A világhírű pszichológus Philip Zimbardo és kollégája, John Boyd Időparadoxon című könyvükben azt vizsgálták, hogy egyes kultúrák, társadalmak, egyének miként tekintenek az időre. Sok más mellett kiemelik, egy-egy ember időhöz való viszonya meghatározza azt, hogyan észleli a világot. Ebből adódóan érdemes lenne megkérdezni Arsene Wengert, hogy miképp érzékelte az Arsenal kötelékében töltött éveit. Könnyen elképzelhető, hogy az a több mint húsz év számára negyvennel (vagy akár többel) egyenértékű.
A szakember 1996 októbere óta ül csapata kispadján, a 2017-es év utolsó napjain pedig különleges rekordot állított fel. A francia tréner december 28-án előbb beérte, majd 31-én megelőzte a Manchester United egykori menedzserét Sir Alex Fergusont, így most már ő ült legtöbb alkalommal a kispadon egy Premier League-mérkőzésen.
– Ez egy fantasztikus mérföldkő, amelynek eléréshez
a legmagasabb szintű elkötelezettségre és szakmai irányításra volt szükség.
Gratulálok ehhez az igazán figyelemre méltó karrierhez, illetve ahhoz a nagyszerű szolgálathoz, amit a labdarúgásért és az Arsenalért tettél – küldte jókívánságait kollégájának Alex Ferguson. Érdekesség, hogy legnagyobb sikereiket mindketten egyetlen csapat kispadján érték el.
Wenger eddigi 811 mérkőzése trófeákban mérve a következő: három Premier League-elsőség, hét FA-kupa, hat Ligakupa-győzelem. Eddigi bajnoki mérlege abszolút pozitív, hiszen 468 győzelem mellett 198 döntetlent és 145 vereséget jegyez. (Biztos, hogy a mostani szám tovább növekszik, hiszen nyáron két évvel meghosszabbította szerződését.) A számtalan siker között akad egy igen különleges: az Arsenal ugyanis 2004 nyarán úgy végzett az angol élvonal első helyén, hogy egyetlenegyszer sem kapott ki (26 győzelem, 12 döntetlen).
S hogy mennyit változott azóta a világ? Amikor Wengert 1996-ban kinevezték, akkor mutatták be a mozikban a Függetlenség napja vagy például Az angol beteg című filmet, a Billboard listájának élén a Los del Rio Macarena című száma végzett. A magyar vonatkozású eseményekre pillantva: a honi bajnokságot a tárgyév nyarán a Ferencváros nyerte az azóta már a budapesti másodosztályban szereplő BVSC előtt.
A nemzeti tizenegyet pedig 1996 és 2017 között tizenhárom különböző szövetségi kapitány irányította.
Ja, és a fehér kenyér ára Magyarországon huszonkét éve még 86 forint volt.