A kuponnal való vásárlás, a megtakarítás reményében felhasznált kedvezmény nem újkori vívmány. 1894-re tehető a „kupon” intézményének megszületése, Asa Candler gyógyszerész és üzletember, aki akkoriban 2300 dollárért megvette a Coca-Cola formuláját, a termék népszerűsítése érdekében először kézzel írott kuponokat osztogatott, amelyért az új üdítőitalból egy pohár ingyen járt.
Nagyot ugorva a történelemben, egy felmérés szerint 2005 és 2008 között már 36 millióra emelkedett az online kuponokat felhasználó amerikai felnőttek száma. Napjainkban ez a szám már elképesztő mértékben megugrott. Ami hazánkat illeti, az elmúlt évek gazdasági válsága megteremtette a piaci alapját az olyan szemfüles vállalkozásoknak, amelyek kupongyűjtő oldalként számos vállalkozás szolgáltatását, termékét gyűjtötték egybe a kedvezmények érdekében.
A kupongyűjtő oldalak megkeresik a vállalkozásokat, hogy marketingcélokat figyelembe véve saját termékeiket, szolgáltatásaikat úgy népszerűsítsék, hogy bizonyos mértékű kedvezményt adjanak a kuponos vásárlóknak, akik az akcióról a kuponos vállalkozástól szereznek tudomást. A vásárló a termék/szolgáltatás akciós árát megfizeti a kuponos cégnek, aki közvetítőként a vételárat eljuttatja a kereskedő/szolgáltató felé. A vásárló pedig a kuponnal az eladótól átveszi/igénybe veszi a terméket/árut.
Fontos tudnia a fogyasztónak, hogy mint minden, interneten lezajlott vásárlást érintően, a kupon vétele kapcsán (annak be nem váltása esetén) is megilleti az indokolás nélküli, 8 munkanapon belüli elállási joga. Számítson azonban arra, hogy a vállalkozásnak 30 napon belül kell visszajuttatnia a vételárat.
Az elállás kapcsán, ha Ön nem szeretné, nem köteles elfogadni azt, hogy egy későbbi kuponvásárlás során váltsa be a befizetett összeget, joga van azt visszakapnia. Ha pedig a későbbiekben való beváltás lehetőségét választja, vigyázzon arra, hogy annak felhasználhatósági időkorlátja lehet.
A fogyasztói oldalról nyilván egyértelmű a kuponos vásárlások előnyös oldala, de miért éri meg a vállalkozásnak féláron vagy még kedvezményesebb áron értékesíteni termékeit, szolgáltatásait? A kedvezményeket nyújtó szolgáltató ugyan az akció ideje alatt nem feltétlen realizál nyereséget, ám egy olyan marketingeszközként kezeli a közösségi vásárlást, mely minimális befektetés mellett hosszú távú előnyökkel járhat, az eredményessége pedig egyszerűen mérhető.