Közbeszerzési visszásságok Miskolcon

A lehető legdrágább ajánlatot választotta ki informatikai rendszerének fejlesztésére a miskolci Semmelweis Kórház- és Rendelőintézet. A közbeszerzési döntőbizottság kétmillió forintos bírságot szabott ki az intézményre, és megtiltotta a szerződéskötést. Az intézmény vezetője, Koleszár Lajos – aki az előző két ciklusban MSZP-s országgyűlési képviselő volt – elismerte, hogy hibát követtek el.

Czirják Imre
2003. 11. 25. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A lehető legdrágább ajánlatot választotta ki a rendelkezésére álló 26 variációból a miskolci Semmelweis Kórház- és Rendelőintézet az integrált informatikai rendszer beszerzésére, telepítésére és karbantartására kiírt közbeszerzési pályázaton. A kórház a 26 pályázatból azt a változatot fogadta el, amely a rendszer telepítését követően legmagasabb egyszeri, 154 millió forintos kifizetést jelentett volna. A másik pályázó egyik ajánlata ugyanakkor 43,7 millió forintos kezdőrészlet volt. A magyarázat szerint a kiválasztott pályázat elbírálása során egyszerűen nem vették figyelembe az egyszeri bekerülési költséget – a 154 millió forintot –, csak az ehhez tartozó 12 éves, havi 100 forintos (!) törlesztőrészletet, s azt hitték, hogy az a legkedvezőbb ajánlat.
A szerződést mégsem kötötték meg, mert a közbeszerzési döntőbizottság megsemmisítette a döntést, új értékelést írt elő és a tavaly több mint ötvenmillió forintnyi közpénzzel konszolidált kórházra kétmillió forintos bírságot szabott ki. A kórház az új értékelés során a maradék két pályázót is kizárta, ugyanakkor megfellebbezte a döntőbizottság határozatát is.
A Semmelweis Kórház- és Rendelőintézet ez év április 16-án írta ki a pályázatot informatikai rendszer beszerzésére, telepítésére és karbantartására. Többen pályáztak, de a második körbe már csak ketten kerültek be. Az egyik pályázó 23 darab ajánlattal, a másik hárommal. Ezek közül döntöttek amellett, amely a legtöbbe került volna. Koleszár Lajos, a kórház főigazgatója szerint azonban nem valós, hogy a legdrágább ajánlatot választották ki. Tájékoztatása szerint a pályázatok – részletfizetéseket is figyelembe vevő – végösszege ugyanis 150 és 186 millió forint között oszlott meg. Az induló részlethez a tulajdonos önkormányzat 32 millió forintot biztosított, amely jelentősen behatárolta a kezdőrészlet kórház által kiegészített összegét – fejtette ki a főigazgató. Azzal kapcsolatban, hogy akkor miért a legmagasabb induló kifizetést jelentő ajánlat mellett tették le a voksukat, annyit jegyzett meg: senkinek nem állt szándékában kezdőrészletként kifizetni a megjelölt 100– 150 milliós összeget.
Koleszár nem tagadta – amit egyébként a közbeszerzési döntőbizottság is kimondott –, hogy eltértek az eredetileg meghirdetett döntési szempontoktól. Az eredeti pályázatban ugyanis az szerepelt, hogy a pályázatok egyes szempontjait az összehasonlítás során 1–10-ig terjedő skálán kell pontozni, ahol a legjobb ajánlat kap 10 pontot, a rosszabb pedig arányosan kevesebbet. A döntőbizottság viszont azt állapította meg, hogy ez nem így történt, azaz nem volt arányosítás. Igaz, hogy a legjobb ajánlat 10 pontot kapott, azonban a másik, tartalmától függetlenül, arányosítás nélkül egy pontot. Koleszár Lajos azt is elmondta: a második fordulóban egy személyben ő összesítette az eredményeket. A Semmelweis Kórház- és Rendelőintézet gazdasági igazgatója a kezdőrészlet figyelmen kívül hagyásával és a pontozással kapcsolatban lapunk kérdésére csak annyit mondott: a kórház bírálóbizottságának javaslata alapján ő másképpen döntött volna.
Koleszár Lajos főigazgató elmondta azt is: sajnálja, hogy az új értékelés során mindkét pályázót ki kellett zárni. Bár utólag úgy vélte: hiba volt, hogy ezt korábban nem tették meg. Szerinte a hiba azért csúszhatott be, mert túlságosan szem előtt tartotta a kórház integrált informatikai rendszerének mielőbbi megvalósítását.
Lapunk megkereste az üggyel kapcsolatban Miskolc városának vezetését is. (A várost MSZP–SZDSZ-es többségű képviselő-testület és szocialista polgármester irányítja.) Annak ellenére, hogy a közbeszerzési döntőbizottság a pályázat értékelési rendszerét kifogásolta, Szűcs Erika alpolgármester véleménye szerint a kiírásban volt a hiba. Szerinte ezért volt az, hogy a „szabályosan végrehajtott pénzügyi bírálat a legdrágább ajánlatot értékelte a legmagasabb pontszámmal”. Arra a kérdésünkre, hogy lesznek-e konzekvenciái az ügynek, azt mondta: most fejeződött be a Semmelweis Kórház- és Rendelőintézet átvilágítása, és az azt következő racionalizáláskor történik ez meg. Szűcs Erika azt is elmondta: egy nemrég elfogadott önkormányzati rendelet értelmében az intézményi beszerzéseknél a városi közgyűlés is részt vesz az elbírálás folyamatában. Az alpolgármester szerint ugyanakkor jogos kérdésként vetődik fel, hogy egy kevésbé jó ajánlatot miért hirdettek ki nyertesnek, és miért nem érvénytelenítették az eljárást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.