Mágneses játékokat vizsgáltak a szakemberek a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság Mechanikai és Villamos Laboratóriumában. Két termék forgalmazását kellett megtiltani, mert súlyos sérülést okozhatnak.
Tekintse meg az NFH laboratóriumának felvételeit a vizsgálatokról!
Azok a mágneses játékok, amelyek túlságosan erős mágneseket tartalmaznak, azért lehetnek veszélyesek, mert a játékokról leválasztható mágneseket a gyerekek könnyen lenyelhetik. Abban az esetben pedig, ha egy gyerek szervezetébe véletlenül egynél több mágnes kerül, akkor azok a bélfalon keresztül vonzhatják egymást, amelyek végül bélperforációt vagy bélelzáródást okozhatnak. Ezeknek a betegségeknek a felismerése nem mindig egyszerű, mert sok gyermek csak influenzaszerű tüneteket mutat.
A nemzetközi adatok szerint a legtöbb ilyen baleset a 10 hónapos és a 8 éves kor közötti gyermekekkel történik. Az esetek több mint 80 százalékában mágneses építőjáték-készletekben lévő erős mágnesek okozhatnak sérülést.
Egy egyesült államokbeli végzetes baleset mellett már 2006-ban világszerte tucatnyi esetet jelentettek, amelyekben gyermekek legalább két mágnest vagy egy mágnest és egy fémtárgyat nyeltek le, és ez komoly műtétet igényelt (a mágnesek egymáshoz tapadva az emésztőszervek zúzódását okozhatják). Százával érkeztek emellett a fogyasztói panaszok és a baleseti jelentések, valamint számos RAPEX-bejelentés is történt a mágneses játékokra vonatkozó intézkedések kapcsán.
Számos esetben sebészeti beavatkozással lehet csak a mágneseket a bélrendszerből eltávolítani. A magyarországi gyermekkórházakban is találkoztak már hasonló esettel, érdemes elolvasni az alábbi cikkben szereplő esetleírást egy anyuka szemszögéből. Ne gondolja azonban azt, hogy nagyobb gyermeke nincs veszélyben, hiszen a mágneses nyelvpiercingek elterjedésével sajnos a fiatalokat is érheti baleset, melyet ez a cikk is tanúsít, vagy akár itt is olvashat róla.
Nagyon fontos szabály ezeknél a termékeknél, hogy a mágnesek a játékra megfelelően legyenek rögzítve – azaz ne lehessen azokat könnyen leszedni.
A játékokra szerelt mágnesekre speciális szabály vonatkozik. Fontos követelmény, például hogy nem lehetnek az előírtnál erősebbek. (az úgynevezett fluxusindex maximum 50 kG2mm2 lehet). A tapasztalatok ugyanis azt mutatják, hogy a baleseteket olyan mágnesek okozták, amelyek az előírtnál erősebbek voltak.
A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság Mechanikai és Villamos Laboratóriumában vizsgált 10 játékból 2 esetében állapították meg a szakemberek, hogy veszélyesek lehetnek.
Az egyik játék egy mágneses darts. A játék veszélye az, hogy a nyíl száráról könnyen letekerhető a mágneses alkatrész. Az úgynevezett mágnesesfluxus-indexe pedig 50 helyett 311 kG2mm2- azaz a megengedett több mint a hatszorosa. A másik játék egy mágneses építőkészlet volt, melynél már a készlet eleve tartalmazott könnyen lenyelhető mágneses alkatrészt. A mágnesesfluxus-indexe 119,78 kG2mm2, tehát itt is a megengedett érték többszöröse volt kimutatható.
A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság idén másodszor vizsgálta a mágneses játékokat. A tavalyi évhez képest pedig egyértelmű javulás tapasztalható. A 2014-es vizsgálatban ugyanis a játékok 43 százaléka tartalmazott a gyermekekre veszélyes mágnest.
A vizsgált termékek listája itt olvasható.
Kérjük, a blog olvasásakor vegye figyelembe, hogy a bejegyzések a megírás idején hatályos jogszabályi rendelkezéseken alapulnak. A problémára nem kizárólag az általunk megírt válasz lehet a követendő példa, elképzelhető, hogy létezik más megoldás, a kérdés más nézőpontból való megközelítése.