Út Washington háborújáig

2004. 06. 07. 17:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A négy éve Amerikában hatalomra jutott neokonzervatívok számára Irak 1991 óta lezáratlan történet volt, sorsa már 2001. szeptember 11. előtt eldőlt, a terrortámadások csak a társadalmi támogatást adták meg egy ilyen akcióhoz, magyarázza az Irak – Háborúra ítélve címmel a napokban megjelent, az invázió megindításáig vezető folyamatot áttekintő könyv végkövetkeztetését az egyik társszerző, a Stratégiai és Védelmi Kutató Hivatal igazgatója, Tálas Péter.
Irak megtámadása előtt fő célként azt fogalmazták meg a háború ideológusai, hogy megerősítsék Amerika stratégiai pozícióit az energiatartalékokban gazdag közel- és közép-keleti térségben, mára azonban kiderült, az invázió nemzetközi elfogadtatása érdekében megfogalmazott tételek egyike sem teljesült. Nem találtak tömegpusztító fegyvereket, s ebbe belebukott George Tenet, a CIA igazgatója, s emiatt inog Tony Blair széke is. Szaddám Huszein és a terrorizmus kapcsolata sem bizonyítható, a stabil állam hiányában most viszont a terroristák is megjelentek az országban. A demokratikus misszióról pedig csak annyit – jegyzi meg Tálas Péter –, hogy az elmúlt jó egy évben Irak nagyon távol került a demokráciától, s nem nevezhető normális országnak sem.
Itt az ideje kimondani – teszi hozzá mindehhez a biztonságpolitikai szakértő –, hálás lehet a világ Franciaországnak és Oroszországnak, a francia, orosz, német és belga diplomáciának, amiért határozottan harcolt, hogy az ENSZ kimaradjon a Szaddám Huszein elleni háborúból. Ha ezt nem tették volna, a világszervezet is ott topogna Irakban hitelét vesztve és megszégyenülten, s ennek jóval súlyosabb következményei lennének a világra nézve, mint lesznek annak, ha végül Washington kényszerül meghátrálni. Az említett országoknak köszönhető ugyanis, hogy Irak kapcsán nem kompromittálódott a világszervezet és nem vált hiteltelenné a nemzetközi jog. Remény van tehát arra – állapítja meg a szerző –, hogy egy olyan világban éljünk, ahol a nemzetközi jogot nem gyűrik maguk alá könnyedén a nyers erőt preferáló politikai kurzusok.
Egy másik tanulságként Tálas Péter megállapítja, hogy mind a társadalmaknak, mind pedig a médiának egyre nagyobb a szerepe a biztonságpolitikai kérdésekben is. Így aztán Irak kapcsán is megállapítható, megengedhetetlen, hogy a világ médiájának főszereplői egy-egy konfliktus után kérjenek bocsánatot – ha egyáltalán kérnek –, amiért becsapták közönségüket. Könnyűnek találtattak, s ez esetben az sem mentség, a politika manipulálta, megvezette a sajtót is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.