BL-döntő: a végjátékok mesterének és a jövő sztárjának találkozása

Egy ember, aki a saját bőrén tapasztalta meg a finálék sajátosságát. S egy másik, aki a jövő sztárja.

Arday Attila
2017. 06. 03. 16:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha van valaki korunk labdarúgásában, aki a döntőkre született, az Zinédine Zidane. Az a csapat, amelyet játékosként vagy edzőként szolgál, majdnem biztos lehet benne, hogy eljut vele a legrangosabb európai klubsorozatok vagy éppen a világ- és Európa-bajnokságok döntőjébe, ott pedig mindig várhatunk tőle valami maradandót.

Az algériai származású francia futballzseninek a saját bőrén kellett kitapasztalnia, hogyan kell viszonyulni a finálékhoz, hiszen az első három jelentősebb döntőjét elveszítette. 1996-ban a Bordeaux-val kapott ki a Bayern Münchentől az UEFA-kupáért, 1997-ben a Juventusszal a Dortmundtól a BL-serlegért, 1998-ban szintén a Juvéval a Real Madridtól, szintén a BL-serlegért vívott mérkőzésen. Ekkor akár örök vesztesnek is ki lehetett volna kiáltani.

Az elbukott ’98-as, Real elleni csata után néhány héttel azonban Zidane átlépett saját árnyékán, és megérkezett a futballtörténelem legnagyobbjai közé.

Bár világéletében a lábában volt az ereje, a franciaországi világbajnokság döntőjében két gólt fejelt Brazíliának az első félidőben, padlóra küldve a torna favoritját. 2000-ben már az Európa-bajnokság trófeáját emelhette a magasba egy olyan döntő végén, amelyben a franciák a 94. percben egyenlítettek az olaszok ellen, majd a ráadásban aranygóllal győztek. Nem ő szerezte a gólokat, de játékszervezőként kulcsszereplője volt az Eb-nek. 2002-ben már új klubcsapatával, a Real Madriddal jutott el a Bajnokok Ligája végjátékáig, és belőtte a döntők egyik leghíresebb gólját: a 16-osról ballal, kapásból a jobb felső sarokba vágta a labdát. E találat értékét persze az emeli igazán, hogy eldöntötte vele a mérkőzést a Leverkusen ellen.

Játékosként az utolsó döntőjét a 2006-os világbajnokságon élte meg, amelynek végül tragikus hőse lett. Az olaszok elleni meccs hosszabbításában, a 110. percben – nem először pályafutása során – elveszítette a fejét, pontosabban lefejelte vele az őt cukkoló Marco Materazzit, kiállították, a tizenegyespárbajban pedig a franciák alulmaradtak.

Zidane majdnem tíz évre kivonult a futball fő áramlatából, mígnem tavaly januárban a korábban másodedzőként dolgozó trénert kinevezték a Real Madrid vezetőedzőjévé.

Az eredmény egy látványosan magára találó, erőnlétében sokat fejlődő csapat, tizenegyesekkel megnyert BL-döntő tavaly májusban az Atlético Madrid ellen, az idén pedig egy újabb nagy menetelés a Bajnokok Ligájában.

Zidane-t és a mostani ellenfelet, a Juventust több erős szál is összeköti. Túl azon, hogy mint írtuk, a torinói csapat kétszer veszített vele BL-finálét (egyszer éppen a Real ellen), ő lőtt gólt vb-döntőben Gianluigi Buffonnak, a Juve kapuslegendájának, aki a mai este talán legfontosabb szereplője. A 2006-os világbajnoki finálé 7. percében Zidane állt oda a büntetőhöz, és miközben Buffont elfektette, Panenka-szerű nyeséssel a bal felső sarokhoz küldte a labdát, amely ezek után a keresztlécről éppen bepattant a gólvonal mögé. Zidane szempontjából persze felettébb rossz vége lett ennek a meccsnek, de így is nyugodtan nevezhetjük a döntők mesterének.

Mindez nagyon nem mondható el a Juventusról, amelynek az eddigi nyolc Bajnokok Ligája-döntőjéből hatot sikerült elrontania, az elmúlt húsz évben négyből semmi az arány. 

A fent említett arány javításában főszereplő lehet a torinóiak zsenije. A következő Messiként aposztrofálja a világsajtó, ő, amikor csak lehet, hárít. – Az embereknek meg kell érteniük, hogy én Paulo Dybala vagyok, s az is akarok maradni – nyilatkozta korábban a játékos. Ha nem is örül az összehasonlításnak, az tagadhatatlan, a következő tíz év labdarúgásának meghatározó alakja lesz a most még csak 23 éves labdarúgó.

Argentin mellett lengyel és olasz felmenői is vannak – nagyapja, Boleslaw Dybala ugyanis egy Krakkótól hetven kilométerre található kis faluból, míg nagyanyja egy Nápolyhoz közeli városból származik. Dybala már Dél-Amerikában született, és szülővárosának csapatában, az AC Córdobában kezdte tanulni a futball alapjait. Édesapját 15 éves korában elvesztette, sokáig a tragédia miatt klubjának egyik helyiségében aludt – korai beceneve épp ezért „a vendégház fiúja” lett, de nem züllött el, a futballba és az edzésekbe menekült.

Tizenhét éves korában játszott először a Córdoba első csapatában. Az apró és mozgékony Dybala rögtön meg is döntötte a legendás Mario Kempes rekordját azzal, hogy ő lett a liga legfiatalabb gólszerzője. Első szezonjában a másodosztályú együttesben végül negyven mérkőzésig és tizenhét találatig jutott. Már egy idény után is látható volt, Dybala útja Európába vezet. A közismerten remek dél-amerikai játékosmegfigyelő-hálózatot üzemeltető olasz Palermo 2012 nyarán leigazolta. Egy ideig úgy látszott, nem tudja beváltani a hozzá fűzött reményeket, ám csak időre volt szüksége; harmadik évében annyira jól játszott, hogy a Juventus azonnal szerződtette 40 millió euróért.

Torinóban kulcsszereplője a támadójátéknak; mindezt abban a 21-es számú mezben teszi, amelyet korábban Zinédine Zidane vagy épp Andrea Pirlo viselt. Apró termete ellenére remekül fedezi a labdát és fizikailag is erős. Mindezeket Gennaro Gattusónak köszönheti. A Milan egykori fenegyereke 2013 júniusa és augusztusa között volt az edzője, a tréningeken folyamatosan Dybalával szemben védekezett, ha lecselezte őt, akkor a földre rántotta. – Megtanultam, hogyan fedezzem a labdát a testemmel, és hogyan legyek gyorsabb ellenfeleimnél – mondta Dybala. – Csak egy pillanat, és rájössz, ő egy másik bolygóról származik – vélekedett róla a korábbi védekező középpályás, aki figyelmeztette, legfőbb erőssége a robbanékonyságában rejlik, ám ezt nem áldozhatja fel a nagyobb izomtömegért.

Annak ellenére, hogy világsztárként emlegetik, egy percig sincs megelégedve magával, hiába ejtette ki gyakorlatilag egymaga a Barcelonát a Bajnokok Ligája negyeddöntőjében, nem fürdik a sikerek okozta népszerűségben. Napról napra javulni akar, csak az elvégzett munkában hisz. Az argentin Repúblicának adott interjújában elmesélte, azért fog egy tollat, és ír mindennap a jobb lábával, hogy javítsa a technikáját, hiszen az egylábas játékosok kiismerhetők. Ugyanilyen elhivatottsággal fejleszti a látását, hogy több irányba tudjon figyelni, jobban ki tudja számítani ellenfele mozgását, illetve a labda útvonalát.

A Cardiffban megszerezhető BL-trófea lehet számára az első nagy európai kupasiker. Mindez Zidane egykori mezében, Zidane Real Madridja ellen.

A mérkőzés 20.45-kor kezdődik, és az M4 közvetíti.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.