Új terv, régi jövőkép

Meghirdette új stratégiáját tegnap a Mol Rt. A legjelentősebb változás, hogy a korábbi, még Csák János nevéhez fűződő stratégiához képest tizenkilencről tizenhétre csökkent a csoportszintű tőkemegtérülési igény. Voltaképpen ezt az egy tényezőt nem tudta a cég teljesíteni, mert a gázüzletág teljesítménye ezt nem tette lehetővé. Hatékonyságnöveléssel 175 millió dollárt kíván megtakarítani 2005-ig az olajcég, amelynek része egy kétezerötszáz fős létszámcsökkentés is.

Hommer Tibor
2002. 11. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Folytatja a regionális növekedésre vonatkozó törekvéseit a Mol Rt., ám fontos szerepet kapnak a cég profiljába illő beruházások is – jelentette be tegnap Hernádi Zsolt, a társaság elnök-vezérigazgatója újságírók és tőkepiaci elemzők előtt. Leszögezte azonban, hogy a növekedésnek nem rendelik alá a Mol Rt. pénzügyi helyzetét, a cég továbbra is tartani kívánja a legfeljebb negyvenszázalékos eladósodottsági szintet. Itt jegyezte meg a cég első embere, hogy az akvizíciós lehetőségek mellett a Mol piaci potenciáljának növelésére is figyelmet fordít, ezért 2005-ig szeretnék megkétszerezni a kőolaj-kitermelést, növelni kívánják pozíciójukat a finomítói termékek piacán a töltőhálózat bővítése, illetve a kétmilliárd dollárnyi várható petrolkémiai fejlesztések révén.
Hernádi Zsolt kijelentette, hogy a Mol nagyobb ellenőrzést akar szerezni saját jövője felett, ezért elsősorban a hatékonyság javulásával szeretnék elérni a tervezett 175 millió dolláros eredménynövekedést. Ennek fő forrása, nyolcvan százaléka a költségek csökkentéséből adódna, míg az árbevétel emelkedése az eredménybővülés húsz százalékát tenné ki. Emellett további ötvenmillió dollár származhat a Slovnafttal közös szinergiahatások kihasználásából. A hatékonyságnöveléshez a Mol a feldolgozó, finomítói üzletágra helyezi a legnagyobb hangsúlyt: a megjelölt tervek szerint 2005-ig ennek az üzletágnak kell a legnagyobb mértékű hatékonyságjavulást elérnie, ami hetvenmillió dollárra rúg. Emögött az általános, csoportszintű hatékonyságnövelés szerepel ötvenmillió dollárral. A 175 millió dolláros megtakarításból a Mol konszolidációs körébe vont TVK Rt.-re hárul a legkisebb feladat, ott „csak” tízmillió dollár az elvárás. Csoportszinten a Mol 2005-re egymilliárd dolláros pénzforgalmi többletet (EBITDA) szeretne elérni.
A korábbi elnök, Csák János nevével fémjelzett stratégia tizenkilenc százalékos tőkearányos megtérülést (ROACE) tűzött ki célul 2000–2002 közöttre, amit a Mol Rt. a piaci viszonyok között működő üzletágaiban teljesít, viszont a szabályozott gázüzletágban képtelen elérni, ami azt eredményezi, hogy csoportszinten sem tudja teljesíteni a Mol. A mostani stratégia a korábbihoz képest szerényebb, tizenhét százalékos tőkearányos nyereséget határoz meg a vállalatcsoport részére, de ez továbbra is komoly léptékű teljesítménynövekedményt jelöl.
*
A cseh kormány tegnap megállapodott, hogy új versenytárgyalást írnak ki az ország vezető vegyipari és olajfinomító csoportja, az Unipetrol 63 százalékának eladására, miután a korábbi, 361 millió eurós, tervezett értékesítés meghiúsult. Az Unipetrolt egy egységként adják el, viszont a reménybeli vásárló átalakíthatja majd a céget. Elemzők az új eladási árat 330 millió dollár körül várják, és azt valószínűsítik, hogy a térségben érdekelt cégek közül a magyar Mol, az osztrák OMV és a lengyel PKN Orlen egyaránt indul.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.