A Magyar Labdarúgó-szövetség egyik munkatársa megkereste Darázs Tamást, hogy térképezze fel azokat a tehetséges dél-szlovákiai futballistákat, akiket honosítani lehet. Az ETO FC Győr technikai vezetője a szlovákiai Új Szónak adott interjújában jelezte, a vezérelve az volt, hogy a listán szereplő labdarúgók megfeleljenek a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség honosítási szabályainak, és tehetségük alapján bekerülhessenek a válogatottba. A nemzetközi szövetség előírásai szerint ha a játékos szülei vagy nagyszülei Magyarországon születtek, akkor a futballista jogosult arra, hogy a nemzeti tizenegy tagja legyen. Mivel Szlovákia a trianoni békeszerződésig Magyarországhoz tartozott, illetve Dél-Szlovákia nagy részét a második világháború idején szintén országunkhoz csatolták, a kritériumnak rengeteg futballista megfelel, ha előtte nem játszott tétmérkőzésen más ország színeiben az A csapatban vagy az adott korosztály válogatottjában. Ha az utánpótlásban tétmeccsen pályára lépett, még tagja lehet a felnőttcsapatnak, azonban más ország korosztályos válogatottjában már nem szerepelhet. De az is felöltheti egyébként a címeres mezt, aki 18 éves korától számítva öt éve magyar klubcsapatban szerepel.
Ugyan a listát a szövetség egyelőre nem hozta nyilvánosságra, azért nagyjából össze lehet rakni a képet. A Felvidéken pallérozódó, magyar ajkú labdarúgókat figyelő Darázs korábban az NSO.hu-n megjelent cikkében például a húszéves József Urblíkra hívta fel a figyelmet. A cseh élvonalban szereplő Vysocina Jihlava védekező középpályása Bártfán született, és a liga egyik legnagyobb felfedezettje, eddig csak az U17-es válogatottban kapott szerepet. Gergely Tumma és Kevin Kele neve is előkerült korábban. Előbbi a Spartak Trnava U17-es csapatának belső védője, egyben kapitánya, és már most 190 centiméter magas, és 78 kilogramm. Az érsekújvári születésű Keléről talán elég annyit írni, hogy a rendkívül gyors támadó a Slovan Bratislava felnőttcsapatában győztes góllal mutatkozott be. A Hungaryscout.hu portálnak ráadásul mindketten biztatóan nyilatkoztak a magyar válogatottságról.
S ha már Érsekújvár: egy kis kutatás után rá lehet lelni Jozef Pastorekre, akinek szintén magyar felmenői vannak, és 2015 júliusában került a Nové Zámkytól az Aston Villa akadémiájára. A középpályás a Premier League korosztályos rájátszásában – a Transfermarkt.com adata szerint – öt mérkőzésen két gólt is szerzett, és utoljára 2014-ben, az U17-es Eb-selejtezősorozatban lépett pályára szlovák színekben. A komáromi születésű Dávid Doktorik is alkalmas jelölt. A 16 éves középpályás, akiről edzője, Szijjártó László úgy nyilatkozott, hogy nagyon intelligens, kitűnő tanuló, a Dunaszerdahely U19-es csapatának tagja, ráadásul ő még lehet magyar utánpótlás-válogatott is.
A vágsellyei, 1998-as születésű András Lénárttal is lehet számolni, igaz, csak a felnőtteknél. A posztját tekintve védekező középpályás Lénárt 2016 augusztusa óta a Videoton játékosa. 2015 májusában még a Győri ETO színeiben pályára lépett az NB I-ben. Persze bő a lista, sokan vannak ugyanis, akik ha Magyarországra igazolnának, akkor öt év elteltével – mint Paulo Vinicius – akár az A keret tagjai lehetnek.