Narancssárgába öltözik a Barcelona, mint 25 éve, az első BEK-győzelemnél

Kubalát, a 20. század Messijét is ünneplik a klubnál, amelyet korábban magyar edzők szomorítottak el.

Arday Attila
2017. 05. 20. 14:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A barcelonai játékokon a kosárlabdát az amerikai Dream Team (Larry Bird, Magic Johnson, Michael Jordan...), a teniszt Steffi Graf és Boris Becker főszereplése emelte soha nem látott magasságokba, az olimpia végén pedig a spanyol labdarúgó-válogatott aranyérmet nyert. Mégpedig katalánokkal, mindenekelőtt Josep Guardiolával a soraiban, Kubala Lászlóval a kispadon. 

A Barcelona idén már nem lehet Bajnokok Ligája-győztes, bajnok is nehezen. 2017 az emlékezés éve. Hétvégén éppen huszonöt éve, hogy megszületett az első BEK/BL-siker, a klublegenda Kubala László pedig júniusban lenne 90 éves. 

Két olyan óriása van az európai kupaporondnak, amely emberemlékezet óta a legnagyobb klubok közé tartozik, mégis évtizedeken át várt az első BEK-győzelemre, miközben szurkolói megsirattak elveszített finálékat. Az egyik ilyen a Juventus, a másik a Barcelona. A katalánok először 1961-ben Kubalával, Kocsis Sándorral, Czibor Zoltánnal jutottak el a legrangosabb sorozat döntőjébe, ott azonban 3-2-re kikaptak a Guttmann Béla vezette Benficától.

A vesztes csapat két gólját Kocsis és Czibor szerezte. 

Ezek után a második BEK-döntőre további huszonöt évet kellett várni. 1986-ban a Barcelona favoritként, Sevillában küzdhetett meg a bukaresti Steauával; a meccs azonban 0-0 után tizenegyespárbajban dőlt el, Helmuth Duckadam, a román kapus pedig mind a négy katalán tizenegyest megfogta. A serlegtől így megint egy magyar tréner csapata fosztotta meg a Barcelonát, hiszen a Steaua kispadján Jenei Imre ült, egyik kulcsjátékosa ráadásul Bölöni László volt, még ha ki is hagyta a tizenegyesét.     

Az 1991–92-es BEK-sorozat, amely végül meghozta a Barcelona-diadalt, más szempontból is történelmi lett. Ekkor nevezték ugyanis utoljára így a kupát, a folytatásban Bajnokcsapatok Európa-kupája helyett Bajnokok Ligájában játszhattak Európa legjobbjai. Az utolsó BEK a lebonyolításában már a BL-hez hasonlított: a legjobb nyolc között két négyes csoportban játszottak a csapatok, oda-vissza alapon. Mivel a sorozat a nevéhez még méltó volt és valóban csak a bajnokcsapatok játszhattak, közép- és kelet-európai együttesek is eljuthattak a legjobbak közé. Ma már sajnos hihetetlennek tűnik, hogy akkor a nyolc között ott volt a Sparta Praha, a Dinamo Kijev és (címvédőként!) a belgrádi Crvena zvezda. Ahogy az is a futball romantikus, ártatlan korszakának látszik a mából, hogy egy csapatban csak három idegenlégiós léphetett pályára; a Barcelonában ezt a triót a dán Michael Laudrup, a bolgár Hriszto Sztoicskov és a holland Ronald Koeman alkotta.   

Az 1992. május 20-ai, Sampdoria elleni finálé a 112. percben, Ronald Koeman – messze földön híres – szabadrúgásával dőlt el a Wembley-ben.

 

A Barcelona ebben a csatában szokatlan mezben lepte meg a közönséget és az ellenfelet: narancssárgában futballozott,

éppen ezért Lionel Messi és a mai utódok a huszonötödik évfordulón, a vasárnap esti bajnokin ugyanilyen mezt viselnek majd az Eibar ellen. Ahhoz, hogy újabb címet ünnepeljenek, győznie kell otthon a Barcának, a Real Madridnak pedig ugyanekkor vereséget szenvednie Málagában. Erre már csak azért is kicsi az esély, mert ha a Málagától szerzett Isco bajnok lesz a Reallal, a két klub közötti szerződés értelmében egymillió euró üti korábbi egyesülete markát. Ez is ott lesz a fejekben, igaz a Málaga amúgy sem győzte le négy éve a Realt.  

Kubala László barcelonai népszerűségét itthonról nemigen tudjuk felfogni. A szemléltetéséhez az a tény is elég, hogy 1999-ben, a klub alapításának 100. évfordulóján a szurkolók őt választották az FC Barcelona valaha volt legjobb futballistájának.

Pedig a hetvenes években Cruyffot, a nyolcvanas években Maradonát, a kilencvenes években Romariót és Ronaldót, Brazília ékköveit is látták játszani a csapat mezében.

Kubala László, a csehszlovák, a magyar és a spanyol válogatott egykori fedezete megélhette az elismerésnek eme legnagyobb fokát. Szerdán volt tizenöt éve, hogy meghalt 2002. május 17-én.

Június 10-én lenne 90 éves, az évforduló alkalmából Magyarország barcelonai főkonzulátusa múlt hétfőn tartott nagyszabású ünnepséget a barcelonai Királyi Palotában. Hazánkat többek között Tarlós István mint Kubala szülővárosának, Budapestnek a főpolgármestere képviselte; bejelentése alapján a Fáy utcai stadion közelében lévő parkot a futballfenoménról nevezik el.

Gerard Figueras, Katalónia sportért felelős főtitkára a huszadik század Messijének nevezte el Kubalát, akinek a személye leginkább összekötötte Katalóniát és Magyarországot.

 

Vizet a Barcelonának

Katalónia és Magyarország közötti kapcsolat lehet a Kaqun-víz is. Az egyedi vízkezelési technológiát alkalmazó Kaqun Europe Zrt. volt ugyanis a „Kubala 90” elnevezésű, múlt hétfői est fő támogatója. Robert Lyons, a magyar cég tulajdonosa nagy Barcelona-rajongó, fontos célja, hogy a terméket Lionel Messihez (ha úgy tetszik, a 21. század Kubalájához) és társaihoz eljuttassa. A részvénytársaságnál érdeklődésünkre elmondták, néhány hete Párizsban már sikerült egy fontos szerződést megkötni, mégpedig a Francia Kosárlabda-szövetséggel.  

Kulin Sándor, a cég tudományos igazgatója hozzátette, szingapúri állami részvétellel végzik a legújabb klinikai tanulmányokat a pozitív hatás igazolására.

Azért éppen Szingapúrban kaptak rá erre, mert itt a diabetes népbetegség lett. 2015-ben már a népesség 12,8 százaléka volt cukorbeteg a jóléti államban, vagyis huszonöt év alatt majdnem megduplázódott a számuk (10 százalék felett már népbetegségről beszélünk).

A szingapúri The Business Times és The Straits Times honlapján megjelent írások alapján az idén bejelentett klinikai tanulmányok többek között arra keresik a választ, hogy a Kaqun ivó- és fürdőkúra mennyiben segít a cukorbetegeknek állapotuk javításában, illetve a betegség késői szövődményeinek elkerülésében és gyógyításában. Az eredményekre még várni kell, de a szakirodalmi adatok szerint a szöveti oxigénszint helyreállítása kulcs lehet egy sor krónikus betegség sikeresebb gyógyításában.

Az eddigi ismeretek alapján a magas oxigéntartalmú víz a szervezetben könnyen felszívódik és hasznosíthatóvá válik, így segít a természetes egyensúly visszaállításában, az egészség fenntartásában, és általános jó közérzetet biztosít. A cég kommunikációja alapján a Kaqun-víz a szöveti oxigénszint megemelésével a sportban a teljesítmény javulását és a regeneráció idejének lerövidülését eredményezheti.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.