A férfit a baden-württembergi Tübingen város közelében vették őrizetbe. A gyanú szerint nyereségvágyból hajtotta végre a támadást, arra spekulált, hogy a labdarúgó-egyesület részvényeinek ára esni fog a merénylet után. A Bild című német lap értesülése szerint a férfi ezt be is vallotta.
A gyanúsított a támadás napján, április 11-én úgynevezett értékesítési opciót vásárolt 15 ezer BVB-részvényre. Jelentős nyereségre tehetett volna szert, ha az árfolyamuk valóban gyengült volna. Erre akkor lett volna esély, ha a támadásban meghalnak vagy súlyosan megsérülnek játékosok – áll az ügyészség közleményében.
Az ügyletet fogyasztási hitelből finanszírozta, és annak a szállodának az internetkapcsolatán keresztül bonyolította le, ahol a csapat az AS Monaco elleni Bajnokok Ligája-negyeddöntőre készülve megszállt.
A Bild a hatóságoktól kiszivárgott információk alapján azt írta, hogy a férfi 78 ezer eurót fordított az értékesítési opciók megszerzésére, és 3,9 millió eurós profitot érhetett volna el. A közreműködő pénzügyi közvetítőcégnél gyanúsnak találták az ügyletet, pénzmosásra gyanakodtak, és bejelentést tettek a rendőrségnél.
A férfi még márciusban foglalt szobát a L’Arrivée nevű hotelben, és április 9-én érkezett meg. Tetőtéri szobájából jó kilátás nyílt a támadás helyszínére, a hotel előtti parkolóra – közölte a legfőbb ügyészség.
A Bild információi szerint a gyanúsított furcsán viselkedett, például a támadás utáni felfordulásban a legnagyobb nyugalommal beült a szálloda vendéglőjébe, és rendelt egy marhasültet, ami feltűnt az alkalmazottaknak. Az N-tv hírtelevízió értesülése szerint éppen a hotel dolgozóinak beszámolói alapján került a hatóságok látókörébe.
A szövetségi legfőbb ügyészség közleménye alapján a merényletet három pokolgéppel hajtotta végre. Kettőt a talaj közelében helyezett el, egyet pedig nagyjából egyméteres magasságban, túl magasan ahhoz, hogy pusztító hatását teljes mértékben kifejtse. A fémszegecsekkel megtöltött robbanószerkezetek erejét jelzi, hogy egy ilyen tárgyat a helyszíntől 250 méterre találtak meg.
A Bild szerint a villanyszerelőként dolgozó férfi távirányítású gyújtószerkezettel hozhatta működésbe a pokolgépeket. Az nem biztos, hogy egyedül készítette elő és hajtotta végre a támadást, erre utal, hogy a hatóságok keresnek két feltételezett bűntársat, két orosz férfit.
A legfőbb ügyészség közleményében felidézték, hogy a helyszínen találtak három azonos szövegű levelet, amely ugyan szélsőséges iszlamista háttérre utal, de ez az elemzése alapján „erősen kétséges”. Előkerült egy szélsőjobboldali háttérre utaló írás is, de semmi nem utal arra, hogy az elkövetőtől származik – áll a közleményben.
A BVB csapatát az AS Monaco elleni mérkőzésre szállító autóbusz ellen április 11-én 19 óra 15 perckor követtek el robbantásos merényletet. A különleges biztonsági felszerelésekkel, köztük megerősített szélvédőkkel ellátott jármű két helyen rongálódott meg, és egy berepedt szélvédő megsebesítette Marc Bartrát, a csapat egyik védőjét. A spanyol légiós – felületi sérülések mellett – csuklótörést szenvedett. A busz útját biztosító egyik motoros rendőr légnyomási sérülést szenvedett, és sokkot kapott. A mérkőzést elhalasztották.
Korábban egy iraki férfit vettek őrizetbe a támadás miatt, ám végül nem találtak bizonyítékot arra vonatkozóan, hogy kapcsolatban állt volna a robbantással.
A Borussia Dortmund Monaco elleni mérkőzését a támadás miatt szerda kora estére halasztották, de a német klub ekkor sem volt könnyű helyzetben. Thomas Tuchel, a vezetőedző élesen bírálta az UEFA-t, mert szinte még fel sem ocsúdtak a támadásból, másnap már pályára kellett lépniük. Úgy vélekedett, nagyon nehéz volt a meccsre koncentrálni, ezért is kaphattak ki 3-2-re.