogó ötlet, és ez egy nagyszerű lehetőség azoknak az országoknak és azoknak a játékosoknak, akiknek eddig nem volt alkalmuk világbajnokságon szerepelni. Tehát összességében ez egy szép gondolat, bár a részletek kidolgozásához még időre van szükség.
Karl-Heinz Rummenigge, ECA (európai labdarúgóklubok szervezete): - A játékosok, különösen a válogatott labdarúgók elfogadhatatlanul sok mérkőzést játszanak, visszautasítjuk ezt a kezdeményezést. Ideje ismét a sportszakmai kérdésekre összpontosítani, a politika és az üzlet nem élvezhet elsőbbséget a labdarúgásban. A szurkolók és a játékosok érdekében szorgalmazzuk a FIFA-nál, hogy ne növeljék a világbajnokság résztvevőinek számát!
Reinhard Grindel (A Német Labdarúgó-szövetség elnöke): - Tartok a játékosok megnövekedő terhelésétől.
###HIRDETES2###