Elmarad a WTO mai ülése

Igazolódni látszik Pascal Lamynak, az Európai Unió kereskedelmi biztosának az a kijelentése, amely a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) szeptemberi, cancúni miniszteri értekezletének kudarcát vetítette elő, és a dohai értekezlet folytatásának elhúzódását jósolta.

Hírösszefoglaló
2003. 10. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Stuart Harbison, a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) mezőgazdasági bizottságának elnöke az október 6–9-re tervezett ülést elhalasztotta. A mezőgazdasági tárgyalásokra várhatóan az általános ügyek tanácsának ülésig nem kerül sor. A tárgyalások pedig annál is sürgetőbbek, mivel jövő év elején lejár az uruguayi forduló során elfogadott „békeszerződés”, az a záradék, amelyben a tagállamok vállalták, hogy kilenc évig nem fordulnak a vitarendezési testülethez a mezőgazdasági szubvenciók ügyében. Márpedig éppen a mezőgazdasági támogatások kérdése volt az az egyik érzékeny pont, amely a cancúni konferencián a legnagyobb konfliktust váltotta ki a fejlett és fejlődő országoknak a kereskedelem liberalizációjáról folyó tárgyalásai során.
A támogatáspártiak, így az Európai Unió, az Egyesült Államok Cancúnban megpróbálták ismét életbe léptetni a „békeklauzulát”, amire már csak az általános ügyek tanácsának december közepére tervezett ülésén marad esély. Az európaiaknak a cancúni tárgyalások kudarca után felül kell vizsgálniuk a világkereskedelemhez való hozzáállásukat, de továbbra is a többoldalú szerződéseken kell dolgozniuk – fogalmazott Pascal Lamy a múlt héten Prágában. Mint mondta, a cancúni kudarc több kérdést vetett fel a WTO jövőjével, illetve azzal kapcsolatban, hogy Európának inkább a kétoldalú kereskedelmi ügyletekre kellene koncentrálnia – írta a Reuters brit hírügynökségre hivatkozva az MTI– Eco. Az európai főtárgyaló megismételte a Cancúnban az AFP-nek adott nyilatkozatban megfogalmazott véleményét, amely szerint „kétoldalú megállapodásokat kötni sem sokkal könnyebb, mint többoldalúakat”.
„Kevésbé nyitottak lesznek a piacaink, a nemzetközi kereskedelem szabályait kevésbé befolyásolják majd a környezettel kapcsolatos aggodalmaink vagy a földrajzi származás” – vélte Pascal Lamy, aki szerint az EU-nak mindenképpen le kell majd vonnia a következményeket. „Elismerem, hogy veszítettünk” – jelentette ki, hozzátéve, hogy az Egyesült Államoknak a saját költségvetési kényszerén kívül nem lesz más ösztökéje, hogy lépjen az agrártámogatások területén.
Az a tény, hogy Ausztrália, Brazília, Mexikó és több más fejlődő ország szintén vesztes, nem vigasz. „Amikor az emberek az elszámolást végzik, világos lesz számukra az elkövetett hatalmas hiba” – fogalmazott Lamy. Az EU kereskedelmi biztosa szerint az 1996-ban, az Európai Unió indítványára a napirendbe vett új, szingapúri néven ismert kérdések megakadásával a változatos témakörökre kiterjedő tárgyalási forduló lezárásának eshetősége egyre távolabbinak tűnik. Pascal Lamy nem zárta ki a kapcsolatok élénkülését az EU kapuját döngető számos országgal. „A mi válaszunk az volt: el kell érni a forduló végét” – hangsúlyozta. Ezt az álláspontot azonban felül kell vizsgálni, ha a dohai forduló lezárása 2006-ra vagy 2007-re eltolódik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.