Északon teljes a káosz

Azoknak lett igazuk, akik azt jósolták, hogy a háború után a békét is meg kell nyerni – nyilatkozta lapunknak Rostoványi Zsolt tanszékvezető egyetemi tanár. A szakértő úgy véli, mindkét hadviselő fél meglehetősen bizonytalan a háború utáni iraki politikai helyzetet illetően, a gondokat pedig tovább súlyosbítja a két táboron belüli eltérő helyzetmegítélés.

Szentesi Zöldi László
2003. 04. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rostoványi Zsolt úgy véli, Észak-Irakban rendkívül bonyolult helyzet alakult ki. Miután a kurdok bevonultak az olajban gazdag észak-iraki régió központjába, Kirkuk városába, kétségkívül maguk ellen fordították a törököket, hiszen Ankara nem nézi jó szemmel a kurd autonómia területén kívül eső Kirkuk kurd megszállását. Éppen ezért az amerikaiak átveszik a kurdoktól a rendfenntartási feladatokat, állítólag már fel is szólították őket a város elhagyására. Jelenleg az a fő kérdés, az amerikaiak rá tudják-e venni a kurdokat a visszavonulásra, illetve képes-e önmérsékletet tanúsítani Törökország. Rostoványi Zsolt szerint a törökök számára még az amerikaiakhoz fűződő viszonynál is fontosabb, hogy stratégiai érdekeiket biztosítsák Észak-Irakban, hiszen amennyiben a kurdok megszerzik az észak-iraki olajmezőket, az önálló állam esélyei megnövekednek. Mindezek alapján a szakértő nem zárta ki a regionális konfliktus lehetőségét sem, de hozzátette, hogy a török–amerikai diplomáciai egyezkedés sorsdöntő lehet.
A nagyvárosokban zajló anarchikus állapotokról szólva Rostoványi Zsolt leszögezte, hogy a lakosság bizonyos csoportjai együttműködnek a szövetségesekkel, mások ellenséget látnak bennük. Az amerikaiak jelenleg nem urai a helyzetnek, a helyiek példátlan módon rabolnak. A helyzet konszolidálásához szükség lenne hiteles személyekre, de az Iraki Nemzeti Kongresszus vezetője, a leendő iraki elnöknek kiszemelt Ahmed Csalabi nem tűnik hiteles személynek. A legnagyobb gondot az okozza, hogy a szóba jöhető irakiak egytől egyig emigrációban éltek, nem ismerik a helyi viszonyokat. Ebben a pillanatban az amerikaiaknak nincs határozott elképzelésük, éppen ezért halasztották el a mára tervezett összpárti találkozót is. Súlyosbítja a helyzetet, hogy az amerikai vezetésen belül is nagy viták dúlnak – a Pentagon, a Külügyminisztérium és a washingtoni adminisztráció eltérően vélekedik a kialakult helyzetről – tette hozzá Rostoványi Zsolt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.