A barcelonai játékokon a kosárlabdát az amerikai Dream Team (Larry Bird, Magic Johnson, Michael Jordan...), a teniszt Steffi Graf és Boris Becker főszereplése emelte soha nem látott magasságokba, az olimpia végén pedig a spanyol labdarúgó-válogatott aranyérmet nyert. Mégpedig katalánokkal, mindenekelőtt Josep Guardiolával a soraiban, Kubala Lászlóval a kispadon.
A Barcelona idén már nem lehet Bajnokok Ligája-győztes, bajnok is nehezen. 2017 az emlékezés éve. Hétvégén éppen huszonöt éve, hogy megszületett az első BEK/BL-siker, a klublegenda Kubala László pedig júniusban lenne 90 éves.
Két olyan óriása van az európai kupaporondnak, amely emberemlékezet óta a legnagyobb klubok közé tartozik, mégis évtizedeken át várt az első BEK-győzelemre, miközben szurkolói megsirattak elveszített finálékat. Az egyik ilyen a Juventus, a másik a Barcelona. A katalánok először 1961-ben Kubalával, Kocsis Sándorral, Czibor Zoltánnal jutottak el a legrangosabb sorozat döntőjébe, ott azonban 3-2-re kikaptak a Guttmann Béla vezette Benficától.
A vesztes csapat két gólját Kocsis és Czibor szerezte.
Ezek után a második BEK-döntőre további huszonöt évet kellett várni. 1986-ban a Barcelona favoritként, Sevillában küzdhetett meg a bukaresti Steauával; a meccs azonban 0-0 után tizenegyespárbajban dőlt el, Helmuth Duckadam, a román kapus pedig mind a négy katalán tizenegyest megfogta. A serlegtől így megint egy magyar tréner csapata fosztotta meg a Barcelonát, hiszen a Steaua kispadján Jenei Imre ült, egyik kulcsjátékosa ráadásul Bölöni László volt, még ha ki is hagyta a tizenegyesét.
Az 1991–92-es BEK-sorozat, amely végül meghozta a Barcelona-diadalt, más szempontból is történelmi lett. Ekkor nevezték ugyanis utoljára így a kupát, a folytatásban Bajnokcsapatok Európa-kupája helyett Bajnokok Ligájában játszhattak Európa legjobbjai. Az utolsó BEK a lebonyolításában már a BL-hez hasonlított: a legjobb nyolc között két négyes csoportban játszottak a csapatok, oda-vissza alapon. Mivel a sorozat a nevéhez még méltó volt és valóban csak a bajnokcsapatok játszhattak, közép- és kelet-európai együttesek is eljuthattak a legjobbak közé. Ma már sajnos hihetetlennek tűnik, hogy akkor a nyolc között ott volt a Sparta Praha, a Dinamo Kijev és (címvédőként!) a belgrádi Crvena zvezda. Ahogy az is a futball romantikus, ártatlan korszakának látszik a mából, hogy egy csapatban csak három idegenlégiós léphetett pályára; a Barcelonában ezt a triót a dán Michael Laudrup, a bolgár Hriszto Sztoicskov és a holland Ronald Koeman alkotta.
Az 1992. május 20-ai, Sampdoria elleni finálé a 112. percben, Ronald Koeman – messze földön híres – szabadrúgásával dőlt el a Wembley-ben.
A Barcelona ebben a csatában szokatlan mezben lepte meg a közönséget és az ellenfelet: narancssárgában futballozott,
éppen ezért Lionel Messi és a mai utódok a huszonötödik évfordulón, a vasárnap esti bajnokin ugyanilyen mezt viselnek majd az Eibar ellen. Ahhoz, hogy újabb címet ünnepeljenek, győznie kell otthon a Barcának, a Real Madridnak pedig ugyanekkor vereséget szenvednie Málagában. Erre már csak azért is kicsi az esély, mert ha a Málagától szerzett Isco bajnok lesz a Reallal, a két klub közötti szerződés értelmében egymillió euró üti korábbi egyesülete markát. Ez is ott lesz a fejekben, igaz a Málaga amúgy sem győzte le négy éve a Realt.
Kubala László barcelonai népszerűségét itthonról nemigen tudjuk felfogni. A szemléltetéséhez az a tény is elég, hogy 1999-ben, a klub alapításának 100. évfordulóján a szurkolók őt választották az FC Barcelona valaha volt legjobb futballistájának.
Pedig a hetvenes években Cruyffot, a nyolcvanas években Maradonát, a kilencvenes években Romariót és Ronaldót, Brazília ékköveit is látták játszani a csapat mezében.
Kubala László, a csehszlovák, a magyar és a spanyol válogatott egykori fedezete megélhette az elismerésnek eme legnagyobb fokát. Szerdán volt tizenöt éve, hogy meghalt 2002. május 17-én.
Június 10-én lenne 90 éves, az évforduló alkalmából Magyarország barcelonai főkonzulátusa múlt hétfőn tartott nagyszabású ünnepséget a barcelonai Királyi Palotában. Hazánkat többek között Tarlós István mint Kubala szülővárosának, Budapestnek a főpolgármestere képviselte; bejelentése alapján a Fáy utcai stadion közelében lévő parkot a futballfenoménról nevezik el.
Gerard Figueras, Katalónia sportért felelős főtitkára a huszadik század Messijének nevezte el Kubalát, akinek a személye leginkább összekötötte Katalóniát és Magyarországot.
Vizet a Barcelonának
Katalónia és Magyarország közötti kapcsolat lehet a Kaqun-víz is. Az egyedi vízkezelési technológiát alkalmazó Kaqun Europe Zrt. volt ugyanis a „Kubala 90” elnevezésű, múlt hétfői est fő támogatója. Robert Lyons, a magyar cég tulajdonosa nagy Barcelona-rajongó, fontos célja, hogy a terméket Lionel Messihez (ha úgy tetszik, a 21. század Kubalájához) és társaihoz eljuttassa. A részvénytársaságnál érdeklődésünkre elmondták, néhány hete Párizsban már sikerült egy fontos szerződést megkötni, mégpedig a Francia Kosárlabda-szövetséggel.
Kulin Sándor, a cég tudományos igazgatója hozzátette, szingapúri állami részvétellel végzik a legújabb klinikai tanulmányokat a pozitív hatás igazolására.
Azért éppen Szingapúrban kaptak rá erre, mert itt a diabetes népbetegség lett. 2015-ben már a népesség 12,8 százaléka volt cukorbeteg a jóléti államban, vagyis huszonöt év alatt majdnem megduplázódott a számuk (10 százalék felett már népbetegségről beszélünk).
A szingapúri The Business Times és The Straits Times honlapján megjelent írások alapján az idén bejelentett klinikai tanulmányok többek között arra keresik a választ, hogy a Kaqun ivó- és fürdőkúra mennyiben segít a cukorbetegeknek állapotuk javításában, illetve a betegség késői szövődményeinek elkerülésében és gyógyításában. Az eredményekre még várni kell, de a szakirodalmi adatok szerint a szöveti oxigénszint helyreállítása kulcs lehet egy sor krónikus betegség sikeresebb gyógyításában.
Az eddigi ismeretek alapján a magas oxigéntartalmú víz a szervezetben könnyen felszívódik és hasznosíthatóvá válik, így segít a természetes egyensúly visszaállításában, az egészség fenntartásában, és általános jó közérzetet biztosít. A cég kommunikációja alapján a Kaqun-víz a szöveti oxigénszint megemelésével a sportban a teljesítmény javulását és a regeneráció idejének lerövidülését eredményezheti.