„Jön egy gyerek az ifiből, és nettó 500-600 ezres fizetést mond”

Az NB II-es klubok szenvednek, hogy fiatalokat kell játszatniuk. Az akadémisták egészen elszállt bérigényekkel jönnek.

Gabay Balázs
2017. 10. 21. 13:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jobbító szándék vezérelte a Magyar Labdarúgó Szövetséget, amikor 2016-tal kezdődően szabályba foglalta: a másodosztályú bajnokikon két 19 év alatti labdarúgónak folyamatosan a pályán kell lennie. Az idei szezontól már egy 19 és egy 18 év alatti futballista kezdőcsapatba állítása a kikötés. Ám a kluboknak, edzőknek púp a hátukon az előírás, ami szomorú látlelete a hazai utánpótlásképzésnek. A módosítás ugyanis azt célozta volna, hogy a fiatalok először szerezzenek rutint az NB II-ben, aztán lépjenek tovább akár az első osztályba, vagy kerüljenek ki külföldre, színvonalasabb ligákba, és végül a legjobbak jussanak el a válogatottig.

Révész Attila, a Kisvárda szakmai igazgatója a közelmúltban a Csakfoci portálnak nyíltan megfogalmazta: az NB I sereghajtói és az NB II legjobb csapatai között egyre nagyobb a tudáskülönbség, ennek oka pedig egyértelmű: a fiatalszabály.

„Kiválasztasz két fiatalt, akiket majd beteszel, és ezzel azt döntöd el, hogy melyik csapatrészed fog gyengülni. Keményen hangzik, de így van.

Egyszerűen nincs ennyi jó képességű fiatal játékos ma a magyar futballban, az akadémiákról kijövő tehetségek jelentős része nincs fölkészítve az NB I-re.”

Több másodvonalbeli egyesületet is megkerestünk, vajon hasonló-e a véleményük. Volt olyan tréner, aki kifejtette, nem csak a minőséggel van a probléma.

„Nálunk 150 és 400 ezer forint közötti bérek vannak, de akadnak csapatok, ahol jóval 1 millió forint fölött lehet keresni az NB II-ben.

De én nem ezen akadtam ki, hanem azon, hogy amikor leül az ember tárgyalni egy ’98-as gyerekkel, aki az ifiből érkezik, nettó 500-600 ezres fizetést mond”

– jelentette ki lapunknak Nagy Tibor, a Vác pályaedzője, hozzátéve, a fiatal játékosok fele így gondolkozik.

Mint kifejti, ha húsz NB II-es csapattal számolunk, összesen hatvan 18-19 éves tehetséget kellene meglelni. „Ennyi ügyes fiatal nincs az országban, de szerintem máshol sincs. Ezzel a szabályozással őket is becsapjuk, hiszen amint elérik a 19 évet, a legtöbbjüknek az NB III-ban jut hely, vagy ott sem” – üzent áttételesen az MLSZ-nek. Hozzátette: a fiatalok fejlődését szolgálta a hetvenes-nyolcvanas években a tartalékbajnokság, ahonnan a legjobbak be tudtak kerülni az NB I-be. Most viszont az akadémiáktól kell kölcsönvenni az ifjakat, akik aztán kiöregedve mehetnek, ahova tudnak.

A Zalaegerszegi TE klubigazgatója, Ágoston Zoltán lapunknak arról mesélt, hogy ő is találkozott lehetetlen bérigénnyel, amikor egy fiatal labdarúgóval tárgyalt. „500-600 ezer forintos fizetést szeretett volna. Ugyanígy gond, hogy az NB II-be 1,5 millió forintért jönnek el a játékosok. A legtöbb klub első osztályú múlttal bíró játékost keres, biztosra akar menni. Aki viszont az NB I-be már nem fér be, és jönne hozzánk, nem ad alább az igényeiből” – mondta. Úgy látja, rajtuk kívül a többi másodosztályú csapat nem készít komoly utánpótlásképzési stratégiát, így

az akadémiákról kell vásárolni, ahol minimálbért vagy annál is kevesebbet keresnek a fiatalok, így onnan kikerülve többet akarnak.

Ráadásul a hazai labdarúgópiac szerinte sem ad sok tehetséget a kluboknak.

Ha jobban belegondolunk, egészen lesújtó, amiről a három fenti szakember beszél. Bár akadnak üdvözítő kivételek, mint Sallai Roland vagy Gyurcsó Ádám, akik a Puskás Akadémiáról jutottak el a válogatottságig, Révész Attila, Nagy Tibor és Ágoston Zoltán szavai alapján úgy állunk, hogy az évente több milliárdos taóráfordításból – vagyis közpénzből – dotált hazai akadémiák olyan képességű labdarúgókat adnak a piacra, akiknek jó részét még a másodosztályban is csak muszájból játszatja az edzője. A minap a felnőttválogatott éléről távozó Bernd Storck épp azzal próbálkozott erőteljesen, hogy a fiatalokat beépítse a csapatba, de ha ilyen merítési lehetőségek vannak, akkor nagyon gyorsan búcsút mondhatunk vb- vagy akár Eb-álmainknak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.