Folytatja a regionális növekedésre vonatkozó törekvéseit a Mol Rt., ám fontos szerepet kapnak a cég profiljába illő beruházások is – jelentette be tegnap Hernádi Zsolt, a társaság elnök-vezérigazgatója újságírók és tőkepiaci elemzők előtt. Leszögezte azonban, hogy a növekedésnek nem rendelik alá a Mol Rt. pénzügyi helyzetét, a cég továbbra is tartani kívánja a legfeljebb negyvenszázalékos eladósodottsági szintet. Itt jegyezte meg a cég első embere, hogy az akvizíciós lehetőségek mellett a Mol piaci potenciáljának növelésére is figyelmet fordít, ezért 2005-ig szeretnék megkétszerezni a kőolaj-kitermelést, növelni kívánják pozíciójukat a finomítói termékek piacán a töltőhálózat bővítése, illetve a kétmilliárd dollárnyi várható petrolkémiai fejlesztések révén.
Hernádi Zsolt kijelentette, hogy a Mol nagyobb ellenőrzést akar szerezni saját jövője felett, ezért elsősorban a hatékonyság javulásával szeretnék elérni a tervezett 175 millió dolláros eredménynövekedést. Ennek fő forrása, nyolcvan százaléka a költségek csökkentéséből adódna, míg az árbevétel emelkedése az eredménybővülés húsz százalékát tenné ki. Emellett további ötvenmillió dollár származhat a Slovnafttal közös szinergiahatások kihasználásából. A hatékonyságnöveléshez a Mol a feldolgozó, finomítói üzletágra helyezi a legnagyobb hangsúlyt: a megjelölt tervek szerint 2005-ig ennek az üzletágnak kell a legnagyobb mértékű hatékonyságjavulást elérnie, ami hetvenmillió dollárra rúg. Emögött az általános, csoportszintű hatékonyságnövelés szerepel ötvenmillió dollárral. A 175 millió dolláros megtakarításból a Mol konszolidációs körébe vont TVK Rt.-re hárul a legkisebb feladat, ott „csak” tízmillió dollár az elvárás. Csoportszinten a Mol 2005-re egymilliárd dolláros pénzforgalmi többletet (EBITDA) szeretne elérni.
A korábbi elnök, Csák János nevével fémjelzett stratégia tizenkilenc százalékos tőkearányos megtérülést (ROACE) tűzött ki célul 2000–2002 közöttre, amit a Mol Rt. a piaci viszonyok között működő üzletágaiban teljesít, viszont a szabályozott gázüzletágban képtelen elérni, ami azt eredményezi, hogy csoportszinten sem tudja teljesíteni a Mol. A mostani stratégia a korábbihoz képest szerényebb, tizenhét százalékos tőkearányos nyereséget határoz meg a vállalatcsoport részére, de ez továbbra is komoly léptékű teljesítménynövekedményt jelöl.
*
A cseh kormány tegnap megállapodott, hogy új versenytárgyalást írnak ki az ország vezető vegyipari és olajfinomító csoportja, az Unipetrol 63 százalékának eladására, miután a korábbi, 361 millió eurós, tervezett értékesítés meghiúsult. Az Unipetrolt egy egységként adják el, viszont a reménybeli vásárló átalakíthatja majd a céget. Elemzők az új eladási árat 330 millió dollár körül várják, és azt valószínűsítik, hogy a térségben érdekelt cégek közül a magyar Mol, az osztrák OMV és a lengyel PKN Orlen egyaránt indul.
A horvát kormányfő óva intett a vámháborútól
