Elmosódott, titokban készített fényképek Kínából, rajtuk egy különleges formájú vadászrepülő, mely ha tömegesen szolgálatba áll, minőségi ugrást jelenthet a legnagyobb kommunista ország légiereje számára, fenyegetést és kihívást intézve Tajvan és közvetve az Egyesült Államok címére. Tévedés ne essék, ez a mondat nem egy oly divatos techno-thrillerből származik Tom Clancy tollából. A csapnivaló minőségű képek immár az interneten és repülős magazinokban is fellehetőek és a valóságot ábrázolják, azt a J–10 típusú harci gépet, melyet Kína izraeli segítséggel fejlesztett ki, olyan technológia alapján, amelyet az Egyesült Államok bocsátott legfontosabb szövetségese, a zsidó állam részére.
A történet gyökerei a nyolcvanas évekre nyúlnak vissza, amikor Washington – szokás szerint – jórészt amerikai adófizetői pénzekből finanszírozva a legmodernebb fegyverekkel látta el a hírneves izraeli légierőt. A vadiúj F–16-osok 1981-ben a Babilon hadművelettel először szertefoszlatták Szaddám Huszein nukleáris fegyverekről szőtt álmait az Oszirak atomreaktor lebombázásával, majd 1982-ben, a Békét Galileának! hadművelet idején a libanoni Bekaa-völgy fölött lemészárolták a szíriai légierő MiG-jeit. A gépek azonban nemcsak az Izrael függetlenségének tartópilléreként tisztelt légierőt vezették győzelemre, hanem hozzájárultak a helyi hadiipar fejlődéséhez. Így nem sokat váratott magára az Izraeli Repülőgép-ipari Vállalat (IAI) saját, Lavi (nőstény oroszlán) típusú gépének megépítése és berepülése, mely teljes mértékben az F–16-oson alapult, igaz, jelentős változtatásokkal. A különleges formájú vadászrepülő ugyan végül műszaki problémák és az F–16-os amerikai gyártóját támogató lobbi áldozatául esett (a prototípusok múzeumba, illetve olvasztóba kerültek), az általuk megszerzett tudás azonban nem enyészett el.
Senki sem sejtette volna, de a Lavi pár éve az említett fotók révén figyelmeztette a világot, hogy felébredt álmából – ezúttal Kínában. A titoktartás ugyan nem teszi lehetővé a részletek felfedését, de tény, hogy Izrael az utóbbi években rendkívül fontos – amerikai eredetű – fegyverzettechnológiával látta el a népi Kínát, mely sokak szerint a jövőben az Egyesült Államok legnagyobb riválisává nőheti ki magát. Washingtonnak nagy erőfeszítésébe telt, hogy két éve megakadályozza AWACS-repülőgépek radarjainak átadását, ám úgy tűnik, képtelen a tudás, a know-how átadásának, eladásának megakadályozására, melyet Izrael minden szövetségesi hűséget félretolva – és ellentétes értelmű nyilatkozatai dacára – gátlástalanul megtesz.
Már van tizenhét férfi és nő az amerikai haderőben is, akik érezhették a a kínai kézbe került izraeli technológia fenyegetését. A 2001-es felderítőgép-botrány hőseiről van szó, akik egy agresszív kínai vadászgéppel történt ütközést követően kényszerleszállást hajtottak végre Hainan szigetén, s 11 napos fogságba kerültek. A balesetet okozó vadászgépre izraeli gyártmányú, Python 3-as rakéták voltak felszerelve…
Kocsis Máté most peckes ökörnek nevezte Magyar Pétert, és minden oka megvolt rá
